Poslanec TOP 09 Martin Plíšek (vepředu) s předsedou strany Miroslavem Kalouskem

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek (vepředu) s předsedou strany Miroslavem Kalouskem | foto: ČTK

Ať stranám nesmějí půjčovat jednotlivci, zkouší TOP 09 omezit Babiše

  • 52
Významnou změnu, která by zasáhla hnutí ANO, navrhla ve Sněmovně opoziční TOP 09. „Jde o to, aby stranám směly půjčovat jen subjekty licencované centrální bankou,“ řekl iDNES.cz poslanec Martin Plíšek. Potvrdil, že jde mimo jiné o to, aby hnutí ANO nemohl půjčovat peníze jeho předseda Andrej Babiš.

„Ale nedotklo by se to jen hnutí ANO. Například by sociální demokracii nemohla úvěrovat společnost Cíl. Návrh si také klade za cíl, aby strany nebyly úvěrovány neprůhlednými subjekty,“ vysvětluje Plíšek.

Svůj návrh podal při projednávání zákona o politických stranách. Tím se poslanci ve středu zabývali stejně jako úpravou volebních zákonů ve druhém čtení. Jsou tedy již před závěrečným hlasováním.

Ve Sněmovně také jiný opoziční poslanec Tomio Okamura vystoupil proti limitu 90 milionů korun na financování volebních kampaní před volbami do Sněmovny. Okamura se rozohnil, že to pomůže jen velkým a „mainstreamovým“ stranám.

„V Belgii je to jeden milion eur a je tam vyšší životní úroveň, u nás by to mohlo být pod deseti miliony korun,“ řekl Okamura. Jen pokud bude výše volebních nákladů výrazně omezena, bude podle lídra opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie zajištěna skutečná rovnost volebního klání politických stran na základě jejich programu, který voličům nabízejí. „Ani největší naiva teď nemůže říci, že jak je to navrženo, to také bude zajištěno,“ řekl Okamura.

Podstata vládního návrhu spočívá v jednotné úpravě pravidel volebních kampaní a jejich financování v zákonech upravujících volby do Parlamentu, volbu prezidenta republiky, volby do zastupitelstev krajů a volby do Evropského parlamentu.

Podle vládního návrhu strany nebudou moci ve volbách do Sněmovny utratit víc než 90 milionů korun, v krajských volbách sedm milionů na kraj, v senátních 2,5 milionu na senátní obvod a v eurovolbách 50 milionů. Nezměněn zůstal i padesátimilionový limit pro kandidáty na prezidenta.

„Zavádí se také definice volební kampaně a její časové vymezení a stanovuje se povinnost kandidujících subjektů zřídit si transparentní účet určený pro financování volební kampaně. Kontrola nad financováním volební kampaně se svěřuje Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí,“ popsal to při dřívějších projednáváních zákona ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

Právě chystaný vznik nového úřadu pro kontrolu hospodaření stran politiky dráždí. Protestoval proti tomu nejen Okamura, ale kategoricky to odmítl také předseda komunistů Vojtěch Filip. Vznik úřadu naopak hájil ministr Chovanec.

Podle návrhu šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury by strany za každého zákonodárce měly brát opět 900 tisíc korun ročně místo nynějších 855 tisíc. Částka za krajského nebo pražského zastupitele by se vrátila z 237 500 na 250 tisíc korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video