Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Problémový registr aut vznikl nakvap. Podle auditu za necelé tři měsíce

  10:36aktualizováno  10:54
Ministerstvo dopravy zadalo realizaci nového centrálního registru vozidel příliš pozdě, bez výběrového řízení a ve smlouvě chybí sankce za případná pochybení dodavatele. Odhalil to audit společnosti Ernst & Young, který však jen u výčtu těchto chyb nekončí. Kvůli registru aut už přišla o místo řada lidí.

Problémy s registrem vozidel. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ze zprávy vyplývá, že na tvorbu aplikace, její otestování a následné proškolení měla dodavatelská společnost ATS-Telcom necelé tři měsíce, neboť do poloviny března 2012 připravovala pouze její návrh. Na audit upozornil server Aktuálně.cz.

Podle auditorů mělo ministerstvo zadat nadlimitní veřejnou zakázku v otevřeném řízení na dodavatele řádně vytvořené aplikace registru včetně podpory provozu. Udělat to mělo ihned, když bylo jasné, že registr vozidel už nebude spravovat ministerstvo vnitra.

Ministr Dobeš tímto zjištěním z auditu argumentoval, když odvolal svého náměstka Ivo Tomana. "Audit říká, že tu nebylo zcela včasné konání vedení odboru provozu vozidel ve věci spolupráce a metodického vedení a odboru vnitřní správy bezprostředně po vypovězení smlouvy ze strany ministerstva vnitra," řekl tehdy Dobeš (více o odvolání náměstka Tomana zde).

Auditoři také kritizovali způsob řízení projektu. "Řízení projektu registru nebylo zcela v souladu s obecně uznávanou dobrou praxí. Za závažné pochybení považujeme především způsob řízení kvality, řízení rizik a skutečnosti, že nebyl
definován komunikační plán," stojí ve zprávě.

Registr nefungoval, ale sankce také ne

Chyb však audit objevil více, například nefunkční sankce ve smlouvě. "V tomto smyslu máme výhrady zejména k absenci úpravy záruky za kvalitu plnění, nejednoznačnosti v aplikaci sankčních ustanovení a nedostatečné specifikaci akceptační procedury," uvádí auditoři.

Registr ministerstvu dodala firma ATS-Telcom. Resort dopravy jí platí za provoz a rozvoj informačních systémů měsíčně 13 milionů korun. Firma zakázku na provoz informačních technologií získala ve výběrovém řízení už v roce 2010. K vytvoření aplikace pro centrální registr vozidel a jeho provoz se však dostala bez soutěže (více o podmínkách spolupráce mezi státem a firmou čtěte zde).

Po spuštění ovšem nový registr nefungoval a trvalo řadu týdnů, než se ho podařilo zprovoznit. I po třech měsících provozu přetrvávaly některé problémy. Část údajů je třeba zadávat ručně, nefunguje napojení na základní registry (více zde).

Ministerstvo dopravy zatím eviduje celkem 135 žádostí o odškodné ve výši přibližně 4,1 milionu korun. "Z toho 79 žádostí za 2,8 milionu korun mají základní potřebné náležitosti, Dvacet z nich se pak týká nemajetkové újmy v ceně 1,3 milionu korun," řekl iDNES.cz Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

U ostatních žádostí vyzvalo ministerstvo žadatele o doplnění chybějících dokumentů, například o určení cestovních nákladů, ušlého zisku a podobně. Zamítnuto byl zatím jen pět žádostí. "Žadatelům o tom už bylo odesláno vyrozumění," uvedl Neusar.

Podívejte se, jak o problémech s registrem mluvili zodpovědní ministři:

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz