Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ať máme pořád něco našeho, na co si právem nenecháme sáhnout, přeje si psycholog Vybíral

  10:45aktualizováno  10:45
10 hodnot po 20 letech. Dočkáme se jich za 30 let? To se na úvod "své" České vize ptá psycholog a psychoterapeut Zbyněk Vybíral, vedoucí Katedry psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Zbyněk Vybíral, psycholog, psychoterapeut, vedoucí Katedry psychologie FSS MU, Brno | foto: Tomáš Tichý - http://psych.fss.muni.cz/vybiral/

10 hodnot po 20 letech – za 30 let?

Chtělo se po mě:
Deset nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti.

Ta žádost měla deset slov.
První hodnota - že se bude stále dostatečný počet lidí bránit tomu, aby jim společnost diktovala, co mají považovat za hodnotné. Ani nevím, kde beru ten optimismus, že jich stále bude dost.

Nejdůležitějších? (Druhé slovo v pořadí.) Nejdůležitější bude neztrácet optimismus a investovat energii, která se nevyplatí v penězích, a přece se člověku vyplatí - v podobě čistého svědomí, neděsivých snů a neobelhávání se.

Hodnota: slovo třetí. Solidarita.
Na, vezmi si. Aby bylo stále dost lidí, kteří budou něco nabízet druhým. Třeba dobrou, nešizenou kávu. Psychoterapii. Grafiky. Divadelní představení. Ubytování. Doprovod.

Kterých. Které hodnoty mě tu napadají? A proč tyto? Proč mě třeba napadá, že hodnotné budou technologie, které budou lidem k užitku.

Měla by. Šestá hodnota by měla být úcta. Aspoň taková… bazální, elementární. Ne servilita, ne strach, ne pasivita. Úcta. Ostatně u něčeho tak "velkého" je kondicionál na místě. Mělo by tomu tak být! Tohle vždycky zavání kázáním. Anebo je to přání?

Stát. Sedmé slovo. Tak ať je sedmou hodnotou fungující stát, který se umí postarat o ty, kteří se o sebe postarat neumějí nebo nemohou. Není to nic lehkého, aby stát takto fungoval.

Osmá budoucnost. Budoucnost jako osmička. Nekonečno. Osmá hodnota: starat se o nekončící mír a přežití planety.

Naší. Za deváté, ať se neztratí jistota hranic mezi tím, co je moje, naše, a co ne. Jinak si všichni začnou brát cokoliv. Ať máme pořád něco našeho, do čeho nám nikdo nebude mít co mluvit a na co si právem nenecháme sáhnout.

Společnosti. Desátá hodnota. Bůh ví, jak budou organizovány společnosti. Ale hodnotou by mohlo být, že přestanou být organizovány tou pravolevou smyčkou. Třeba nebudou ani vyvažovány bohatými a chudými. Desátou hodnotou bude pro každého z nás společnost. Někoho blízkého. Společnost druhého člověka. Ale každý nebude mít to štěstí. Tak ať má štěstí co nejvíce lidí. Ať jsou v budoucnu s někým, s kým je jim dobře.

ČESKÁ VIZE

89 významných českých osobností pomáhá formulovat Českou vizi. Jde o desítku nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti.

Od pondělí 3. srpna do pátku 13. listopadu 2009 bude každý den kromě soboty vycházet jeden esej v Kavárně on-line. Soubor se pak stane podkladem pro setkání Václava Havla, Jacquesa Rupnika a Václava Bělohradského v Kabinetu Havel 19. listopadu.

Pořádají Masarykova univerzita v Brně, Divadlo Husa na provázku a DIALOG centrum, o.s. pod patronací Václava Havla a záštitou rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy.
Více informací na www.usvitvcechach.cz.

Autor:


ZPRÁVY: Nepolíbili jsme prsten, komentoval Stanjura nezvolení Fialy do čela SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz