Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Atentát se odkládá, napsal anonym prezidentovi

  16:48aktualizováno  16:48
Slovenský prezident měl důvod bát se o život. Anonym mu e-mailem vyhrožoval zastřelením. Ředitel slovenského Úřadu na ochranu ústavních činitelů Ján Packa deníku SME potvrdil, že v posledních dvou měsících loňského roku měl Rudolf Schuster posílenou ochranku. "Už je to za námi. Pachatele se podařilo zatknout a teď se bude zodpovídat z útoku na státní orgán."

Podle policie o život hlavy státu usiloval 17letý učeň z Bratislavy. První výhružný e-mail přišel slovenskému prezidentovi začátkem listopadu.

"Bude na vás spáchán atentát. Spáchám ho já. Když budete mrtvý, tak už nikoho nebudete obtěžovat," přečetli si podle deníku Nový čas v prezidentské kanceláři.
 
Ochranka pak zjistila, že e-mail přišel prostřednictvím slovenského provozovatele z některé z více než 500 základních a středních škol.

Za měsíc se ale neznámý ozval znovu. Podle Nového času psal, že je mu to je líto, ale atentát musí odložit na neurčito.

"Jsem fyzicky indisponovaný. Jeden můj známý z Kuvajtu mi poslal ostřelovací pušku zvanou medvědice. Všechno je nachystané, jen co mi bude lépe, přibude na nějakém hřbitově pěkný prezidentský hrob," napsal.

Dnes považuje zadržený mladík svůj čin za nerozvážný. "Je mi líto, že jsem takový e-mail poslal," řekl Novému času.

"Do pátrání po odesílateli bylo zapojeno několik desítek policejních specialistů. Prezidentova rodina opravdu vyjádřila obavy o život hlavy státu," dodal pro Nový čas Packa.

Deník SME připomíná, že podobnou situaci zažil slovenský prezident už v říjnu 2001. Anonym tehdy prezidentově rodině vyhrožoval, že její členy 1. prosince zastřelí. Nelíbilo se mu, že Schuster v prezidentských volbách porazil "tisíckrát lepšího Slováka, vůdce slovenského národa Vladimíra Mečiara".

O Velikonocích v roce 2001 Schusterovi zase zavolal voják základní služby a představil se jako kriminalista z Bratislavy a oznámil, že jeho syn je podezřelý z vykrádání novinových stánků. Připomíná deník SME.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Najdete na iDNES.cz