Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Audit Opencard je neprofesionální, magistrát si proto nechá zpracovat nový

  12:29aktualizováno  17:13
Pražský magistrát si nechá zpracovat druhý audit k projektu Opencard. Zpracuje jej firma e-Fractal a magistrát za něj zaplatí 1,42 milionu korun. Ředitel odboru informatiky Václav Kraus i pražský Dopravní podnik totiž tvrdí, že původní audit je nepřesný a neodpovídá skutečnosti. Magistrát přitom stál asi dva miliony korun.

Počítalo se s příjmy z prodeje karet, který byl rozhodnutím radních odložen, argumentuje Kraus. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Nový audit si vyžádal primátor Pavel Bém poté, co se na ten původní seběhly stížnosti. Největšího pochybení se podle Krause auditoři dopustili ve vyčíslení nákladů.

"Odbor informatiky vynaložil na projekt o 103 milionů korun méně, než uvádí zpráva o auditu. Ta vyčíslila náklady odborů na 438 milionů, ale ve skutečnosti náklady dosáhly jen 335 milionů korun," uvedl na odpoledním brífinku Kraus.

Neprofesionální práce

Podle Krause je původní audit neprofesionální a tendenční. "Poškodil celý projekt Opencard, vedení města, odbor informatiky i mne jako osobu. Nepravdivými údaji navíc auditoři mystifikují média, veřejnost i samotné politiky," tvrdí Kraus. Závěry auditu vyvrací.

Vychází totiž podle něj z nepodložených a fakticky nesprávných údajů. "Auditor se mnou, jako se zadavatelem projektu, ani s mými kolegy vůbec nekomunikoval a nemohl tak získat faktické a správné materiály," dodal na odpoledním brífinku.

Kraus se odpoledne také bránil, že nemůže za projekt vzít plnou zodpovědnost, protože svou pozici zastává až od srpna roku 2007, projekt je přitom starší.

"Před mým příchodem už byla uzavřena řada smluv. Staré závazky se ale pochopitelně snažíme změnit tak, aby odpovídaly dnešním tržním požadavkům a umožnily maximální využití karty," ubezpečil.

Připomínky předloží auditorům i městu

Audit podle Krause napadá funkční a životaschopný projekt. Odbor informatiky je připraven ukázat všechny dokumenty, které funkčnost projektu potvrdí. S připomínkami k auditu seznámí Kraus vedení města i auditory ještě dnes, nejpozději zítra ráno.

Mluvčí projektu Opencard Martin Opatrný uvedl, že audit obsahuje nejméně padesát chybných tvrzení. "Nepovažujeme jej za uzavřený, neboť neproběhlo ani připomínkové řízení. Auditoři navíc postupovali v rozporu se smlouvou uzavřenou s hlavním městem, neboť zpráva o auditu neobsahuje jména lidí, kteří jej vedli," oponuje mluvčí.

Opencard je bezpečnější než plzeňská verze

Auditoři porovnávali Opencard s podobnou plzeňskou kartou, která funguje pět let, má více funkcí, ale přitom si vyžádala asi třetinové náklady. - čtěte Plzeňská karta nabízí více služeb, přitom je třikrát levnější

"Karta Opencard funguje na základě daleko bezpečnějšího systému, než plzeňská karta, se kterou je projekt srovnáván. Umožňuje komunikaci s ostatními kartovými systémy a rovněž zajišťuje daleko lepší ochranu osobních údajů," doplnil Opatrný.

Mluvčí vyvrátil také to, že by karta neměla fungovat jako mikro peněženka. "Již nyní funguje pro parkování, chystají se zavést platby v městské knihovně, zoologické zahradě nebo botanické zahradě. V budoucnu by měla Opencard fungovat také jako studentská karta a svým uživatelům zajistit mimo jiné také slevy při nakupování," vzkázal Opatrný.

Kompletní znění prvního auditu město nezveřejnilo, nyní se k němu vyjadřují organizace, které se na projektu podílely. Celkové informace by měly být k dispozici před Vánoci. Nejprve je musí projednat rada města. Nový audit by měl být hotov 15. prosince. Závěry obou auditů by mohli dostat na stůl zastupitelé na jednání 17. prosince.

Připomínky odboru k jednotlivým bodům

Výtka auditorů: Firmy vyhrávaly zakázky bez výběrového řízení.
Václav Kraus: Toto je jedno z nejzásadnějších pochybení auditu. Všechna výběrová řízení, která byla vypsána za mého působení ve funkci ředitele odboru, probíhala zcela v souladu s platnou legislativou a interními směrnicemi úřadu. Jsme připraveni veškerou dokumentaci doložit.

Výtka auditorů: Projekt se nenachází v předpokládaném stádiu a nejsou realizovány všechny předpokládané služby.
Václav Kraus: Harmonogram projektu posuzovaný auditory byl zastaralý, pochází z roku 2006. Od té doby byl aktualizován. Výtka je tedy tristním výsledkem nedostatečné komunikace auditorů s těmi, kteří se na projektu podílejí.

Výtka auditorů: Projekt nevydělává. Představa, že bude, byla založena na zcela nerealistickém odhadu.
Václav Kraus: Počítalo se s příjmy z prodeje karet, který byl rozhodnutím radních odložen. Praha je v tomto ohledu jediné město na světě, které zatím karty poskytuje zdarma. Další část předpokládaných příjmů tvoří poplatky z finančních transakcí provedených prostřednictvím Opencard. V září jsme oslovili několik komerčních subjektů a s nimi teď jednáme o využití karty. Mimo jiné se čekalo také na novelizaci zákona o platebním styku. Za nejdůležitější však považuji fakt, že hlavním cílem projektu je především poskytování městských služeb a nikoliv generování zisku.

Výtka auditorů: Příliš vysoké náklady. Plzeňská karta poskytuje více funkcí za nižší náklady.
Václav Kraus: Je potřeba srovnávat srovnatelné. Podle auditů provedených společnostmi Deloitte a Accenture jsou náklady na zavedení Opencard naopak nižší než v jiných evropských velkoměstech. Prezentace auditu na tiskové konferenci potvrzuje, že náklady nepřekračují plánovaný rozpočet. Srovnání s plzeňskou kartou je neobjektivní, protože jde o projekt rozdílných rozměrů, rozdílných technologií v oblasti zabezpečení a také rozdílného potenciálu.
Zjednodušeně: rozdíly v nákladech na základy rodinného domu a desetipatrového domu jsou také pro laika nepochopitelné.

Výtka auditorů: Náklady Opencard jsou mnohem vyšší než předpokládaný a schválený rozpočet.
Václav Kraus: Informace o nákladech projektu uváděné v auditu považujeme za naprosto neobjektivní, protože jen například za odbor informatiky auditoři uvádějí výslednou částku o 60 milionů vyšší, než jsou skutečné náklady. Nelze vyloučit, že podobné nepřesnosti auditu se mohou objevit i jinde.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz