Jeden ze zvolených divů světa - vietnamská zátoka Ha Long

Jeden ze zvolených divů světa - vietnamská zátoka Ha Long | foto: AP

Asie, Afrika, Jižní Amerika. Na Evropu přírodní divy světa nezbyly

  • 14
Sedmi největšími přírodními divy světa jsou podle internetového hlasování Amazonie, jihokorejský ostrov Čedžu, vietnamská zátoka Ha Long, argentinsko-brazilské vodopády Iguazú, indonéská rezervace Komodo, filipínská podzemní řeka Puerto Princessa a Stolová hora v Jižní Africe. Rozhodla o tom anketa švýcarské nadace New7Wonders.

Zajímavosti sedmi divů světa

Amazonie - Představuje přes 1/2 deštných pralesů Země a zahrnuje největší a nejrůznorodější oblast z tropických deštných lesů ve světě. Její dominantou je řeka Amazonka - největší řeka světa.

Čedžu (Jižní Korea) - Největší jihokorejský ostrov, jeho součástí je i nejvyšší hora Jižní Koreje. Lákadlem jsou malebné vodopády a sošky malých skřítků vytesaných z lávy.

Ha Long (Vietnam) - Je jedinečná vápencovými monumenty různých tvarů, kterých je na dva tisíce.

Iguazú (Argentina, Brazílie) - Jedny z největších vodopádů na světě. Rozprostírají se v délce 2,7 kilometru v polokruhu a čítají 275 vodopádů, z nichž nejvyšší Ďábelské hrdlo je 80 metrů vysoký.

Komodo (Indonésie) - Národní park byl založen v roce 1980 za účelem ochrany varana komodského, později rozšířen na ochranu dalších druhů.

Puerto Princesa (Filipíny) - Vápencová krasová oblast, v níž teče 8,3 km dlouhá podzemní řeka, jež je údajně nejdelší svého druhu na světě.

Stolová hora (JAR) - Hora v Kapském městě, jejíž plochý vrchol, připomínající stůl, leží ve výšce 1086 metrů nad mořem a je domovem více než 1 470 rostlinných druhů, včetně řady vzácných a ohrožených.

Předběžné výsledky byly v pátek zveřejněny na internetových stránkách nadace. Jak volba dopadla bude zveřejněno po důkladném přepočítání všech hlasů počátkem příštího roku na slavnostní ceremonii.

Definitivní výsledky budou po důkladném přepočítání všech hlasů zveřejněny počátkem roku 2012 na slavnostní ceremonii. Dnešní vítězné lokality byly zveřejněny v abecedním pořadí, které neodpovídá počtu hlasů, jež dostaly.

Hlasující volili z 28 finalistů, které vybral mezinárodní tým odborníků na přírodu v čele s bývalým šéfem Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Federikem Mayorem z původního seznamu 77 semifinalistů. Ten byl sestaven na základě předchozího internetového hlasování světovou veřejností.

Česko v následně vytvořeném užším výběru 28 zastoupení nemělo. Pravčická brána v Českém Švýcarsku skončila v semifinále. Podobně dopadlo i slovenské Štrbské pleso.

Zástupci Česka a Slovenska v soutěži zůstali jen na seznamu 42 náhradníků sestaveném z nejlepších semifinalistů.

Mezi finalisty se probojovalo několik jiných evropských přírodních krás, například italská sopka Vesuv, polská Mazurská jezera, pohoří Schwarzwald v Německu a hora Matterhorn na švýcarsko-italské hranici. V konečném hlasování se ale žádná z nich neprosadila. Evropa tak nemá ve finále zastoupení.

Na seznamu 28 finálových kandidátů nechyběly světoznámé lokality jako národní park Velký kaňon (Grand Canyon) v USA, Mrtvé moře mezi Izraelem a Jordánskem, ekvádorské souostroví Galapágy, Maledivy, Velký bariérový útes v Austrálii, ale také nejvyšší hora Afriky Kilimandžáro.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue