Obyvatelka půldomku Miluše Keprdová ze Zlína-Podvesné.

Obyvatelka půldomku Miluše Keprdová ze Zlína-Podvesné. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ať si změní adresu soused, dohadují se lidé ze zlínských půldomků

  • 79
Rozhodnutí zlínské radnice přečíslovat tradiční baťovské půldomky vyvolalo mezi mnoha jejich obyvateli spory. Nemohou se shodnout, kdo z nich si nechá původní číslo popisné a kdo si pořídí nové. Se změnou je totiž spojená i výměna většiny dokladů, což se lidem nechce absolvovat.

Zatímco pro jednu část obyvatel půldomků nebude změna znamenat žádné komplikace, druhou čeká vyřizování nových dokladů a zdlouhavá jednání s úřady. Lidé se sice na tom, komu původní číslo zůstane, mohou spolu domluvit, ale musejí to stihnout do pátku 25. března. V opačném případě za ně rozhodnou radní.

Zatím se sousedé dohodli zhruba ve třetině z více než 1 500 domů, jichž se povinná změna týká. Radnice má k dispozici 461 dohod. Ti ostatní spolu nemluví a nebo se zkrátka neshodli.

"Je neuvěřitelné, jak to lidi postavilo proti sobě. My se sousedem vždy vycházeli slušně, ale dohodnout se přeci nemůžeme," tvrdí manželé Pospíšilovi. "Máme na této adrese i sídlo firmy. Jenomže to soused také. A nikomu se do jednání s úřady dobrovolně nechce," nastínil Pospíšil.

"Žiju zde 65 let, soused jen čtyři. Tak ať mění on."

"Se sousedem jsme se nedohodli. Počkáme, ať to za nás rozhodnou ti na radnici," řekla také Věra Plačková z půldomku ve čtvrti Podvesná. "Žiji tady pětašedesát let, zatímco sousedé svou část domu koupili asi před čtyřmi roky. Nové číslo by si měli vyřídit oni," dodala rázně.

Primátor Miroslav Adámek ale lidem vzkazuje, aby se domluvili. "Ideální by bylo, kdyby se sousedé mezi sebou dohodli, a město tak mohlo respektovat jejich rozhodnutí," vyzval vlastníky půldomků Adámek.

Baťovské domky ve Zlíně
Baťovské domky ve Zlíně
Baťovské domky ve Zlíně

Baťovské domky ve Zlíně.

Ve hře je přitom víc, než by se mohlo zdálo. "Vůbec nejde jen o občanský průkaz. Já budu adresu měnit na třiadvaceti místech. A co teprve ti, kteří podnikají a v půldomku mají ještě navíc sídlo firmy," nastínila další žena z Podvesné Miluše Keprdová. "Nové číslo domu budu hlásit například na elektrárny, vodárny, telefonní společnost, pojišťovnu a dokonce i správci hřbitova," vypočítala.

Přesto je rozhodnutá, že to bude právě ona, kdo proceduru s úřady absolvuje. "Sousedovi bude osmdesát devět let, přeci to po něm nemohu chtít," vysvětlila Keprdová.

Dosud lidé v půldomcích spokojeně žili pod jedním číslem popisným. Vedení magistrátu ale tvrdí, že se to musí změnit. "Nařizuje to zákon, není to výmysl radních," ujistil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Dělit půldomky lomítkem nelze, tvrdí radnice

Podle některých odpůrců změny by bylo řešením například doplnit číslo popisné lomítkem a římskou číslicí. "V katastru tak jsou zapsané parcely, na kterých domky stojí. Tak proč by to nešlo i na zeď," uvažuje obyvatelka jednoho z domů.

Podobné úvahy jsou ale málo platné. "Takové řešení zákon neumožňuje," řekl zlínský radní Ondřej Běták. "Hodně jsme bojovali za to, abychom čísla měnit nemuseli. Že nám nic jiného nezbývá, ale potvrdilo jak ministerstvo vnitra, tak i ombudsman," dodal.

Pokud se lidem v půldomcích podaří mezi sebou domluvit, musí dohodu sepsat, podepsat a doručit na stavební úřad magistrátu. Pokud se nedohodnou, radnice rozhodne za ně. Zatím ale sama neví jak. "Klíč, podle kterého budeme postupovat, stanoví rada města do konce měsíce," řekl Dvořák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue