Zástupci poslaneckého klubu Úsvitu navrhují změnu zákona o církvích, se kterou...

Zástupci poslaneckého klubu Úsvitu navrhují změnu zákona o církvích, se kterou přišla iniciativa Islám v ČR nechceme a která by výrazně zpřísnila podmínky pro registraci církví. | foto: PSP

Větší práva pro české muslimy musí posoudit tajné služby, navrhl Úsvit

  • 101
Zabránit šíření myšlenek radikálního islámu má podle poslanců opozičního Úsvitu přímé demokracie změna zákona o církvích. Ty, které budou chtít vyučovat na školách nebo provádět duchovní činnosti ve věznicích či armádě, by nejprve musely projít kontrolou BIS, Vojenského zpravodajství a policie.

Předlohu připravila iniciativa Islám v ČR nechceme a Úsvit si ji osvojil. Řekli to poslanec Úsvitu Marek Černoch a zástupce iniciativy Martin Konvička.

„Každá církev, která bude chtít například vyučovat na školách nebo provádět duchovní činnosti ve věznicích či armádě, bude muset projít kontrolou, že nepředstavuje pro Českou republiku ohrožení národní bezpečnosti nebo veřejného pořádku,“ uvedl Konvička. Jím vedená iniciativa v minulosti organizovala petici proti tomu, aby čeští muslimové měli možnost získat takzvaný druhý stupeň registrace, a mohli tak působit i ve školách či věznicích nebo v armádě.

Iniciativa v minulosti organizovala petici proti případnému přiznání zvláštních práv Ústředí muslimských obcí. K tomu by čeští muslimové, kteří splnili první podmínku deseti let platné registrace, museli ještě ministerstvu kultury předložit přes 10 tisíc podpisů a pravidelně předkládat výroční zprávy. Ani jedno se nestalo a Ústředí muslimských obcí o přiznání zvláštních práv nepožádalo. Kdykoli po desetileté lhůtě, která již uplynula, to může udělat.

„Přijetí takové novely by neznamenalo zastavení rizika islámského radikalismu, ale značně by mu ztížilo situaci,“ uvedl Konvička. „Doufáme, že pro zkoumání bezpečnostních rizik u církví bude podpora napříč politickými stranami,“ řekl poslanec Úsvitu Černoch.

Poslankyně Olga Havlová se pozastavila nad tím, že jsou v Česku povoleny takzvané halal porážky. „Provádějí se naprosto nehumánním způsobem, kdy se zvířata podřezávají bez umrtvení a velmi přitom trpí,“ uvedla. I tomu se chce Úsvit věnovat a připravit svůj návrh.

Šéf hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura začátkem roku vzbudil pozornost, když sdílel na Facebooku text svého kolegy vyzývající, aby lidé nekupovali u muslimských prodejců kebaby či mobily a aby naopak chovali prasata a venčili je u mešit. (více zde)

Od textu se distancoval jeden z poslanců Úsvitu, Milan Šarapatka, a Okamura vzal zpátečku. On sám by prý svůj vlastní text na venčení prasat u mešit a na výzvě, aby lidé nekupovali kebaby, nepostavil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video