Atentátníci na Heydricha si nekopali tunel, je to mýtus

  6:00aktualizováno  6:00
Bitvu československých parašutistů s nacistickými vojáky zpracoval v roce 1964 ve filmu Atentát Jiří Sequens. Od té doby se traduje, že se parašutisté snažili v podzemní kryptě prokopat ven. Historici však tuto možnost nepokládají za pravděpodobnou.

Vpravo dole je díra, která měla dokazovat, že se parašutisté snažili z krypty prokopat. | foto:  David Neff, MAFRA

Je to přesně sedmdesát let. Tehdy, v pražské Resslově ulici, v kostele svatého Cyrila a Metoděje, svedli českoslovenští parašutisté hrdinnou bitvu s přesilou nacistických vojáků. Mezi parašutisty byli muži, kteří zabili krvavého vládce českých zemí Reinharda Heydricha.

Pieta zastavila dopravu

Resslova ulice v Praze byla neprůjezdná

Bitvu zpracoval v roce 1964 režisér Jiří Sequens ve filmu Atentát. Snaha režiséra o co nejpůsobivější obraz posledních okamžiků bojujících Čechoslováků však uvedla v život jeden historický mýtus. Že se parašutisté v kryptě v podzemí snažili prokopat cestu ven.

"O tom není v podrobných hlášeních německých velitelů a svědeckých výpovědích ani slovo. Považuji to za naprosto vyloučené," říká historik Vojtěch Šustek. Kdyby se o to parašutisté snažili, na hlavu by jim oknem padaly německé granáty.

Přibližně metr hluboká a metr široká díra do zdi nicméně v kryptě je. "Skutečný původ díry neznám, ale jsem přesvědčený, že jde o historický omyl způsobený známým filmem Atentát od Jiřího Sequense. Právě tam se scéna kutajícího muže poprvé objevila," vysvětluje Šustek.

Kde se v kryptě vzala díra?

Herec Ladislav Mrkvička, který ve filmu ztvárnil Josefa Gabčíka, si na režisérovy motivy pro zařazení hloubení otvoru nevzpomíná. "Je to strašně dávno, ale možná to vyplynulo z představy, co tam ti lidé v zoufalství asi mohli dělat," domnívá se.

Přesto, kdyby se parašutisté o prokopání otvoru pokusili, měli by šanci?

Statička Hana Gattermayerová soudí, že zhruba metr širokou opukovou zeď by páčením železnou tyčí bylo možné rozebrat za jeden až dva dny. Jenže ani pak by nebylo vyhráno. "V hloubce zhruba tři metry pod terénem jsou v této části Prahy historické navážky, které jsou nesoudržné, takže by vojáci museli propojovací štolu podepřít. Jinak by je to zasypalo," upozorňuje Gattermayerová.

Samotná štola by pak parašutistům, pokud by nenarazili na zbytky starých základů, trvala podle statičky asi týden. Jenže na konci by stejně čekalo hořké zklamání.

Kanalizační trubka byla příliš úzká

"V té době Resslovou ulicí mezi Karlovým náměstím a ulicí Na Zderaze byla funkční pouze trubní stoka o průměru 25 centimetrů. Tou byl jakýkoliv únik nemožný," říká nad kanalizační mapou z roku 1957 odborník na pražskou kanalizaci Michal Dolejš.

Plánek pražské kanalizace (kostel sv. Cyrila a Metoděje je vyznačený v pravé

Plánek pražské kanalizace (kostel sv. Cyrila a Metoděje je vyznačený v pravé části) ukazuje, že případný únik kanalizací nebyl možný. Zdroj: Pražské vodovody a kanalizace

Naději nedávala ani vyzděná historická průlezná stoka z roku 1896, která vede podél budovy kostela. Ta totiž zahne do vedlejší ulice Na Zderaze, kde končí profilem o průměru 35 centimetrů. Němci navíc neponechali nic náhodě, hlídali u kanalizační výpusti do Vltavy a od německých zaměstnanců pražských kanalizací a kunsthistoriků si nechali potvrdit, že pod zemí uniknout nelze.

Otvor, do nějž lidé pokládají svíčky a vzkazy parašutistům, tak zřejmě vznikl až po válce. I tak se stal symbolem marného, leč hrdinného boje.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

VIDEA ROKU 2018: Modelka pašuje, pirát v blázinci a plivanec před soudem

Tereza, kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Justice řešila v roce 2018 řadu zajímavých kauz. Mezi ty nejsledovanější patřil příběh české pašeračky zadržené v...

Nepolitická politika v Impulsu: Babiš dělal diskotéky, Hamáček složí Lego

Předsedové parlamentních stran

Rádio Impuls v předvánočním čase zpovídalo předsedy všech parlamentních stran. Politická témata však tentokrát zůstala...

Poslanci se přece jen mají zabývat dálnicí D1. Až projde EET

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Na druhý pokus se poslancům osmi stran podařilo prosadit jako bod jednání Sněmovny mimořádné jednání o řešení situace...

Najdete na iDNES.cz