Damašek. Syrský voják s přívěškem s podobiznou Bašára Asada (8. září 2013)

Damašek. Syrský voják s přívěškem s podobiznou Bašára Asada (8. září 2013) | foto: Reuters

Odevzdej do týdne chemické zbraně a nezaútočíme, vyzvaly USA Asada

  • 443
Americký ministr zahraničí John Kerry se nechal slyšet, že syrský prezident Bašár Asad se může vyhnout "trestné výpravě" Spojených států za údajný srpnový chemický útok na předměstí Damašku. Washington od odvety podle Kerryho upustí, pokud syrský režim do týdne odevzdá veškeré chemické zbraně, které má k dispozici.

"Jistě, mohl by odevzdat všechny chemické zbraně mezinárodnímu společenství do týdne - předat je, do posledního kusu, bez prodlení a umožnit jejich úplné a kompletní sečtení," reagoval americký ministr zahraničí na tiskové konferenci v Londýně na dotaz, zda Asadův režim ještě může nějakým způsobem zvrátit avizovaný útok Spojených států.

Syrský konflikt

Vzápětí ale dodal, že nepředpokládá, že se tak stane.

Na Kerryho slova vzápětí zareagovala i Moskva.
"Není nám známo, zda by s tím Sýrie souhlasila, ale pokud by mezinárodní kontrola chemických zbraní této země odvrátila vojenské údery, pak na tom s Damaškem okamžitě začneme pracovat," uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v prohlášení pro tisk.

Lavrov zároveň vyzval Damašek k likvidaci svého chemického arzenálu. "Vyzýváme syrské vedení nejen k tomu, aby sklady svých chemických zbraní dalo pod mezinárodní kontrolu, ale i k následnému zničení chemického arzenálu. Sýrie by se měla plnohodnotně připojit ke smlouvě o zákazu chemických zbraní," uvedl šéf ruské diplomacie po setkání se svým syrským protějškem Valídem Mualimem.

Syrský ministr v reakci na Lavrovův návrh reagoval, že Damašek iniciativu Moskvy vítá. "Ministr Lavrov předložil návrh ohledně chemických zbraní. V této souvislosti prohlašuji, že Sýrie ruskou iniciativu vítá jako projev zájmu ruského vedení o život našich obyvatel a bezpečnost naší země," řekl syrský ministr novinářům.

Diplomaticky formulovaná Mualimova reakce neobsahovala výslovný souhlas s ruským plánem. Návrh ruských hostitelů prý Mualim "pozorně vyslechl". Syrská strana je podle něj přesvědčena o moudrosti ruského vedení, které se snaží odvrátit americkou agresi proti syrskému národu. Žádných dalších komentářů se novináři od Mualima nedočkali.

Washington chce po omezeném úderu proti Sýrii obnovit úsilí o aktivizaci mírového jednání o Sýrii, jehož garantem je OSN, řekla poradkyně prezidenta USA pro otázky národní bezpečnosti Susan Riceová v prvním velkém projevu po svém červencovém jmenování do funkce. Spojené státy podle ní nemohou připustit, aby země jako Severní Korea nebo Írán nabyly přesvědčení, že chemický útok v Sýrii zůstane bez americké reakce.

Asad: Připravte se na všechno

Syrský prezident v neděli znovu odmítl, že by za chemický útok z 21. srpna poblíž Damašku byl zodpovědný právě jeho režim. "Důkazy použití chemických zbraní nejsou přesvědčivé," řekl Asad.

V interview amerického novináře Charlieho Rose také zdůraznil, že Sýrie je na případný vojenský zásah plně připravena.

"Buďte připraveni na všechno," varoval Asad v pasáži rozhovoru zveřejněné americkou stanicí CBS News. Na otázku, jakou odezvu lze očekávat v případě vojenského zásahu, odpověděl vyhýbavě. "Očekávejte jakoukoli akci. Nejen ze strany vlády. Vláda není jediným hráčem v tomto regionu. Jsou zde různé strany, různé frakce, různé ideologie," řekl Asad.

Nevyloučil přitom možnost, že opět dojde k nasazení chemických zbraní, kterými však podle něj disponují povstalci. "Pokud je má (chemické zbraně) nějaká jiná skupina, mohlo by k tomu dojít," naznačil Asad. "Nejsem věštec, abych vám řekl, co se stane," dodal.

Kerry: Syrské chemické zbraně kontrolují tři lidé

Washington i nadále trvá na tom, že za posledním chemickým útokem stojí právě Asadův režim. "Víme, že jeho režim dal rozkazy pro přípravu chemického útoku. Víme, že rozmístil své síly," uvedl šéf americké diplomacie Kerry po jednání se svým britským protějškem Williamem Haguem.

"Chemické zbraně v Sýrii jsou pevně kontrolovány Asadovým režimem. Jsou to tři lidé, kteří mají kontrolu nad přesuny a použitím chemických zbraní - Bašár Asad, Mahír Asad, tedy jeho bratr, a jeden z generálů," pokračoval Kerry.

Prezidentův bratr Mahír velí republikánské gardě, elitní jednotce, jež chrání nejvyšší ústavní činitele. Je také velitelem čtvrté divize syrské armády, která je zodpovědná za bezpečnost Damašku. Nedlouho po údajném chemickém útoku z 21. srpna se objevily spekulace, že povel k němu vydal právě prezidentův o dva roky mladší bratr Mahír.

Který z generálů syrské armády by měl být oním třetím člověkem, který rozhoduje o nasazení bojových plynů, šéf americké diplomacie neupřesnil. "Asadův režim je Asadův režim a ten vydává rozkazy. My jsme zachytili vysoké představitele (Asadova) režimu, jak udílejí nařízení pro přípravu chemického útoku a angažují se v těchto přípravách," podotkl Kerry.

Zdůraznil také, že Washington si je vědom toho, že syrský konflikt si žádá především politické řešení. "Spojené státy, prezident (Barack) Obama, já a další se shodujeme na tom, že ukončení konfliktu v Sýrii si žádá politické řešení. Neděláme si iluze, že by (konflikt) mohl být vyřešen pouze vojensky," uvedl Kerry.

Syrský ministr v Moskvě: Děkujeme Putinovi

Lavrov a Mualim po svém setkání v Moskvě vyzvali Spojené státy, aby se zaměřily na uspořádání mírových jednání o urovnání konfliktu v Sýrii, a ne na vojenský úder proti Damašku

Syrský ministr zahraničí tlumočil Asadovo poděkování ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za jeho odmítavý postoj k americkým plánům zasadit syrskému režimu vojenský úder.

Moskva nadále stojí za Asadovým režimem a odmítá jakýkoli vojenský zásah proti Damašku s tím, že by mohl destabilizovat celý Blízký východ. Skepticky také hledí na americká tvrzení, že útok chemickými zbraněmi podnikla vládní vojska a připisuje odpovědnost spíše povstalcům.

Putin minulý týden vyzval Američany, ať důkazy předloží OSN. Přislíbil rovněž Syřanům další ruskou pomoc. Moskva vypomáhá Damašku i dodávkami zbraní, nicméně dosud Syřanům nedodala svůj systém protivzdušné obrany S-300, považovaný za rovnocenný americkému systému Patriot.

Radost rebelů. Sestřelili Asadovu stíhačku a útočí:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video