Velké sponzorské dary by podle plánů ČSSD polapila past, z níž je ministerstvo financí rozdělí všem úspěšným partajím.

Velké sponzorské dary by podle plánů ČSSD polapila past, z níž je ministerstvo financí rozdělí všem úspěšným partajím. | foto: Profimedia.cz

Ať stát dělí velké dary stranám podle volebního zisku, navrhla ČSSD

  • 1044
Pokud si můžete dovolit štědře obdarovat oblíbenou politickou stranu, zbystřete. ČSSD připravuje sadu pravidel, která mají zpřísnit předvolební boj. Součástí je i návrh, aby nadlimitní dary přebíral stát. Ten by je dělil mezi strany ve stejném poměru jako státní příspěvky.

Politické strany jsou po enormně náročném volebním roce 2010 vyčerpané. A opoziční ČSSD jako první veřejně navrhuje sešněrovat financování volebních kampaní přísnými pravidly.

Strop na kampaň v roce voleb do Sněmovny by tak byl 80 milionů korun, přičemž jednotliví dárci by mohli stranám ročně dát dva miliony korun, firmy pak čtyři miliony. Na nulu, v mírnější variantě na dvě až tři stovky, by klesl počet předvolebních billboardů a bigboardů. Kampaň by se platila z transparentního účtu a za průměrné ceny.

Do dvou měsíců od voleb by strany musely předložit sněmovnímu kontrolnímu výboru zprávu s náklady na kampaň.

Jsi bohatý? Plať všem partajím

Ten nejzajímavější návrh ale předseda strany Bohuslav Sobotka řekl až ke konci tiskové konference, na němž plán představoval.

Příspěvek na činnost

Každá strana, která ve volbách do Sněmovny získala 3 % hlasů a více, pobírá roční příspěvek na činnost. U tříprocentního volebního zisku činí šest milionů korun ročně, za každou desetinu procenta navíc je 200 tisíc (až do stropu 10 milionů při zisku pěti a více procent).

Příspěvek na činnost pobírají všechny sněmovní strany v plné výši (10 milionů), dále peníze dostává SPOZ, KDU-ČSL a Suverenita.

Kromě příspěvku na činnost strany dostávají i příspěvky za poslanecké mandáty a při zisku 1,5 % a více též jednorázově stokorunu za každý hlas.

Pokud by někdo chtěl oblíbené politické straně věnovat nadlimitní množství peněz, musel by sponzorovat i její politické soupeře. Velké dary by putovaly na speciální účet ministerstva financí a jednou ročně by se přerozdělily stranám s nárokem na státní příspěvek úměrně ve výši tohoto příspěvku.

Řečeno stručně, pokud chcete dát sponzorský dar ve výši 2,5 milionu, zůstanou dva miliony vaší oblíbené straně a pět set tisíc rozdělí ministerstvo financí všem úspěšnějším stranám podle toho, jaký dostávají roční příspěvek. "Velké společnosti by takto mohly podpořit všechny strany politického spektra," řekl na tiskové konferenci předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jaromír Jágr, velký sponzor ODS, by takto například posílal peníze i Komunistické straně Čech a Moravy. Kdyby další peníze ČSSD poslal podnikatel Tomáš Melich (a strana si je nechala - minule to neudělala), část z nich by si užila TOP 09. A podobně.

Sociální demokraty se v oficiální snaze - tedy v předložení paragrafového návrhu - pokusí předstihnout zelení. Ti iniciativu ČSSD ocenili, svůj vlastní návrh novely zákona chtějí předložit na přelomu dubna a května.

ČSSD a ODS daly loni za volby oficiálně přes 800 milionů

Podle předsedy Bohuslava Sobotky bude klíčové to, zda strany stanovené limity nebudou obcházet. To ale je sporné: založit firmu například není nijak komplikované, takže účelově založená společnost by umožnila jednomu dárci dát čtyři miliony místo dvou.

Hospodaření dvou nejsilnějších politických stran ČSSD a ODS skončilo loni vysokými ztrátami, obě se také po nákladných předvolebních kampaních potýkají s dluhy. ČSSD vydala loni na předvolební kampaně podle výroční finanční zprávy zhruba 270 milionů a ODS asi 542 milionů korun. Podle analytiků však musela být propagace ČSSD přibližně stejně nákladná jako ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video