Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aukce: První slova Kateřina slyšela až v roce. Matka je na ni a tři bratry sama

  9:26aktualizováno  9:26
Většinu života prožila Kateřina Mendlová v absolutním tichu. Se zvuky se seznamuje až poslední měsíc svého ročního života díky naslouchadlům. Její postižení neunesl otec a rodinu se čtyřmi dětmi opustil. Kateřina je jedním ze šesti dětí, mezi něž kapela Kryštof ve spolupráci s iDNES.cz a Nadací Agrofert rozdělí výtěžek charitativní aukce.

Roční Kateřina Mendlová musí nosit naslouchadla, na svět zvuků ale teprve přivyká. | foto: Archiv Kateřiny Kavalířové

Kateřina oslavila své první narozeniny koncem letošního května. Blahopřáním ale nemohla rozumět, lidské řeči a zvukům okolního světa teprve přivyká. 

Charitativní aukce Kryštof pro děti

Ve čtvrtek 18. června se na iDNES.cz uskuteční charitativní aukce o lístky na koncert Kryštof spojený se křtem nového klipu Ty a já. S deseti výherci půjde kapela po koncertě na pivo. Hlavní cenou je soukromý akustický koncert.

„V porodnici krátce po narození se zjistilo, že špatně slyší. Prodělaly jsme spoustu vyšetření, z nichž vyplynulo, že Kateřinka je oboustranně silně nedoslýchavá, slyší nad osmdesát decibelů na obě ouška, běžná mluvená řeč má zhruba čtyřicet decibelů,“ popsala matka Kateřina Kavalířová z Diváků na Břeclavsku.

Nedlouho po odhalení sluchové vady zůstala na péči o batole a výchovu dalších tří synů sama. Otec Kateřiny rodinu opustil. Nezajímá se ani o čtyřletá dvojčata Štěpána a Šimona, ani o patnáctiletého Jirku.

„S dětmi se nestýká, neptá se na ně a ani neposílá Kateřině stanovené výživné,“ líčí devětatřicetiletá žena.

Fotogalerie

Nejstarší syn je duševně hendikepovaný. V pěti letech ještě nemluvil. Nyní chodí do běžné základní školy, kde mu se vzděláváním pomáhá asistent. Jeho otec a bývalý dlouholetý manžel Kateřiny Kavalířové si jej občas bere na víkendy. Zdravá dvojčata má žena ze šestiletého partnerství, jejich zadluženého otce opustila.

Roční Kateřina zatím nechodí a ze sedu samovolně přepadává. Hluchota s sebou totiž nese i opožděný vývoj. První zvuky zaslechla teprve zhruba před měsícem díky sluchadlům, mluvenému slovu zatím nerozumí a s akustickým světem se teprve seznamuje. „Zatím se domlouváme pomocí znaků nebo prostřednictvím očí,“ popisuje matka.

Oprava auta i pomůcky

Bez podpory partnera a bez alimentů je pro Kateřinu Kavalířovou obtížné čtyři děti uživit. Rodinný rozpočet hodně zatěžují právě nákupy drahých pomůcek pro dceru.

Komu také půjdou peníze z aukce

Markéta (17 měsíců) se potýká s Ewingovým sarkomem holenní kosti. Kvůli nádoru jí lékaři amputovali pravou nohu v koleni.

Žaneta (4,5 roku) má dětskou mozkovou obrnu, svalovou hypotonii a vývojovou vadu mozku s rozvojem spastické kvadruparesy. Žije s rodiči, chodí do školky, kde ohromně prospívá, ostatní děti ji táhnou hodně dopředu. Potřebuje osobního asistenta, kterého hradí z větší části rodina.

Jakub (13,5 roku) trpí těžkou formou dětské mozkové obrny, žije jen s maminkou.

Kateřina (18 let) má cystickou fibrózu s postižením dýchacích cest. Nemůže žít bez inhalátoru, navíc má celiakii. Žije s rodiči.

Barbora (22 let) má dětskou mozkovou obrnu s větším postižením dolních končetin, je na vozíčku. Třetím rokem studuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, žije s rodiči.

„Jen provoz naslouchadel měsíčně vyjde asi na 1 200 korun, jsou zapotřebí nové tvarovky za osm set, baterie, hadičky a další,“ vyjmenovává.

Od státu má nárok na rodičovský příspěvek ve výši necelých čtyř tisíc korun, na přídavky na děti a příspěvek na bydlení. Jen za podnájem každý měsíc platí 10,5 tisíce korun.

Peníze z aukce by matka Kateřiny použila právě na doplňky ke sluchadlům, které pro ni nyní zvládá pořizovat jen postupně. Hodily by se jí i na opravu auta, bez něhož nyní komplikovaně funguje už půl roku. Oprava totiž vyjde na 35 tisíc korun, což je pro ni příliš. 

Z obce na Břeclavsku musí s dcerou často dojíždět do desítky kilometrů vzdálených měst - Brna, Kyjova i Olomouce.

„Často cestujeme po lékařských vyšetřeních jako audiofoniatrie či na seřizování zvuku ve sluchadlech. Navštěvujeme také speciálního logopeda na rozvoj mluvené řeči neslyšících nebo různá sdružení neslyšících, kde mi pomáhají, jak rozvíjet neslyšící dítě. Bez auta to není reálné,“ popisuje.

Žena zvládá péči o děti bez cizí pomoci, i vlivem psychického vypětí však letos už dvakrát zkolabovala. „Nejstarší syn zajde na nákup i na chvilku pohlídá dvojčata, ale jinak mi nikdo nepomáhá. Samozřejmě bychom byli vděční za jakoukoliv finanční pomoc. Nekouřím a sama nic nepotřebuji, veškerý rodinný rozpočet investuji do dětí a bydlení,“ uzavírá.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Sníh způsobil v Libereckém kraji desítky nehod, policie radí nevyjíždět

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikuje dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón blokují kolony aut a uvázlé...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...Najdete na iDNES.cz