Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ať se ti idioti rychle odhlásí, vzkazuje Foldyna podivně přijatým socialistům

  14:46aktualizováno  14:46
Šéfovi děčínské ČSSD Jaroslavu Foldynovi se sice nábor nových členů za jídlo, pití a projížďky luxusním vozem moc nelíbí, ale považuje to za ještě přijatelné praktiky. Organizátora těchto "nákupů", podnikatele Tomáše Horáčka, se přitom zastává.

Jídlo, pití a zábavu platil za vstup do ČSSD děčínský volební manažer Tomáš Horáček. Odměnu si nováčkové mohli užít i při tomto rautu letos v červnu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Jak hodnotíte práci volebního manažera děčínské ČSSD Tomáše Horáčka?
Na výbornou. Jeho práce, objednání akcí, zajištění ploch, kreativita, příjezd atrakcí - nemohu říct nic negativního, bylo to na jedničku.

předseda okresní organizace ČSSD v Děčíně Jaroslav FoldynaNa MF DNES se obrátilo několik mladých lidí, kteří uvedli, že jim za vstup do ČSSD nabízel účast zdarma na rautech a večírcích nebo projížďky limuzínou. Věděl jste o těchto jeho aktivitách?
Já vím, že Tomáš pořádal často nějaká neformální setkání mladých. To vím. Tam třeba zaplatil útratu, to také vím. Jestli se ale někdo nechal nachytat, že šel do ČSSD jen kvůli tomu, tak jsem rád, že se zase rychle jako idiot odhlásí.

Takže to je podle vás chyba těch lidí, kteří takto do ČSSD vstoupili?
Je to chybou těch lidí, to není chyba Horáčka. Kdyby jim Horáček dal 300 korun a žemlovku, tak bych řekl, že Horáček dělá nějakou hovadinu. Ale jestliže on pro ně pořádal nějaká setkání a posezení, svezl je třeba v tom autě a oni za to vstupovali do ČSSD, tak to musí být idioti. A klidně to slovo idioti použijte.

Ale Horáček jim to údajně nabízel přímo jako odměnu za vstup a za to, že přivedou další nové členy...
Takhle, já jsem nedávno shodou okolností pořádal setkání dlouholetých členů ČSSD a bavili jsme se tam o tom. Ono je to dnes jiné než před deseti lety. Když dnes lidi někam pozvete, tak musíte mít nějaký program a něco pro ně připravit. A jestli Horáček ze svých peněz něco uspořádal a řekl jim "Přátelé, pojďte do ČSSD" a oni šli, tak na tom nevidím nic špatného. Od nikoho jsem neslyšel, že jim dával peníze.

Tito lidé ale například nemuseli platit členské příspěvky. Kdo je za ně uhradil?
Příspěvky dosud nemá zaplaceny většina našich členů. To je velký problém. Ony to stanovy nevyžadují. My jsme si přesto udělali usnesení, ve kterém doporučujeme, aby příspěvky byly zaplaceny při vstupu. Horáček ale zcela jistě za nikoho příspěvky neplatil. Spíš je to tak, že nejsou zaplaceny vůbec, a jestli nebudou zaplaceny do nějakého data, tak ty členy zase vyškrtneme.

nábor členů ČSSD


- Do ČSSD chce najednou 92 lidí, strana se bojí velrybářského útoku
- Nábor v ČSSD: Sežeň nové členy, projedeš se v luxusní limuzíně
- Paroubkovi přáli k narozeninám placení gratulanti

Kolik lidí Horáček do děčínské ČSSD přivedl?
Z těch setkání mladých lidí se na schůzi, kde se přijímají noví členové, dostavilo jednou zhruba 30 lidí. Třicet šest, to si pamatuji přesně.

To bylo letos na jaře v hotelu Koruna?
Zřejmě ano, je to naše tradiční místo.

Je pravda, že jste se tam za nové členy zaručil, přestože jste je neznal?
Já jsem se nezaručil. Já jsem tam řekl, že potřebujeme členy, nové členy, mladé členy. A pokud tito lidé chtějí vstoupit, tak to vítám. Ale za nikoho jsem se nezaručil. Já se ani nemůžu za nikoho zaručit. Proč bych to dělal?

Nepřipadá vám takový způsob náboru, který provozoval pan Horáček, přinejmenším pochybný?
Víte, připadá mi to tak. Tenhle způsob byl naší organizaci vnucen. My jsme tohle nikdy nedělali. Byli jsme tudíž sice nejsilnější organizací, co se týče volebních výsledků, ale nejslabší organizací, co se týče počtu členů. Všichni ostatní nás pak vždycky přehlasovali a řekli: Jaroslav Foldyna nebude první, druhý ani čtvrtý, ale bude až šestý. Proto požadujeme změnu stanov. Vyzvali jsme vedení strany, aby touto změnou zastavila přísun politických žoldáků.

A nejsou vaši noví mladí členové také političtí žoldáci?
Když jsem se díval na video, jak se nedávno hlásilo devadesát lidí do bílinského sdružení, tak nic podobného u nás nebylo. To nebyli žádní sociálně slabí lidé, kteří si pletli ČSSD s ČD. Takové, kteří by chtěli vstoupit za polívku, takové lidi Horáček nikdy nepřivedl. To byli normální mladí lidé a já vás klidně na nějakou takovou schůzi pozvu, až se bude konat.

Říkáte ale, že vám političtí žoldáci vadí. Znamená to, že jste připustil jakousi lehčí formu takového náboru jako nutnost?
Ano. Je to vnucená věc. My jsme to nepřijali jako princip. Je to vnucený princip. A stanovili jsme omezení, kam až to nesmí jít, aby se to nezvrhlo. Tohle je ta hrana toho, co ještě lze.

A znal tyto hranice i pan Horáček?
My jsme si ho i s výborem předvolali a řekli jsme mu, že samozřejmě budeme rádi, když nám přivede mladé lidi, ale ne za podmínek, které vidíme jinde. Já vím. On je to mladý kluk, je mu nějakých pětadvacet, šestadvacet. On se samozřejmě v určitém věku choval jako klacek. Ale já jsem ho varoval, že pokud chce pro mě pracovat, nebudou s mým jménem nikdy spojeny žádné aféry. Řekl jsem mu: Tomáši, oprosti se od těch klukovin. Tahle zkušenost s médii, kterou si nyní prožije, bude pro něj podle mě dostačující.

Takže jeho praktiky, o kterých jsme mluvili, za "klukovinu" nepovažujete?
Ne, to jsou jeho peníze. Když za někoho zaplatí útratu, tak to z toho druhého přeci nedělá nevolníka, který pak musí někam vstoupit, i když se mu nechce. Já vám to řeknu upřímně - je to na nic, je to špatný, ale z toho špatnýho je tohle nejmenší zlo, to, co ten Horáček tady předvedl.

Podezřelé nábory nových straníků v Ústeckém kraji

ČSSD, Teplice
Na konci června 2008 vstoupilo do teplické buňky ČSSD naráz 109 nových členů. Teplická organizace tak získala větší počet delegátů pro konferenci, na níž se volil krajský předseda. Funkci obhajoval Petr Benda z Teplic. Kontrolní orgány ČSSD nábor prověřily, žádné porušení stanov neodhalily

ODS, Dubí
Podivným způsobem se na začátku loňského prosince rozšířily řady občanských demokratů v Dubí. Během jediného dne bylo do místní organizace přijato přes 370 nových členů. Mezi nimi byli i stavební dělníci, kteří byli v den svého vstupu do strany přivezeni autobusem na sněm do Teplic, kde měli za úkol hlasovat pro podporu Petra Gandaloviče a změnu okresního vedení ODS. Pokud uvedli heslo Velrybář, měli v restauraci, kde se sněm konal, pití zdarma. ODS tuto aféru dosud uspokojivě nevysvětlila.

ODS, Děčín
Počet členů děčínské organizace vzrostl minulý rok na podzim ze 109 na 330. Podle svědectví jednoho z nových členů dostali tito lidé za vstup zaplaceno. Vedení ODS za to odebralo letos v listopadu děčínské organizaci licenci.

ODS, Chomutov
Podle poslance Jiřího Polanského bylo do místního sdružení ODS v Chomutově na konci roku 2008 přijato 550 lidí z Mostu a 140 lidí ze Žatce. Původní sdružení mělo asi 130 členů. Noví členové měli pomoci prosadit na přední místo kandidátky pro předčasné parlamentní volby chomutovskou primátorku Ivanu Řápkovou.

ČSSD, Bílina
Do místního sdružení ČSSD chtělo naráz vstoupit kolem devadesáti lidí. To je třikrát více, než má dosud sdružení členů. Mnozí z adeptů nebyli schopni vysvětlit, co je ke vstupu do strany vede. Krajské vedení ČSSD chce tento incident prošetřit.

ČSSD, Děčín
Několik mladých lidí potvrdilo MF DNES, že vstoupili do děčínské ČSSD na pozvání volebního manažera Tomáše Horáčka. Ten jim za to zaplatil jídlo a pití při rautech, nebo je nechal svézt v luxusní limuzíně.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Ústí nad Labem mapuje brownfieldy, aby si jich všimli investoři

V seznamu ústeckých brownfieldů je i průmyslová zóna Tonaso ve čtvrti Neštěmice.

Ústí nad Labem se připojilo k projektu Národní databáze brownfieldů, která mapuje nevyužívané průmyslové lokality v...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích někdo popsal letopočty 1956 a 1968

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo napsal červenou barvou letopočty 1956 a 1968....

Jablonecký zámeček se dočká záchrany. Rozeberou ho a postaví jinde

Sídlo jablonecké odnože celosvětového spolku Schlaraffia je v Jablonci nad

Zchátralý zámeček nedaleko autobusového nádraží v Jablonci, někdejší sídlo spolku Schlaraffia, se možná dočká spásy....Najdete na iDNES.cz