Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Audience u Bushe

  0:01aktualizováno  0:01
Bylo již vícekrát řečeno, proč se dostalo premiéru Špidlovi pocty audience u prezidenta Bushe. Pomohli jsme v Iráku i v Afghánistánu. Špidla podnikl určité kroky v boji s korupcí, která dráždí americké investory a byznysmeny. Američané mají pocit, že je na našeho předsedu vlády spolehnutí.

V čem je však návštěva důležitá pro nás všechny? Proč si jí máme vážit? Proč ji potřebujeme?

Je v bytostném zájmu České republiky mít silnou zahraničněpolitickou vazbu jak na Spojené státy, tak na Evropskou unii. Ani jedna z nich nesmí být podceňována či oslabována.

Přitom vztahy se západní Evropou se poškozují obtížněji. Již brzy budeme sami členy EU, obchodnímu partnerství se nelze vyhnout a nejen v zahraniční politice zůstane Evropa ještě dlouho nejednotná.

Zhorší-li se například vztahy s Francií, mohou se v tutéž dobu paradoxně zlepšit vztahy s Británií. Evropa není Francie. "Evropské hodnoty" pokud něco takového existuje jsou různorodé a špatně čitelné.

USA jsou od nás dál, mají jednotnou zahraniční politiku a zhoršit si s nimi vztahy lze velmi snadno. V určitém období Zemanovy vlády se nám to docela dařilo. Kavan odmítl hrát roli "trojského koně USA v Evropě", vymýšlel česko-řecké iniciativy, Američané si opakovaně stěžovali na aktivity různých Šloufů a Zeman to odmítal řešit.

Dobré vztahy s USA jsou důležité z důvodů ekonomických, obranných i hodnotových. Američané jsou nejsilnější ekonomikou světa a náš vzájemný byznys má značné rezervy. Úzké partnerství s USA znamená také přístup ke špičkovým technologiím.

Jsou to Američané, kdo hájí bezpečnost Evropy, která ve srovnání s USA nedostatečně investuje do zbrojních technologií. V Německu, Španělsku či Itálii jsou američtí vojáci. Ideály svobody, svobodného obchodu a vlády práva svírá Amerika pevněji než Evropa, která příliš často tápe.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Prezident ji od Babiše přijme do konce týdne

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Sněžení a silný vítr hrozí Česku až do čtvrtka. Na horách budou závěje

Řidiče i cyklisty v Hradci Králové překvapilo husté sněžení (16.1.2017).

Meteorologové varují před silným sněžením, vichrem a náledím. Výstraha ČHMÚ platí pro všechny kraje České republiky až...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz