Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrov nedávající smysl. Na Ascension nevyzrál Darwin ani moderní věda

  4:30aktualizováno  4:30
Ostrov Ascension rozkládající se uprostřed Atlantského oceánu má na mapě podobu malé tečky. V minulosti sehrál důležitou roli při sporu o Falklandy a je klíčovým místem pro evropské vesmírné programy. Zároveň nabízí unikátní pohled na neúspěšné snahy o transformaci zdejší krajiny, která se nezdařila ani pod patronací Charlese Darwina.

Mnozí Ascension nazývají ostrovem, kde nic nedává smysl. Na ostrově žije kolem 800 lidí. Velká Británie, pod kterou Ascension spolu s ostrovem Svatá Helena a Tristan patří, je počítá k takzvaným dočasným obyvatelům. Kdo chce na území ostrova vstoupit, musí obdržet písemné povolení od zástupců samotné britské královny. Místní letiště, které svého času disponovalo vůbec nejdelší přistávací dráhou na světě, nyní spravuje americké a britské letectvo. NASA z tohoto ostrova sledovala své mise Apollo.

Ostrov Ascension

Ascension je sopečný ostrov na jihu Atlantského oceánu vzdálený asi 1600 km od pobřeží Afriky. Je součástí britského zámořského území Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha. Od ostrova sv. Heleny je vzdálen 1 287 km. Ostrov je pojmenovaný po dni, kdy byl zaznamenán jeho objev (Ascension day = Den Nanebevstoupení Páně).

Na ostrově je umístěno letiště Wideawake, které spolupracuje s Královským letectvem a leteckými silami USA. Ostrov byl značně využíván britskou armádou během bojů o Falklandy.

Na Ascensionu je umístěna jedna ze tří antén (další jsou na ostrovech Kwajalein a Diego García), která se využívá v rámci družicového navigačního systému (GPS). Ascension nemá svou vlastní vlajku ani erby. Namísto toho užívá vlajku Unie a královské erby Spojeného království.

Zdroj: Wikipedia

Podivné společenství si nemohlo najít lepší domov, chtělo by se dodat. Ascension se totiž vymyká i po stránce životního prostředí. Ostrov je v podstatě typem podmořského vulkánu, který postupem tisíců let vystoupil nad hladinu Atlantského oceánu. Až do prvního osídlení britskými mořeplavci v roce 1815 byl trvale neobydlený.

Už předtím však námořníci ostrov rádi využívali při zámořských plavbách. V roce 1726 zde jedna z posádek objevila stan se základním vybavením a zašlý deník. Zjistila, že patřil holandskému mořeplavci Leendertu Hasenboschovi. Ten žil na ostrově asi rok. Za trest sem byl poslán kvůli své údajné homosexualitě.

Z deníkových záznamů je zřejmé, jak nehostinný ostrov byl. Hasenbosch si v něm opakovaně stěžuje na nedostatek jídla a pití. Popisuje, jak byl nucen popíjet krev mořských ptáků a želv, později pak svou vlastní moč. Z deníku není patrné, jak Hasenbosch skončil. Na ostrově se nikdy nenašly jeho ostatky. Dopis na rozloučenou také nezanechal.

Ascension je sopečný ostrov na jihu Atlantského oceánu. V dobových záznamech ho...

V dobových záznamech ostrov popisují jako nehostinný kus země.

V devatenáctém století se na ostrově nacházela i malá nemocnice a sanatorium.

V devatenáctém století se na ostrově nacházela i malá nemocnice a sanatorium.

Nad nehostinnými podmínkami Ascensionu se svého času podivoval také Charles Darwin. „U pobřeží nic neroste. Na ostrově nejsou vůbec žádné stromy,“ napsal si do svých zápisků. Možnosti, jak ostrov přizpůsobit, aby na něm mohli žít lidé, později konzultoval s tehdejším ředitelem britské Královských botanických zahrad Josephem Hookerem.

Kde Darwin odhalil evoluci. Galapágy, unikátní laboratoř živé přírody

Ten přišel v roce 1843 s plánem výsadby stromů na vrcholu Ascensionu jménem Green Mountain. Ty pak měly zachycovat vlhkost z proudění vzduchu. Zkondenzovaná vodní pára pak měla posloužit jako zavlažování pro část ostrova. Později byla v plánu výsadba pastvin, které měly posloužit pro hospodářská zvířata.

„Jak můžete vidět, vegetace je všude kolem nás. Plán byl tedy podle všeho nadmíru úspěšný,“ popisuje reportérovi BBC biolog Sam Weber. Stojí přitom jen několik stovek metrů od lávových polích. Okolo vrcholu Green Mountain však příroda překypuje životem. Zda však měl Hooker v plánech na zúrodnění ostrova pravdu, je podle Webera diskutabilní.

Část ostrova díky vnesení invazivních druhů pokrývá zeleň.
Část ostrova díky vnesení invazivních druhů pokrývá zeleň.

„Spousta dnešních vědců by určitě tvrdila, že se jedná o pohromu. Na první pohled to zde vypadá jako tropický ráj, pokud se ale dostanete pod povrch, nic tam není. Žádné propojené vazby, které by člověk čekal v tropickém pralese. Všechny druhy, které zde dříve bývaly, navíc postupně mizí,“ dodává.

Na dlouhou dobu například zcela vymizel vzácný jinořadec kadeřavý. Až v roce 2009 ho zde přírodovědci opět objevili a nyní se ho snaží rozšířit v úrodnějších částech ostrova. Hooker přitom podle svých zápisů tušil, že jeho plán zanesení nových druhů stromů zřejmě vytlačí původní endemické druhy flory.

Netušil však, jak velký problém v budoucnu přinesou. „Nemyslím si, že bychom se někdy dostali do bodu, kdy by vrchol Green Mountain byl funkčním ekosystémem. Alespoň ne v krátkodobém horizontu. Zabralo by to tisíce let,“ myslí si Weber. V současnosti se zde podle něj jedná o neřízený koloběh invazivních druhů, které se v průběhu let navzájem přetlačují.

Weber se nyní se svým týmem snaží na ostrov zanést fíkovníky, které by postupem let měly vytvořit dobré podmínky pro návrat některých druhů původních travin.

Na zdejších pláží kladou vejce mořské želvy. Jejich populace v posledních...

Že se mohou na odlehlý ostrov Ascension vrátit původní druhy, dobře dokládají zdejší populace želv. Po více než pět set let byly potravou pro námořníky. Ti je lovili a vařili z nich chutnou polévku. Lov skončil až ve třicátých letech dvacátého století. Desítky let pakt trvalo, než se zdejší želví populace začaly vzpamatovávat. Od 70. let pak ochránci zvířat každoročně registrují jejich rostoucí počty.

Ostrov Ascension se nachází asi 1600 kilometrů od pobřeží Afriky

Ostrov Ascension se nachází asi 1600 kilometrů od pobřeží Afriky

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Najdete na iDNES.cz