Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ať všichni vědí, že jsem neodpočíval

  0:01aktualizováno  0:01
Každý si teď může založit knihovničku Václava Klause. Další čtyři roky touto dobou se totiž dočká nového sborníku mapujícího právě uplynulý rok prezidenta. Prezident se rozhodl, že ukáže lidem, jak první rok na Hradě pracoval.

V pondělí představil svou nejnovější knihu Rok první, ve které shrnul, na kterých diskusních fórech doma i ve světě vystoupil, k čemu se vyjádřil či co napsal.

"Od začátku roku jsme přemýšleli, jak shrnout celý ten rok. Proto přišel nápad vydat knížku, kterou jsme nazvali Rok první, s ambicí, aby mohla následovat za rok knížka Rok druhý, Rok třetí a tak dále, bez velké změny titulu," vysvětlil Klaus.

Prezident v knize bilancuje, co během prvního roku na Hradě dělal, co slíbil, co a jak splnil. "Věřím, že tento výběr poskytne čtenáři dobrý a bezprostřední přehled nejen o mém zjištění, že jsem v prvním roce v prezidentské funkci rozhodně neodpočíval," píše Klaus v předmluvě knihy.

Prezident pak v textu připomíná, že hradní kancelář podstatně zeštíhlila tak, jak sliboval. Své spolupracovníky, kteří přišli pracovat pro novou hlavu státu, nezapomněl pochválit a poděkovat jim.

Připustil sice, že se mu zcela nepodařilo doplnit Ústavní soud, což je prezidentova povinnost, ale podle Klause může soud i tak normálně pracovat. Upozorňuje také, že byl na dvaceti zahraničních cestách a setkal se se spoustou světových politiků.

"Za užitečný považuji úplný závěr, kde je přehled zkrácených tiskových sdělení, která ohlašovala, s kým se prezident setkal, kam cestoval," upozornil Klaus. Takový je pohled Václava Klause.

A jak vidí uplynulý rok lidé, kteří na Hradě pracují déle než rok a mohou srovnávat? "Nemůžete po mně chtít, abych hodnotil svého šéfa. Ale v mém oboru velkou změnu necítím, práce je stejná jako dřív," říká hradní architekt Zdeněk Lukeš.

Podle názorů odborníků na mediální strategii je vydání této knihy chytrý tah, jak připomenout první Klausovy prezidentské narozeniny. Zapadá do celkové strategie lidového prezidenta být všude viděn, s každým si potřást rukou, nechat se vyfotografovat. A Klausova popularita jen roste.

"Je to logické, populární politika se dnes dělá na základě emocí. Když prezident navštíví vesnici, je to pro lidi zážitek na celý život," poznamenává k tomu odborník na reklamu a média Daniel Köppl.

O bezprostředních kontaktech s občany prezident v knize píše: "Je to něco, co je mi po celou dobu mého politického působení blízké a co považuji za nenahraditelné."

Prezident řešil typ písma, ale kdo knihu platí, netušil
Václav Klaus rád a často vydává knihy a možná ještě radši rozdává při jejich křtu autogramy.

Však také při pondělním slavnostním uvedení knihy Rok první prezident jen zářil. Spokojeni byli i většinou bezmezní Klausovi obdivovatelé, kteří čekali až několik hodin na prezidentský podpis.

"Jsme tu, protože máme pana prezidenta rádi, je to moudrý člověk," vysvětlovali shodně majitelé prvních výtisků. Publikace Rok první je přitom od Klausova zvolení už třetí knihou. Krátce po svém nástupu na Hrad vydal sborník tří projevů přednesených během prezidentské volby. Pak následoval Přerušený rozhovor s rozhlasovým novinářem.

"Já jsem byl ten, který se velmi dohadoval, jak má být velké písmo a kolik má být řádek na stránce, jak mají být velké okraje, aby to nebylo příliš básničkové," popisoval v pondělí prezident na Hradě přípravu knihy.

Zatímco grafické ztvárnění Klause zajímalo, "pod jeho rozlišovací schopnost" byly okolnosti tisku a financování knihy. A tak bylo pro prezidenta novinkou, že na vydání knihy přispěla banka J&T.

Vlastníkem J&T je slovenská finanční skupina Patrika Tkáče a Antona Jakaboviče, která usilovala o koupi Severočeských dolů. A zřejmě proto, že publikaci zaplatili Slováci, byla na Slovensku také vytištěna.

Rok první má být úvodem pro zřejmě pětiletou sérii almanachů mapujících další roky v prezidentském úřadu. Klausova poslední kniha přitom vznikala narychlo v lednu. Čtenáři do rukou nedostanou nově napsanou knihu, ale spíš "studijní materiál".

Rok první totiž kromě jedné ekonomické analýzy transformace neobsahuje nové texty, ale je vlastně sborníkem Klausových projevů, článků, rozhovorů, esejů a tiskových prohlášení. "Je to literatura svým způsobem užitková," zhodnotil knihu Klaus.

Anglické projevy později
Výběr textů omezil Klaus na příspěvky pronesené nebo napsané většinou česky. Chybějí příspěvky, které loni zazněly v angličtině, němčině či ruštině. "Drtivá většina podstatných textů tam ale je a nic z nich nebylo vynecháno. Nebyl důvod," uvedl Klaus.

Kniha vychází v nákladu pět tisíc výtisků, což je v současné době průměrný náklad literatury faktu. "Ale jsme připraveni ihned dodat dotisk," říká Andreas Kaulfuss z nakladatelství Euromedia.

Klaus dostal podle Kaulfusse běžný autorský honorář. To obvykle bývá deset procent z ceny knihy, která je 299 korun. Tomu by odpovídal honorář 150 tisíc korun.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Najdete na iDNES.cz