Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Astronomové rozhodnou o další „kariéře“ Pluta

  8:05aktualizováno  8:05
Ještě před pár dny se zdálo, že školáci budou muset už záhy "biflovat" jména dvanácti planet, a ne jen devíti jako dnes. Teď to však vypadá, že astronomové k nim budou milostiví: počet planet ve sluneční soustavě naopak možná poklesne.
Astronomové se rozhodnou, kolik planet má Sluneční soustava. Ilustrační soustava.

Astronomové se rozhodnou, kolik planet má Sluneční soustava. Ilustrační soustava. | foto: Profimedia.cz

Z planetárního seznamu, o jehož podobě dnes rozhodne světový kongres astronomů v Praze, by mohl zmizet Pluto.

"Dvanáct planet nebude. Tento návrh byl zamítnut," tvrdí Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd, který se podílel na organizaci kongresu. "Podle platné verze je těch planet jen osm," přizvukoval mu včera astronom Jan Veselý z hvězdárny v Hradci Králové.

Zvrat v diskusi o počtu planet nastal v úterý, kdy řada astronomů ostře kritizovala návrh na zvýšení počtu planet jako umělý a "zpolitizovaný". Komise, která připravuje definici planety, proto předložila nové návrhy, o nichž se má dnes hlasovat. V nich se uvádí už jen osm velkých, "klasických" planet.

Trpaslík Pluto
Příčinou těchto složitých úvah je právě Pluto, který byl zatím nejvzdálenější a nejmenší planetou sluneční soustavy. Zároveň šlo o jedinou planetu, kterou objevil Američan. Proto se mnozí snažili najít způsob, jak uchovat jeho planetární statut. Z prestižních důvodů o to usilovali zejména američtí astronomové. V poslední době však podle Suchana "jejich tlak na zachování Pluta jako planety vyprchal", a tak se otevřel prostor pro jeho přeřazení do nově vytvářené skupiny "trpasličích planet".

Úterní diskuse dokonce ukázala, že zcela jednoznačnou podporu nemá ani myšlenka vzdát hold Plutu aspoň ve skupině planetárních "trpaslíků". Někteří astronomové navrhovali, aby tyto planety byly souborně označovány jako plutony, plutina či plutonoidy nebo aby se Pluto uváděl jako příklad trpasličí planety. Ani s tím však nesouhlasili všichni.

Mezi trpasličí planety má kromě Pluta patřit i jeho dvojník Charon nebo velká planetka Ceres, která se nachází mezi Marsem a Jupiterem. Nová kategorie by byla otevřená zejména pro velká tělesa, která se pohybují daleko za Plutem. Nejznámějším z nich je Xena, která je podstatně větší než dosavadní devátá planeta.

Právě objev Xeny donutil astronomy k tomu, aby začali pracovat na definici planety a aby volili mezi zvýšením, uchováním nebo snížením počtu těchto vesmírných těles. Definice měla být přitom původně obecná, platná ne jen pro planety sluneční soustavy, ale i pro velké oběžnice všech ostatních hvězd.

To však podle Veselého vyvolalo dost velký odpor, protože velká část definice planety se vztahovala výlučně na sluneční soustavu. A tak jestliže se dnes astronomové shodnou na definici planety, bude se týkat jen planet Slunce. Pavel Suchan s tím souhlasí. "Zatím nevíme nic pořádného o rozložení planet u jiných hvězd. Dá se říci, že každý kus je jiná ves. Nikdo neví, jak to dopadne," uvedl.

Planety a trpasličí planety však nejsou a nebudou jedinými "obyvateli" sluneční soustavy. Vedle nich zůstanou měsíce, které obíhají okolo řady planet, a nově se objeví kategorie "malá tělesa sluneční soustavy". To bude souborné pojmenování pro všechny ty planetky, asteroidy či komety, které za většího či menšího zájmu lidstva putují sluneční soustavou.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Kimovi na summitu naservírují rösti, vzpomínku na mládí ve Švýcarsku

Švýcarský bramborový pokrm rösti s klobásami a volským okem

Ostře sledovaný mezikorejský summit je za rohem a světový tisk přináší detaily ze zákulisí jeho příprav. Stanice BBC...

Izraelský plán deportace afrických migrantů už není na pořadu dne

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Izraelská vláda v úterý nejvyššímu soudu v zemi oznámila, že opouští plán deportovat tisíce afrických migrantů, kteří...

Usámův bodyguard dostává v Německu podporu, deportovat ho nejde

Šéf teroristické organizace al-Káida Usáma bin Ládin na archivním snímku

Někdejší bodyguard teroristického vůdce Usámy bin Ládina žije už léta v Německu a na příspěvcích od státu pro sebe a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz