Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Astronomové pátrají po mimozemšťanech

  0:01aktualizováno  0:01
Novou etapu při hledání možného mimozemského života otevřel tým kalifornských astronomů ze Silicon Valley. Tým amerických astronomů začal hledat ve vesmíru laserové signály vyslané mimozemskými civilizacemi. Projekt, který uskutečňují společně tři univerzitní střediska a ústav SETI z kalifornského Silicon Valley, se snaží identifikovat silné světelné impulsy, které by mohly být zakódovaným sdělením světů vzdálených stovky světelných let, uvedli američtí astronomové.

"Pátráme po velmi krátkých, ale silných impulsech laserového světla z jiných planetárních systémů spíše než po ustáleném zvuku rádiového vysílání, jak tomu bylo dosud," řekl hlavní autor projektu astronom Frank Drake. "Jde zřejmě o dosud nejcitlivější optický průzkum SETI," uvedl Frank Drake.

Neziskový ústav SETI se sídlem v Silicon Valley je největší soukromá organizace na světě, která se věnuje hledání mimozemské inteligence. Na nový projekt pořídil pomocí sponzorů tým zařízení, které prý umožňuje hledat světelné signály laserové povahy na objektech ve vesmíru vzdálených až 1000 světelných let od naší planety.
Drake zahájil první moderní hledání známek mimozemských civilizací už v roce 1960.

Nový systém, který je umístěn na observatoři Lick v Santa Cruz, používá tří světelných detektorů a byl vyvinut výzkumníky z University of California v Berkeley a University of California v Santa Cruz.

Američtí astronomové už prozkoumali na 300 samostatných hvězdných systémů a několik hvězdokup. Určitou nevýhodou nového systému detekce je, že může zachytit laserové signály z vesmíru, jen pokud je detektor namířen přesně ve směru, odkud je signál vysílán.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Najdete na iDNES.cz