Teroristický útok na moskevském letišti Domodědovo (24. ledna 2011)

Teroristický útok na moskevském letišti Domodědovo (24. ledna 2011) | foto: AP

Atentát po roce připomněl Rusům doutnající konflikt na Kavkaze

  • 151
Přestože se k zodpovědnosti za pondělní atentát na moskevském letišti Domodědovo zatím nikdo nepřihlásil, málokdo z Rusů pochybuje o tom, že za útokem stojí militantní islamisté ze severního Kavkazu. Polní velitelé se od konce čečenské války skrývají v lesích a sní o vybudování emirátu pod vládou islámského práva šaría.

Před rokem to byl atentát v moskevském metru, rok předtím útok na Něvský expres. Teroristické útoky vyrůstají z krvavého odkazu válek o nezávislost na severním úpatí Kavkazu. Po rozpadu Sovětského svazu pomyslela na samostatnost na oslabené velmoci i malá republika na jihu Ruska - Čečensko.

Převážně muslimský region usiloval o nezávislost na Moskvě již od počátku 19. století. Zatímco postsovětské Rusko první válku s čečenskými povstalci nezvládlo, Vladimír Putin po svém nástupu do prezidentského úřadu v roce 2000 rozdrtil povstání železnou pěstí.

V centru čečenské metropole Groznyj opět zavlála ruská vlajka. Putin si potlačením čečenských snů o nezávislosti vybudoval pověst silného vůdce, který po rocích zmatků opět křísí slávu ruské říše. Prodlouženou rukou Kremlu v Grozném se stal Achmat Kadyrov, po jeho násilné smrti do prezidentského křesla usedl jeho syn Ramzan, který se s oblibou vyznává ze své absolutní oddanosti Putinovi.

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov

Po své porážce se čečenští polní velitelé přesunuli do lesů a hor. Osvojili si metody teroristických útoků na ruské jednotky na Kavkaze i civilní objekty. Takovým byl například útok na školu v Beslanu v Severní Osetii v roce 2004. Zahynulo 330 lidí, z toho polovina dětí. Polní velitelé teror přenesli i do ruské metropole.

V roce 2002 obsadili moskevské divadlo Dubrovka. Po útoku ruského komanda zemřelo 129 civilistů a 40 teroristů. Většina z nich se otrávila plynem, který byl použit při zásahu.

Separatisty vystřídali islamisté

Motivace kavkazských velitelů se mezitím změnila. Sny o autonomii Grozného nahradila idea velkého severokavkazského emirátu zahrnujícího kromě Čečenska i regiony Ingušsko, Severní Osetie, Dagestán a Kabardsko-balkarskou republiku.

Kavkazský emír

Separatistický severokavkazský stát vyhlásil Umarov v říjnu 2007. Prohlásil se nejen emírem kavkazských mudžáhidů, ale i velitelem džihádu a jediným zákonným vládcem všech kavkazských území, kde povstalci operují. Nepřítelem číslo jedna je pro Rusko už prakticky od roku 1997, kdy se postavil do čela jednotek kavkazských povstalců. Ruské speciální jednotky unesly jeho otce, manželku a jednoho syna, později i Umarovova bratra a sestru.

"Separatisté z Čečenska zmizeli ji před dvěma roky. Islámský fundamentalista Doku Umarov před třemi roky vyhlásil kavkazský emirát, kde je Čečensko pouze jedním z vilajetů (oblastí). Fundamentalismus nahradil separatismus, jehož představitelé odešli do emigrace," říká šéf ruské nevládní organizace Memorial Alexandr Čerkasov.

Samozvaný kavkazský emír Doku Umarov se přihlásil i k loňským atentátům v moskevském metru, při kterých dvě atentátnice zabily 40 lidí. Přestože se od té doby vyskytly zprávy o jeho rezignaci a nemoci, militantní islamisté jsou od počátku hlavními podezřelými.

Útok na letišti má prý na svědomí sebevražedná atentátnice, kterou podle svědků doprovázel muž "kavkazského vzhledu". Vyšetřovatelé dál pátrají i po trojici podezřelých mužů z oblasti severního Kavkazu. A na jih Ruska vedou i zprávy ruské tajné služby, která letiště týden před útokem varovala. 

Zatímco přestřelky a vraždy policistů jsou v Dagestánu či Ingušsku téměř na denním pořádku, Rusové v Moskvě už na vlekoucí se konflikt pomalu zapomínají. Státem kontrolované televize jen občas připomínají, že "bandité" opět zaútočili, píše britský list The Independent.

Útoky na moskevském letišti prokázaly, že islamisté jsou i přes brutální zásahy ruských speciálních jednotek na Kavkaze stále schopní zasáhnout Rusko v jeho srdci. Nezaměstnanost, korupce a policejní brutalita Rusů jim zajišťují neustávající příliv mladých bojovníků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video