Výhled kulovým okénkem z Mezinárodní vesmírné stanice

Výhled kulovým okénkem z Mezinárodní vesmírné stanice | foto: AP

Astronauti ISS opustit nemusí. Chlazení spravili i hrubou silou

  • 17
Že úsměvnou poučku "co nejde inteligencí, jde silou" uplatní i posádka Mezinárodní vesmírné stanice, nezní úplně pravděpodobně. Ale stalo se. Astronauti i díky tomu zvládli opravu chladicího okruhu stanice, který se nedávno porouchal. Kdyby neuspěli, hrozilo by předčasné vyklizení stanice.

Srpnové drama zaviněné odstavením jednoho ze dvou chladicích okruhů stanice ISS kvůli porouchanému čerpadlu skončilo. Astronauti přepojili zpět poslední přístroje, dočasně převedené na druhý chladicí okruh, a stanice se vrátila k normálnímu provozu.

CHLAZENÍ ISS

Stanici chladí dvě externí i interní smyčky hadic, kterými proudí tekutý čpavek a odnáší s sebou teplo generované elektrickými přístroji. To je dopraveno do velkých panelů zvaných radiátory, odkud je uvolněno do vesmíru. Každá ze dvou smyček má vlastní čerpadlo a nádrž se čpavkem. K tlakování potrubí se využívá plynný dusík.

Zdroj: Astro.cz

Aby si poradili s porouchaným čerpadlem, museli třikrát do volného prostoru. Původně plánovali dva výstupy.

Toho se zhostili Douglas Wheelock a Tracy Caldwell-Dysonová, která si záchranu ISS "darovala" k narozeninám. Čtrnáctého srpna totiž na oběžné dráze oslavila jedenačtyřicátiny.

Při prvním výstupu 7. srpna se ale objevily komplikace. Zasekl se konektor vedoucí chladicí médium - čpavek - do čerpadla. Když ho Wheelock uvolnil, začal z konektoru tryskat čpavek. Kosmičtí opraváři se tak dostali do skluzu, zrekapituloval server Astro.cz.

První servisní výstup tak trval osm hodin a tři minuty, protože ho protáhla i dekontaminace po kontaktu skafandrů se čpavkem. Žádný delší výstup dosud posádka ISS neabsolvovala.

Do oprav se zapojili i astronauti na Zemi. Ve velké vodní nádrži v Johnsonově kosmickém středisku simulovali opravy, které měli nahoře provést Wheelock a Caldwell-Dysonová. Podobné simulace nejsou pro NASA ničím novým, před lety například zachránily posádku Apolla 13. Astronauti tehdy vydýchávali kyslík, v kabině přibývalo oxidu uhličitého a posádka stavěla improvizované absorbéry podle pokynů ze Země.

VÍCE O HAVÁRII NA ISS

Posádka stanici buď opraví, nebo možná opustí, píše odborník Vítek

Při druhém výstupu 11. srpna posádka snížila tlak v potrubí, jež vede od starého čerpadla. Dostavil se úspěch, Wheelock neposlušný konektor odpojil, byť to nešlo hladce. "Nakonec došlo na použití hrubé síly," konstatoval server Space.com. O pět dní později při třetím výstupu namontovala dvojice čerpadlo nové.

Porucha čerpadla byla jedním z nejvážnějších problémů, kterým stanice ISS ve své historii čelila. Pokud by se chladicí okruh nepodařilo opravit, všechny systémy stanice by byly závislé jen na druhém okruhu. V nejhorším případě hrozilo, že by posádka musela stanici, jejíž provoz je plánován nejméně do roku 2020, opustit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video