Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Atény překvapil sníh, v Moskvě mrzli lidé

  15:32aktualizováno  15:32
Počasí sužuje některé evropské země. V Moskvě umrzlo pět lidí, přívaly sněhu postihly jiždní Rusko. Ulice řeckýchg Atén jsou pokryty více jak deseticentimetrovou vrstvou sněhu, která zastavila veškerou dopravu, a i nadále sněží. Jižní svahy Alp zase trápí sucho a chybí i sníh. Lázeňské středisko Lokarno a okolí je bez srážek již 52 dní.

RUSKO: v Moskvě umrzlo pět lidí
Pět lidí umrzlo v Moskvě za posledních 24 hodin, kdy rtuť teploměru poklesla na minus 20 stupňů Celsia. Dvacet osm dalších osob bylo podle nemocničních zdrojů v ruském hlavním městě ošetřeno s omrzlinami. Oběti chladu jsou obvykle bezdomovci, kteří usnuli někde na ulici s notnou dávkou alkoholu k krvi. Od počátku zimy doplatilo v Moskvě životem na chladné počasí už 290 lidí.

Velké přívaly sněhu jsou hlášeny z jižních částí Ruské federace. Hlavní transkavkazská trasa spojující jih Ruska s Gruzií, Arménií a Ázerbájdžánem zůstává i dnes kvůli silnému sněžení a nebezpečí lavin uzavřena.

ŘECKO: stav nouze v Aténách, letiště uzavřeno
Trvající sněžení v centrálním Řecku způsobilo nejen totální kolaps pouliční dopravy v Aténách, ale zastavilo i veškerý provoz nedalekého mezinárodního letiště Spata. Státní orgány byly nuceny vyhlásit pro Atény s okolím stav nouze. Sníh leží i na historických památkách včetně Akropole. Sněžení přitom pokračuje. Ani lidé nevycházejí ven a drží se doma.

Silniční správa jižních krajů není vybavena na zvládání takového přívalu sněhu, jaký Řecko zažilo naposled před deseti lety. I po hlavních tepnách Atén se dokáží sněhovou břečkou prodírat pouze auta vybavená sněhovými řetězy. Městská autobusová doprava byla zatím zrušena a uzavřeny musely být i některé pozemní stanice metra.

Příjezdové cesty k mezinárodnímu letišti Spata ležícímu asi 20 kilometrů východně od metropole jsou neprůjezdné, letiště ale stejně kvůli sněhu muselo zastavit veškerý provoz. Všechny lety byly až do odvolání zrušeny a cestující, kteří uvízli na letišti, odvezly zpět do města autobusy vybavené sněhovými řetězy.

Stav nouze vyhlášený pro celý poloostrov Attika umožňuje státním orgánům uvolnit mimořádné finanční prostředky na zvládání důsledků pohromy. Ministr vnitra již požádal o pomoc armádu. Na dálnici z Athén na sever zůstala od pátku uvězněna řada osobních vozidel i kamionů.

V severních horských částech Řecka, kde je sníh v zimě obvyklý, nepředstavovala nynější nadílka žádné překvapení a lidé i silniční správa situaci zvládají.

Na jižních svazích Alp nebývalé sucho
Výrazný nedostatek srážek, neobvyklý zejména pro zimní období, postihuje jižní svahy Alp jak ve Švýcarsku, tak v Itálii. V důsledku toho dochází k častějším požárům lesů a porostů a také hladina podalpských jezer klesá hluboko pod normál. Rovněž sněhu je v některých oblastech nedostatek, oznámila švýcarská a italská meteorologická služba.

V kantonu Ticino překonalo sucho rekordy staré sto let. V lázeňském středisku Lokarnu a jeho okolí již nezapršelo 52 dní. Dále na východ, v kantonu Graubünden, spadla v uplynulém období jen desetina až čtvrtina obvyklých srážek.

V jezeře Lago Maggiore na pomezí Švýcarska a Itálie trvale klesá hladina a v současnosti je již 40 centimetrů pod normálem, což je stav, jaký nebyl zaznamenán od roku 1956. Ryby v jezerech hynou po stovkách.

Vyschlé lesy poblíž obcí Maloja (Graubünden) a Lodrino (Ticino) hořely několik dní. Požár byl rozdmýcháván silnými větry a hasiči jej zvládli až v pátek po čtyřdenním urputném boji s živlem.

Jižní svahy Alp trpí také nedostatkem sněhu, což ohrožuje zdejší hoteliéry. V kantonu Ticino například zůstala většina zimních středisek téměř prázdná. Ve středisku Monte Tamaro není žádný sníh a ve známém Airolu jen velmi málo. Sněhová děla svou produkcí nestačí, zvláště když je nedostatek vody.

V italské Horní Adiži (Jižní Tyroly) už sucho způsobuje problémy v zásobování vodou a ještě větší problémy se očekávají v příštích měsících. Nelze totiž očekávat, že by tání doplnilo podzemní zásoby vody, když je sněhu nedostatek. Místní orgány varovaly obyvatele, že vodní zdroje by na jaře mohly zcela vyschnout, a vyzvaly k největší šetrnosti.

Řeckou metropoli Atény sužuje sníh - 5. ledna 2002

Řecký voják čistí chodník v řecké metropoli Aténách, kterou sužuje sníh - 5. ledna 2002

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Najdete na iDNES.cz