Midžrahí se poprvé objevil na veřejnosti. (9. září 2009)

Midžrahí se poprvé objevil na veřejnosti. (9. září 2009) | foto: AP

Atentátník z Lockerbie zmizel, píše The Times. Není doma ani v nemocnici

  • 14
Atentátník z Lockerbie zmizel. Anebo je příliš nemocný, aby s kýmkoliv komunikoval? Libyjec Muhammad Midžrahí si ve Skotsku odpykával doživotí za útok na letadlo PanAm v roce 1988, Britové ho ale před časem propustili z humanitárních důvodů - kvůli rakovině prostaty mu dávali tři měsíce života. Nyní se jim nedaří Midžrahího kontaktovat.

Není ani ve svém domě, ani v nemocnici, píše deník The Times na svých webových stránkách. Přitom nesmí změnit svou adresu, opustit Tripolis a musí být se skotskými úřady v kontaktu, jak mu nařizují pravidla podmínečného propuštění.

Britského atentátníka se pokoušelo kontaktovat Skotsko i reportéři britského listu, leč marně. V neděli večer za ním přijeli novináři k jeho domu na předměstí libyjské metropole. Před budovou seděl policista, který nemluvil anglicky. Posunky ale naznačil, že Midžrahí tam není.

Druhý den vyrazili žurnalisté do nemocnice, kde se atentátník léčil krátce po návratu do Libye. Nebyl ani tam - odešel už před časem, řekla recepční. Následovala tedy cesta zpět k Midžrahího domu.

Budova ale vypadala opuštěně, jen před jejím vchodem parkoval šedý mercedes a v něm seděla ochranka. "Všichni jsou pryč," prohlásil jeden z mužů. Odmítl však poskytnout více informací.

útok na letadlo nad Lockerbie

Havárie letadla společnosti Pan-am nad skotským městečkem Lockerbie 21. prosince 1988.V prosinci 1988 zažila Evropa dosud nejtragičtější teroristický útok. Nad skotským městečkem Lockerbie explodovalo letadlo Boeing 747 americké společnosti PanAm. Zahynulo všech 259 lidí na palubě a také jedenáct obyvatel Lockerbie, kam dopadly trosky. Většina cestujících v letounu byli Američané.

Britský deník tedy kontaktoval úředníka Jonathana Hindse ze skotského hrabství Východní Renfrewshire, který má propuštěného atentátníka průběžně kontrolovat. Už od srpna mu volá každé druhé úterý a pokaždé s ním mluvil. Tento týden však ne. Nějaký Libyjec mu řekl, že Midžrahí je příliš nemocný, aby mluvil.

"Budeme se snažit dovolat se Midžrahímu i zítra a potom situaci zvážíme," uvedl mluvčí úřadu ve Východním Renfrewshire. "Pokud budou podklady pro podezření, že Midžrahí porušil podmínku, nahlásíme to skotské vládě a bude na ní, co podnikne," dodal.

Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí strávil posledních osm let ve skotském vězení. Odpykával si tam doživotní trest za atentát na letadlo americké společnosti PanAm v roce 1988 při němž zahynulo 270 lidí. Trpěl však rakovinou prostaty v konečném stádiu, lékaři mu dávali jen tři měsíce života, a Britové ho proto v létě propustili. - více o Midžrahího propuštění a návratu do Libye čtěte zde

Vyvolali tím bouři nevole, hlavně v USA, odkud pocházela většina obětí teroristického útoku. Rozhořčení pozůstalých ještě více znásobilo triumfální přivítání atentátníka v Tripolisu a spekulace, že Londýn Midžrahího vyměnil za libyjskou ropu. To Britové nejdříve popírali, později ministr spravedlnosti Jack Straw připustil významnou roli obchodních a ropných zájmů při mužově propuštění.

Viník, nebo oběť vysoké hry?

Pochyby o Lockerbie zůstávají i léta po rozsudku

Od jeho návratu do rodné země se už jednou objevila informace, že zemřel. Přinesla ji televize Sky News, zpráva se ale nepotvrdila. V tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by za atentátníkovým zmizením mohlo být jeho úmrtí.

Libye o místě pobytu Midžrahího mlčí. Je ale možné, že je opravdu příliš nemocný, aby mluvil, připouští deník The Times.  Na veřejnosti se objevil naposledy 9. září v nemocnici v Tripolisu. Seděl v kolečkovém křesle, nic neřekl a jen pokašlával. Podle lidí, kteří ho mohli vidět, vypadal sešle.

Starší bratr Midžrahího řekl, že nemocný Libyjec nyní prochází už počtvrté léčbou chemoterapií. Libyjští doktoři sice posílají do Skotska každý měsíc zprávy o atentátníkově zdravotním stavu, Británie je ale drží v tajnosti.

Tripolis, Libye

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video