Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ať už tu nikdy nestojí dům, přejí si lidé po výbuchu ve Frenštátě

  18:40aktualizováno  18:40
Žádný památník, ale jen pietní místo s trávníkem a třeba smuteční vrbou. Tak by v budoucnu měl vypadat pozemek ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku, kde stával dům, který 17. února rozmetal výbuch a zabil šest lidí. Přejí si to alespoň obyvatelé zmizelého vchodu číslo 39.

Zbytky domu, který rozmetaly exploze, v průběhu druhé poloviny února a března zmizely. Na pozemku vznikne pietní místo. | foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Je tu pusto. Dům, který rozmetala exploze, zmizel a sousední vchod s číslem 40 dává do pořádku stavební firma.

Snad už by se na konci července mohli do "čtyřicítky" začít vracet lidé, kteří dosud žijí v náhradních bytech poskytnutých městem nebo třeba u svých blízkých.

Výbuch ve Frenštátu

Panelový dům ve Frenštátě pod Radhoštěm krátce po nočním výbuchu, jak ho...

Exploze se ozvala 17. února před čtvrtou ráno. Rozmetala dům číslo 39 ve frenštátské ulici 6. května a silně poškodila i sousední vchod.

Zemřelo šest lidí včetně tří dětí a také nejpravděpodobnějšího viníka výbuchu – obyvatele přízemního bytu Antonína Blažka. Město pro lidi z domu číslo 39 vypsalo sbírku. Na konto 3880277/0100 a do pokladničky na radnici lidé zatím věnovali přes 21 milionů.

"Ano, mám informaci, že na konci července by mohly být opravy u konce, ale situace se může změnit," vysvětluje starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Zatímco obyvatelé vchodu číslo 40 se vrátí zpět do svých bytů v ulici 6. května, lidé z domu 39, kteří přežili únorový výbuch, jenž s největší pravděpodobností zavinil obyvatel přízemí Antonín Blažek, se už na místo tragédie příliš vracet nechtějí. A přejí si, aby zde už nikdy žádný další dům nestál.

"To přání vyslovili hlavně ti, kteří při explozi přišli o děti," říká Jiří Tříska, který v domě 39 bydlel spolu se svou partnerkou. Naštěstí oba z ohně vyvázli, ač se Jiří Tříska z vážných zranění dosud zotavuje.

Zastupitelé dělili další čtyři miliony

Tam, kde stával vybuchlý dům, by podle něj do budoucna mohlo vzniknout jednoduché pietní místo - jen s trávníkem a třeba smuteční vrbou. Pozemek, kde vchod býval, se zástupci zdejšího společenství vlastníků bytů rozhodli bezplatně převést městu s již zmíněnou podmínkou: nikdy tu už dům stát nebude.

Zdeňka Leščišinová uvedla, že dosud se členové společenství vlastníků bytů o budoucnosti pozemku, na kterém stával jejich dům, se zástupci radnice bavili neoficiálně.

Frenštátská tragédie

"Padlo více variant. Ta, která počítá s bezplatným převodem pozemku městu a se vznikem pietního místa, se jeví jako přijatelná," podotkla starostka s tím, že až bude návrh oficiálně podán, budou jej muset schválit zastupitelé. A ti se znovu sejdou v září.

Při svém posledním zasedání projednávali mimo jiné i rozdělení dalších peněz z veřejné sbírky určené pro obyvatele vybuchlého vchodu. Konkrétně zastupitelé "dělili" čtyři miliony korun, a to stejným systémem jako už při předchozím dělení patnácti milionů, jež lidé do sbírky poslali.

Dům číslo 39 na ulici 9. května v září 2011...

Dům v září 2011. Kdo mohl tušit, co se za sedmnáct měsíců stane?

"Padesát procent částky, tedy dva miliony korun, je určeno na bydlení. Dalších 1,2 milionu získají lidé podle toho, jaká zranění utrpěli a jak dlouho se z nich léčili, 480 tisíc korun je rozděleno podle jejich osobních potřeb a zbylých 320 tisíc představuje ostatní náhrady," uvedla Zdeňka Leščišinová.

Svatba až s novou adresou

Ve sbírce v současnosti zůstávají dva miliony korun coby rezerva, dokud policie celý případ neuzavře a nebude definitivně jasné, že dům vyhodil do vzduchu obyvatel z přízemí, který si často stěžoval na dění okolo sebe a který například společenství vlastníků bytů dlužil zhruba 140 tisíc korun.

Obyvatelé domu 39 budou muset začít nový život jinde. Třeba Jiří Tříska s partnerkou plánují postavit dům na pozemku u své zahrady.

A až bude dům stát, chtějí také společnou svatbu. Původně se chtěli brát už nyní, ale pak se rozmysleli. Vezmou se až v době, kdy budou mít definitivně novou adresu, aby nemuseli několikrát v krátké době přepisovat doklady.



Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...



Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...



Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...



Najdete na iDNES.cz