Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aspoň něco přežije dezinfekci Hradu

  0:01aktualizováno  0:01
"Alespoň něco přežije současnou dezinfekci Pražského hradu," poznamenal se zřetelnou ironií Václav Havel na adresu svého nástupce Klause. Oplatil mu tak slova o depresi a devastaci na Hradě. Tím "něco, co zbude" je nová kniha Petra Volfa Václav Havel - Bořek Šípek - Hradní práce.

Ta dokumentuje deset let společné proměny hradních prostor.

"Už přichází, ano je to skutečně on, poznávám ho," hlaholil ve čtvrtek v pražském klubu Lávka moderátor slavnostního křtu výpravné publikace Jaroslav Dušek. Právě dohrál houslista Jaroslav Svěcený, dozpívala zpěvačka Leona Machálková a k mikrofonu přistoupil Václav Havel.

"Bořkův svět je plný zbytečností, je to svět podivných ornamentů, jako podmořská flóra a fauna, jako džungle," vyznal se Havel. Na to Šípek kontroval: "Nikdy jsem nedělal zbytečné ornamenty a zadruhé: on je vždycky chtěl."

Pak přišel na řadu ten, který si knihu vymyslel a také ji vydal: kontroverzní podnikatel Kamil Kolek, majitel vydavatelství Breda. Kolek má za sebou aféru kvůli tomu, že pod cenou koupil opavský obchodní dům Breda, a na krku trestní stíhání pro obecné ohrožení. V obchodním domě dělal bez povolení stavební úpravy a zřítil se mu strop.

Byl to právě Kolek, kdo odkoupil Havlovu knihovnu, navrženou v jeho hradní pracovně - jak jinak než Šípkem. "Bořek je kamarád a já jsem kamarád Bořka, chtěl jsem zaznamenat to, co na Hradě udělali," prohlásil Kolek.

K Havlovi se dostal muž se skandály
Bývalý prezident Václav Havel se ve čtvrtek objevil na vernisáži své další knihy. Tu vydal opavský podnikatel Kamil Kolek, jehož léta provází řada skandálů.

Když Václav Havel na závěr řeči o spolupráci s architektem Bořkem Šípkem děkoval všem, kteří se podíleli na vydání knihy s názvem Hradní práce, jeho díky patřily i vydavateli. Byl to právě majitel nakladatelství Breda, kontroverzní podnikatel Kamil Kolek, který slavnostní křest v klubu Lávka u Karlova mostu uspořádal.

A byl to také Kolek, kdo přišel s nápadem na vydání knihy o architektonické proměně Pražského hradu. "My jsme na té knize skoro nespolupracovali, protože ji vydalo nakladatelství Breda," říká Šípek, který se s Kolkem přátelí rok a půl.  Právě on Václava Havla s Kamilem Kolkem loni v říjnu seznámil. Šípek s Kolkem tehdy představovali nové opavské pivo a Havla pozvali na ochutnávku.

Dvaatřicetiletý podnikatel na sebe dokázal za uplynulých dvanáct let nabalit řadu různých afér. Nejprve se o něm mluvilo jako o sponzorovi ODA: dal dva miliony korun politické straně, jejíž místopředseda Vladimír Dlouhý mu coby ministr průmyslu "přiklepl" pod cenou opavský obchodní dům Breda.

Poté na sebe upoutal pozornost, když se mu v jeho obchodním domě propadl strop - neměl potřebná povolení na stavební úpravy. V současné době je kvůli tomu stíhán pro obecné ohrožení. "Víte, já mám nějakou pověst, to je pravda. Ale to, že Václav Havel udělal pro tuto zemi hodně věcí, to je věc druhá," mává Kolek rukou nad otázkou, zda Havla seznámil s pochybnostmi, které jsou s ním spojené.

Havlův tajemník Jakub Hladík na otázku, zda exprezidentovi nevadí Kolkova minulost, odpověděl: "K tomu nemám co říct." Kolek si v této souvislosti vzpomněl na jednu soukromou oslavu, jíž se účastnil on i Havel. "Byli tam pozvaní i bývalí předsedové ODA Žantovský a Kalvoda jako Havlovi přátelé a někdo z nich prohlásil: Ježíšmarjá, on je tady i Kolek, černá ovce ODA! No a všichni se zasmáli. Tím to bylo, myslím, vyřešené."

A jak se dívá na pověst svého přítele Šípek? "Já vím, že se říká hodně věcí, já jsem s ním zažil jen dobré věci a nemám k tomu komentář," poznamenal Šípek. Václav Havel, Bořek Šípek a Kamil Kolek jsou také jediní, kdo zná cenu, za niž Kolek koupil známou Havlovu knihovnu, kterou navrhl Šípek, daroval ji Havlovi a která pak celá léta stála v prezidentově pracovně.

"Chtěl bych tu knihovnu vystavit napřesrok na podzim na svém zámku ve Štáblovicích, až to tam opravím. Právě z toho měl pan Havel radost, že knihovna bude veřejně přístupná," říká Kolek. "Ale její cenu si pan Havel nepřál zveřejnit. Mohu pouze říct, že chtěl sepsat smlouvu, že vrací dar panu Šípkovi, aby na to měl doklad, že z Hradu jen tak nezmizela. Přitom už věděl, že ji od pana Šípka odkoupím," uvedl.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz