Vojska Bašára Asada znovu zaútočila na Damašek (ilustrační foto).

Vojska Bašára Asada znovu zaútočila na Damašek (ilustrační foto). | foto: Reuters

Asadovi otrnulo. Poprvé od chemického útoku bombardoval Damašek

  • 192
Syrská armáda poprvé po třech týdnech znovu bombardovala pozice povstalců u Damašku. Podle opozice se Asadův režim přestal obávat útoku USA. Washington totiž postupně hrozby útoku krotí poté, co syrský režim souhlasil s tím, že chemické zbraně odevzdá pod kontrolu mezinárodního společenství.

Syrské letectvo se bojových operací zdržovalo od 21. srpna, kdy při chemickém útoku v okolí hlavního města údajně zahynulo až kolem 1 400 lidí. Odhady se ale liší. Nejtěžší boje v úterý opozice hlásí ze čtvrti Barza, která leží severně od centra syrské metropole. Postup provládních milic tam zajišťovala těžká palba z letadel i tanků.

Státní sdělovací prostředky tvrdí, že "teroristé", což je vládní termín pro opozici, utrpěli velké ztráty v Barze i v sousedním Kábúnu.

"Počítají zřejmě s tím, že v dočasné době žádný útok nebude," řekl opoziční aktivista Saláh Muhammad. Podle něj armáda rozmístila tanky na kopec Kásjún, protože uličky ve čtvrtích, kde se v úterý bojuje, jsou pro tuto techniku příliš úzké.

Nové nálety

Palbu z Kásjúnu potvrdili i obyvatelé Barzy. "Zatímco chemické zbraně jsou nepřijatelné, svět zřejmě soudí, že to, že Asad zničí Damašek konvenčními zbraněmi, je v pořádku," citovala Reuters jednu z obyvatelek Barzy.

Další boje jsou hlášeny i z Muadamíji, která leží jižně od metropole a patří mezi oblasti zasažené při srpnovém chemickém útoku. Tamní opoziční aktivista Vasím Ahmad řekl, že jestliže vláda poslala nad Muadamíju znovu letadla, necítí už mezinárodní tlak.

Bašár Asad v úterý kývnul na ruskou nabídku řešení stávající krize a souhlasil s předáním chemických zbraní, jimiž disponuje, pod kontrolu mezinárodního společenství.

"Jsme ochotni zveřejnit, kde jsou naše chemické zbraně, zastavit jejich výrobu a rovněž ukázat sklady zástupcům Ruska a dalších států OSN," uvedl v úterý syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. "Důvodem našeho souhlasu s ruskou iniciativou je záměr nevlastnit žádné chemické zbraně," konstatoval v prohlášení. Dodal, že Damašek je ochoten připojit svůj podpis k mezinárodní konvenci o zákazu hromadění a užití chemických zbraní.

Syrský konflikt

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov oznámil, že Rusko už spolu se Sýrií pracuje na konkrétním a účinném plánu, jak by mohlo mezinárodní společenství získat kontrolu nad chemickými zbraněmi Damašku.

Francie dala najevo, že ještě v úterý předloží Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce vyzývající Damašek ke zveřejnění údajů o jeho chemickém arzenálu. S plánem projednat nový vývoj na půdě OSN souhlasí i Spojené státy. Britský premiér David Cameron v Londýně řekl, že Británie, Francie a USA předloží návrh rezoluce společně.

S hlasováním o útoku počkejte, vyzval Obama Kongres

Přestože po chemickém útoku vypadalo americké rozhodnutí ztrestat Asada vzdušnými údery nezvratně, "výchovné bombardován" už není zdaleka tak jisté. Obama nejdříve oznámil, že si ho nechá posvětit Kongresem a poté opatrně naznačil, že pokud Asad chemické zbraně předá, útoku se může vyhnout. Naposledy v úterý večer našeho času vyzval Kongres, aby s hlasováním počkal, než se o ruském návrhu rozhodne.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se chce k jednání o Sýrii se svým americkým protějškem Kerrym sejít ve čtvrtek.

Agentura Reuters ve své analýze napsala, že Rusko se ze sponzora válečnického syrského režimu přes noc ocitlo v nezvyklé roli posla míru.

Prezident Obama se k aktuální situaci vyjádřil v televizním rozhovoru pro CBS:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video