Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pobyt a léčení chlapce s rakovinou stály dva miliony, platí je Britové

  20:14aktualizováno  20:14
Česká zdravotnická zařízení vyúčtovala péči pětiletého Brita Ashyi Kinga, který se léčil kvůli nádoru v mozku. Vyšla celkem na 2,2 milionu korun. Léčení bude hrazené z britského zdravotního systému, ubytování podle pražského Protonového centra zaplatí Kingovi.

Pětiletý Ashya King v motolské nemocnici | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Fakultní nemocnice v Motole vyčíslila, že léčba, kterou chlapci poskytla, stála 284 tisíc korun. Na informaci poukázal Zdravotnický deník, iDNES.cz ji potvrdila mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

Mluvčí rovněž uvedla, že kromě léčby nemocnici vznikly i náklady za ubytování a příplatek za zvýšenou náročnost a organizaci péče, který si nemocnice účtuje například za překlad zdravotnické dokumentace, tlumočníka, parkování či komunikaci se zahraničím. V případě britského chlapce jde celkem o 75 524 korun.

Peníze za léčbu Motol dostane ze systému veřejného zdravotního pojištění ve Velké Británii. O platbu už si nemocnice požádala prostřednictvím Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Kolik skutečně dostaneme, bude známo na počátku prosince,“ upozornila Danková.

Zmíněných 75 524 korun motolské nemocnici zaplatilo Protonové centrum, kterému částku posléze uhradí rodina chlapce.

Podívejte se na příjezd Ashyi Kinga na poslední ozařování:

„Léčbu hradí NHS a vícenáklady klient,“ sdělila ředitelka pro strategii centra Iva Taťounová. NHS je britská národní zdravotní služba, od ní získá platbu i Motol. Podle Taťounové si rodina hradila také leteckou dopravu.

Kolik stála léčba

  • FN Motol

Náklady celkem
359 524 korun

- z toho léčba 284 tisíc korun

- ubytování a příplatek za organizaci 75 524 korun

  • Protonové centrum Praha

Náklady celkem
1 832 461 korun

- z toho protonové ozařování 1 656 000 korun

Celkové náklady za FN Motol i PTC Praha činí 2 191 985 korun.

Zdroj: FN Motol, PCP

Kingovi ještě před příletem uváděli, že na léčbu syna chtějí použít finance z prodeje nemovitosti ve Španělsku. Protonové centrum Praha v minulosti poukazovalo na to, že rodina obdržela i dary.

„Rodina od začátku deklarovala, že prostředky na zajištění léčby a pobytu má, a tak tomu ve výsledku také je,“ uvedla manažerka centra.

Z údajů, které Motol a Protonové centrum poskytly, vyplývá, že náklady mimo léčení činily řádově desítky tisíc korun. Z čeho je rodiče chlapce Protonovému centru splatí, zdravotnické zařízení nezajímá.

„Otázka, kdo konkrétně platí osobní náklady Kingových, je pro nás irelevantní. Pokud chcete jakékoliv informace o finanční situaci Kingových a informace o dárcích, kteří rodině přispěli, směřujte své dotazy rodině,“ dodala Taťounová.

47 dnů a 48 nocí

Pětiletý Ashya se v Česku léčil od 8. září do 26. října. Po celou dobu ho doprovázeli oba rodiče a v posledním týdnu léčby sem přijelo i šest Ashyiových sourozenců a babička.

Fotogalerie

Léčba a příběh chlapce a jeho rodiny je extrémně sledovaný, protože rodiče v Británii syna odvezli z nemocnice bez vědomí lékařů a do pátrání po rodině se zapojil i Interpol (více čtěte zde). Navíc Kingovi si prosadili, že chtějí pro chlapce protonovou léčbu v Praze. Zdejší Protonové centrum totiž podle nich reagovalo na jejich žádost nejpružněji (vysvětlení otce chlapce čtěte zde).

V Česku případ budil pozornost, protože tady existuje spor, zda má být protonová léčba hrazena z veřejných peněz, či nikoliv. České Ministerstvo zdravotnictví jej zčásti přiživilo, když do návrhu vyhlášky zařadilo několik onkologických diagnóz, u kterých by ozařování protony pojišťovny hradit měly.

Jenže vyhláška pojišťovnám hrazení této péče neukládá jako povinnost. Je tedy otázka, zda zdravotní pojišťovny ozařování protony skutečně nasmlouvají. Největší z nich VZP vede s Protonovým centrem spor o platnost smlouvy o smlouvě budoucí. Kvůli ní policisté začali stíhat bývalého nuceného správce VZP a náměstka tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha Antonína Pečenku (více čtěte zde).

Podívejte se, jak mluvil lékař a otec chlapce po první návštěvě Protonového centra v Praze:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vyšetřování únosu Čechů v Libanonu je u konce. Policie případ odložila

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Národní centrála proti organizovanému zločinu odložila vyšetřování případu pětice Čechů, kteří byli v roce 2015 uneseni...

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...Najdete na iDNES.cz