Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Astronauti jsou po půl roce zpátky na Zemi

  9:30aktualizováno  9:30
Rusko-americká posádka Mezinárodní kosmické stanice (ISS) přistála po půl roce pobytu ve vesmíru úspěšně na Zemi. Do kazašské stepi ji dopravila ruská vesmírná loď Sojuz.

Šest měsíců byli v kosmu Rus Gennadij Padalka a jeho americký kolega Michael Fincke. Na zpáteční cestě je doprovázel rovněž další ruský kosmonaut Jurij Šargin, jenž na stanici strávil jen necelých deset dnů. Posádka těsně před dosednutím na zem informovala, že všichni muži na palubě se cítí dobře.

"Vše proběhlo podle plánů. Přistáli v předvídanou hodinu a na očekávaném místě," oznámil mluvčí ruského střediska vesmírných letů Valerij Lyndin.

Loď Sojuz TMA-4 před přistáním dvakrát obletěla Zemi a po sedmnáctiminutovém klesání s pomocí padáku se v 02:35 středoevropského letního času snesla po letu na zemský povrch v chladné kazašské stepi. Celý let trval zhruba tři a půl hodiny.

Místo nočního přistání se nachází 88 kilometrů od ospalého městečka ze sovětské éry Arkalyk. Na posádku čekali zástupci amerického a ruského vesmírného programu, kteří po úspěšném přistání projevili radost potleskem, informovala agentura AP.

Na místě byly přistavené vrtulníky s lékaři, techniky a nafukovacím stanem. "Máme tři funkční vrtulníky, v nichž létá jen hlavní záchranný tým," vysvětlil koordinátor operace Michail Poluchin.  Kosmonauti by měli podstoupit rychlou lékařskou prohlídku.
Poté budou převezeni do Hvězdného městečka nedaleko Moskvy, které je hlavní základnou ruského vesmírného programu.

Technici se obávali tmy a nepříznivého počasí na začátku kazašské zimy. Řídící středisko mise u Moskvy ale před přistáním uvedlo, že silný vítr se utišil a dosahoval rychlosti od pěti do sedmi metrů za sekundu.

Novou stálou posádkou stanice od 16. října tvoří ruský kosmonaut Salidžan Šaripov a Američan Leroy Chiao, s nimiž na stanici přiletěl i Šargin.

Padalka a Fincke během půl roku absolvovali čtyři výstupy do vesmírného prostoru, včetně riskantní opravy gyroskopu.

Po katastrofě amerického raketoplánu Columbia v únoru 2003 zajišťují spojení mezi Zemí a orbitálním komplexem pouze ruské rakety. Zásobování ISS zabezpečují rovněž ruské nákladní rakety Progress.

První americký astronaut se na palubě kosmické lodi vrátil v květnu loňského roku. Kvůli selhání počítače tehdy stroj krkolomně přistál daleko od určeného místa a záchranný tým kosmonauty našel až po několika hodinách pátrání. Nyní jsou Sojuzy vybaveny satelitními telefony a globálním satelitním systémem pro určování polohy.

Přistání posádky Mezinárodní kosmické stanice ISS v kazašské stepi (24. října 2004)

Rusko-americká posádka Mezinárodní kosmické stanice ISS krátce po přistání v kazašské stepi (24. října 2004)

Ruští vojáci přenášejí amerického astronauta Michaela Finckeho krátce po přistání posádky Mezinárodní kosmické stanice ISS v kazašské stepi (24. října 2004)

Posádka Mezinárodní kosmické stanice (ISS) krátce po úspěšném přistání vesmírné lodi Sojuz v kazašské stepi (24. října 2004)

Americký astronaut Michael Fincke telefonuje s manželkou krátce po přistání v kazašské stepi (24. října 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Najdete na iDNES.cz