Na obloze tento týden září planety Venuše, Jupiter a Saturn (na obrázku). Ilustrační foto

Na obloze tento týden září planety Venuše, Jupiter a Saturn (na obrázku). Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Astronomové po celém světě pozvali veřejnost ke 100 hodinám poznání

  • 9
Miliony lidí po celém světě se do konce týdne dobrovolně podrobí poznání vlastní nicotnosti. Šanci jim nabídne projekt 100 hodin astronomie, která má prostřednictvím 1500 akcí ve 130 zemích světa pomoci popularizaci astronomie. Bude tak možné například pozorovat na webu oblohu z 80 velkých dalekohledů.

Poprvé totéž učinil před 400 lety "otec moderní astronomie" Galileo Galilei. Právě na jeho počest OSN vyhlásila letošek Mezinárodním rokem astronomie. A součástí oslav je i globální projekt, jehož ambicí je během čtyř dní a nocí spojit lidi po celém světě vesmírným pohledem.

"Pro mnohé to bude možná vůbec první příležitost spatřit nebeské divy prostřednictvím dalekohledu, pro jiné možnost předat své zkušenosti i nadšení a poodhalit tajemství vesmíru dalším lidem," uvedl Pavel Suchan, místopředseda českého organizačního výboru IYA.

Asteroid

Projekt v těchto chvílích zahájil živý přenos z americké Philadelphie, během něhož představí Franklinův Institut jeden ze dvou zachovaných Galileových dalekohledů, zapůjčený muzeem historie vědy ve Florencii. - přenos sledujte zde

Evropská jižní observatoř (ESO) poté veřejnost pozve na astronomický výlet kolem světa za 80 velkými dalekohledy. Zájemcům umožní 3. dubna od 11 hodin pronikat do nitra kopulí 80 různých astronomických observatoří na Zemi a poznávat i vesmírné teleskopy nepřetržitě po dobu 24 hodin.

Astronomický snímek dne z 2. dubna 2009

Internetové vysílání organizuje ESO, jíž je Česká republika členem. Projektu se účastní například observatoře v chilské La Silla a Paranal, havajské Gemini North a Keck (USA), Anglo-australský teleskop na Kanárských ostrovech, Jihoafrický velký dalekohled (SALT), Hubbleův kosmický dalekohled, orbitální observatoře XMM-Newton a Integral. Program zavede zájemce na každý kontinent planety Země včetně Antarktidy.

Poznání vesmíru se ovšem nezastaví jen na povrchu, lidé se mohou přímo zapojit do diskuzí o významu astronomických pozorování v různých dobách v několika vědeckých či vzdělávacích centrech, jakými jsou třeba Astronomická observatoř v Jižní Africe či planetárium v Hamburku.

Díky videokonferenčnímu přenosu a chatu může kdokoliv položit vlastní otázku. Přednášky lze poté stáhnout na internetu. 

Planeta Venuše je v těchto dnech pozorovatelná z českých observatoří.

Další formu komunikace o vesmíru nabízejí e-mailové diskuzní skupiny, kde lze zapříst hovor s profesionálním astronomem nebo jen s dalším nadšencem astronomie po celém světě.

V České republice připravil hlavní akce projektu 100 hodin astronomie Astronomický ústav Akademie věd v Ondřejově a v řadě dalších observatoří.

Předpověď počasí je slibná a k pozorování se nabízejí Měsíc a planeta Saturn. Tato dvě vesmírná tělesa symbolicky spojí rok 2009 s rokem 1609, kdy na ně Galileo Galilei poprvé namířil dalekohled.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video