Pětiletý Ashya King v motolské nemocnici

Pětiletý Ashya King v motolské nemocnici | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Pobyt a léčení chlapce s rakovinou stály dva miliony, platí je Britové

  • 51
Česká zdravotnická zařízení vyúčtovala péči pětiletého Brita Ashyi Kinga, který se léčil kvůli nádoru v mozku. Vyšla celkem na 2,2 milionu korun. Léčení bude hrazené z britského zdravotního systému, ubytování podle pražského Protonového centra zaplatí Kingovi.

Fakultní nemocnice v Motole vyčíslila, že léčba, kterou chlapci poskytla, stála 284 tisíc korun. Na informaci poukázal Zdravotnický deník, iDNES.cz ji potvrdila mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

Mluvčí rovněž uvedla, že kromě léčby nemocnici vznikly i náklady za ubytování a příplatek za zvýšenou náročnost a organizaci péče, který si nemocnice účtuje například za překlad zdravotnické dokumentace, tlumočníka, parkování či komunikaci se zahraničím. V případě britského chlapce jde celkem o 75 524 korun.

Peníze za léčbu Motol dostane ze systému veřejného zdravotního pojištění ve Velké Británii. O platbu už si nemocnice požádala prostřednictvím Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Kolik skutečně dostaneme, bude známo na počátku prosince,“ upozornila Danková.

Zmíněných 75 524 korun motolské nemocnici zaplatilo Protonové centrum, kterému částku posléze uhradí rodina chlapce.

Podívejte se na příjezd Ashyi Kinga na poslední ozařování:

24. října 2014

„Léčbu hradí NHS a vícenáklady klient,“ sdělila ředitelka pro strategii centra Iva Taťounová. NHS je britská národní zdravotní služba, od ní získá platbu i Motol. Podle Taťounové si rodina hradila také leteckou dopravu.

Kolik stála léčba

  • FN Motol

Náklady celkem
359 524 korun

- z toho léčba 284 tisíc korun

- ubytování a příplatek za organizaci 75 524 korun

  • Protonové centrum Praha

Náklady celkem
1 832 461 korun

- z toho protonové ozařování 1 656 000 korun

Celkové náklady za FN Motol i PTC Praha činí 2 191 985 korun.

Zdroj: FN Motol, PCP

Kingovi ještě před příletem uváděli, že na léčbu syna chtějí použít finance z prodeje nemovitosti ve Španělsku. Protonové centrum Praha v minulosti poukazovalo na to, že rodina obdržela i dary.

„Rodina od začátku deklarovala, že prostředky na zajištění léčby a pobytu má, a tak tomu ve výsledku také je,“ uvedla manažerka centra.

Z údajů, které Motol a Protonové centrum poskytly, vyplývá, že náklady mimo léčení činily řádově desítky tisíc korun. Z čeho je rodiče chlapce Protonovému centru splatí, zdravotnické zařízení nezajímá.

„Otázka, kdo konkrétně platí osobní náklady Kingových, je pro nás irelevantní. Pokud chcete jakékoliv informace o finanční situaci Kingových a informace o dárcích, kteří rodině přispěli, směřujte své dotazy rodině,“ dodala Taťounová.

47 dnů a 48 nocí

Pětiletý Ashya se v Česku léčil od 8. září do 26. října. Po celou dobu ho doprovázeli oba rodiče a v posledním týdnu léčby sem přijelo i šest Ashyiových sourozenců a babička.

Léčba a příběh chlapce a jeho rodiny je extrémně sledovaný, protože rodiče v Británii syna odvezli z nemocnice bez vědomí lékařů a do pátrání po rodině se zapojil i Interpol (více čtěte zde). Navíc Kingovi si prosadili, že chtějí pro chlapce protonovou léčbu v Praze. Zdejší Protonové centrum totiž podle nich reagovalo na jejich žádost nejpružněji (vysvětlení otce chlapce čtěte zde).

V Česku případ budil pozornost, protože tady existuje spor, zda má být protonová léčba hrazena z veřejných peněz, či nikoliv. České Ministerstvo zdravotnictví jej zčásti přiživilo, když do návrhu vyhlášky zařadilo několik onkologických diagnóz, u kterých by ozařování protony pojišťovny hradit měly.

Jenže vyhláška pojišťovnám hrazení této péče neukládá jako povinnost. Je tedy otázka, zda zdravotní pojišťovny ozařování protony skutečně nasmlouvají. Největší z nich VZP vede s Protonovým centrem spor o platnost smlouvy o smlouvě budoucí. Kvůli ní policisté začali stíhat bývalého nuceného správce VZP a náměstka tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha Antonína Pečenku (více čtěte zde).

Podívejte se, jak mluvil lékař a otec chlapce po první návštěvě Protonového centra v Praze:

10. listopadu 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video