Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ať si kuřáci platí léčbu ze zvláštní daně, navrhuje poslanec

  10:20aktualizováno  10:20
Kuřáci by měli na svou závislost doplácet více peněz. A s každou krabičkou cigaret, kterou si koupí, si přispějí na vlastní léčbu. Poslanec Boris Šťastný z ODS chce do konce roku navrhnout úplně novou daň na cigarety.
Odborníkům se na návrhu mimo jiné zamlouvá, že peníze za léčbu kouřením postižených lidí mají hradit přímo ti, kteří tabák konzumují. Ilustrační foto.

Odborníkům se na návrhu mimo jiné zamlouvá, že peníze za léčbu kouřením postižených lidí mají hradit přímo ti, kteří tabák konzumují. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Z těch by se státu odváděla kromě dnešní spotřební daně a DPH ještě jedna koruna navíc, kterou by stát použil na léčbu kuřáků. Podle Šťastného by se tak mohla ročně vybrat miliarda korun - právě tolik krabiček si lidé v Česku koupí.

poslanec ODS Boris Šťastný "Do konce roku bych chtěl ve spolupráci s ministerstvem financí vypracovat konkrétní plán, jak tuto daň počítat a kam ji odvádět, a seznámit s tím politické strany," říká Boris Šťastný, místopředseda zdravotnického výboru Sněmovny.

Některým odborníkům se vize nové daně líbí. "Peníze z prodeje cigaret jdou dnes přímo do státního rozpočtu a tam se rozplynou na úplně jiné věci, které s omezováním kouření vůbec nesouvisí. Tato daň by to mohla změnit," domnívá se Eva Králíková z Referenčního centra léčby závislosti na tabáku.

Na návrhu se jí zamlouvá také to, že peníze za léčbu kouřením postižených lidí mají hradit přímo ti, kteří tabák konzumují.

S tím souhlasí i Anna Sedláková, která začala kouřit před čtyřiceti lety, a ačkoliv by chtěla přestat, nedaří se jí to. "Připadá mi spravedlivé, abychom tyto věci platili my kuřáci. A když se zvedne cena cigaret, alespoň budu nucena kouření omezit, abych vyšla s důchodem," říká smířeně.

Už dnes se připravuje na to, kolik peněz bude moci na kouření vydat v případě, že poslanci schválí navrhovaný růst již dnes platných daní, který má od příštího roku zvýšit cenu krabičky o 2,50.

Souhlasíte se zavedením daně na cigarety, z níž bude hrazena případná léčba kuřáka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. října 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 30572

NE 4434

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Najdete na iDNES.cz