Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Asad musí zvolit. Buď teď nechá Sýrii rebelům, nebo pak rovnou al-Káidě

  15:32aktualizováno  19:58
Každá revoluce má moment, ze kterého už není návratu. Bod zlomu. Za takový moment se dá považovat loňský 28. leden, kdy Egypťané obsadili náměstí Tahrír a zapálili sídlo vládní strany. Podobné místo má v Libyi 20. srpen, kdy se proti Muammaru Kaddáfího vzbouřil i jeho vlastní Tripolis.
Jen jen na Asadovi, jakou cestu pro svou zemi zvolí. Rozcestník na Golanských

Jen jen na Asadovi, jakou cestu pro svou zemi zvolí. Rozcestník na Golanských výšinách, odkud lze přehlédnout téměř celou jižní Sýrii (23. července 2012) | foto: AP

Od té doby už bylo v obou severoafrických zemích jasné, že navrch definitivně získávají ti, kteří chtějí změnit zaběhlé pořádky.

Mnoho komentátorů za takový bod zlomu označilo i červencový atentát v syrském Damašku, který zasáhl nejbližší kruhy prezidenta Bašára Asada. Rebelové následně ovládli několik čtvrtí hlavního města a zdálo se, že se schyluje k finále už šestnáctiměsíčních vysilujících protestů.

Nervózní Turecko

Nestabilitu země na Eufratu sledují samozřejmě všichni bezprostřední sousedé. Napjaté je zejména Turecko, protože v severovýchodní části Sýrie se potichu chopili moci Kurdové. Ti by podle britského týdeníku Economist mohli časem vyhlásit autonomii, což by z pohledu turecké vlády nevěstilo nic dobrého pro stabilitu kurdského regionu, jež je rozdělen mezi Sýrii, Turecko, Irák a Írán. O Kurdech se mluví jako o největším národu, který nemá vlastní suverénní stát.

Syrský režim však odpověděl těžkotonážně a rebely z Damašku vytlačil. Na jednu stranu tak dokázal, že stále ještě stojí na obou nohách, zároveň však stažením sil z jiných částí země povolil rebelům obsadit město Aleppo.

Současné boje o největší město na severu země tak možná konečně rozhodnou o osudu země, tvrdí opět nejen zahraniční média, ale už i americký ministr obrany Leon Panetta (více zde). Režim zde uplatňuje "osvědčený" model z Damašku i Homsu a snaží se "čistit" město po čtvrtích.

Ať už Aleppo skutečně bude oním "hřebíkem do Asadovy rakve", či nikoli, bylo by pro obě strany dobré, kdyby už občanská válka skončila. Oheň povstání se nedaří uhasit ani po dlouhých devatenácti měsících. Vnitřní válka zemi neuvěřitelně vysiluje a už jen její brzký konec může zabránit větší devastaci blízkovýchodního státu.

I prezident Asad musí tušit, že ať už to dopadne jakkoli, jeho další setrvávání v čele země je neúnosné. Čím déle bude trvat stávající status, tím více hrozí, že se země propadne do víru sektářských nepokojů. A to s Asadem, či bez něj.

Překvapivé úspěchy dříve slabých povstalců

Původně mírumilovné protesty v Sýrii přešly v boje už loni na podzim, kdy se začala formovat Syrská osvobozenecká armáda. Od té doby se do světa šíří tuny informací, které nás zpravují o zaručených úspěších rebelujících povstalců, stejně jako zaručené zprávy režimu, že má v zemi vše pod kontrolou.

I nezainteresovaného čtenáře však musela zaujmout určitá změna přímo na bojišti. Zatímco dříve se mluvilo o chabě vyzbrojených rebelech a roztříštěné opozici, nyní se hovoří o systematických ústupech a promyšlených (a zjevně účinných) atentátech.

Časy, kdy povstalci prosili z jejich pohledu všemocný Západ o zásah jako v Libyi, jsou pryč. Nyní bojují sami a zjevně dávají Asadově mašinerii dost zabrat.

Úspěchy rebelů mohou předznamenat budoucí hrozby v zemi. Prosakují zprávy, že Syrskou osvobozeneckou armádu pomalu infiltruje nadnárodní strašák al-Káidy. Že se po bok nespokojených Syřanů přidávají džihádisté zocelení sektářskými boji v sousedním Iráku.

Aktuální vývoj

Syrské letectvo a dělostřelectvo se nadále snaží získat kontrolu nad obchodní metropolí Aleppo na severu země. Opoziční bojovníci tvrdí, že přinutili jednotky loajální Asadovi k ústupu. Asad označil bitvu o Aleppo za "klíčovou" pro další osud Sýrie. V Damašku v noci propukly boje poprvé na okrajích dvou křesťanských čtvrtí v centru města. Obyčejní Syřané nadále prchají ze země. Podle opozice zemřelo ve středu v Sýrii už přes 110 lidí.

Zdroj: ČTK

Náhlou proměnu komentuje i reportér britského Guardianu, který přímo z místa popisuje příběh povstalce Abú Kudera z příhraničního města Mohassen. Pomáhal založit zdejší jednotku rebelské armády. Brzy však přišla deziluze z její špatné vyzbrojenosti a nezkušenosti. "Když jsme útočili na zdejší vojenskou základnu jako členové osvobozenecké armády, nic nám nevycházelo. Kolem dvou set mužů obléhalo základnu režimu a nedařilo se nám zabít jediného člena Asadovy administrativy. Vyplýtvali jsme obrovské množství munice zbytečně jen střelbou do zdí základny," popisuje.

Podle jeho slov pokrok přišel až ve chvíli, kdy si jeho jednotka povolala zkušené islamistické bojovníky z okolí. Ti hned zkontaktovali své odborníky kdesi v Damašku a do dvou dnů dorazilo nákladní auto naložené dvěma tunami výbušnin.

Rebelové odvezli vůz k základně, kde ho nechali odpálit. Exploze rozmetala obrannou zeď a zanechala v zemi obrovský kráter. "Úspěšné operace se účastnilo jen asi deset lidí," pochvaluje si Kudar.

"Začneš nám pak usekávat ruce....???"

"Al-Káida s tímhle prostě má zkušenosti, které umí využít. Syrská osvobozenecká armáda funguje chaoticky, nemá žádné vedení. Zato al-Káida se řídí svým zákonem, který si nikdo nedovolí porušit," říká.

Chemická hrozba

Sýrie je mocně vybavena chemickými a možná i biologickými zbraněmi. Podle britského Economistu se tak jedná o první zemi zmítanou nepokoji, která disponuje zbraněmi hromadného ničení. Asadova vláda tvrdí, že zbraně nehodlá využívat proti vlastnímu obyvatelstvu, pokud nedojde k nějaké vnější agresi (více zde). Podle špionážních agentur Sýrie dlouhodobě svůj chemický arzenál vylepšovala pod nálepkou farmaceutických a kosmetických výzkumů. Ročně prý na takový program utrácela miliardu amerických dolarů. Odborníci se bojí, že by Asad ve finální křeči mohl své zbraně použít. O moc lepší však není ani představa, že by se takový arzenál dostal po konci války do rukou extremistů.

"Povstalcům chybí organizace a schopnost plánování. A přesně tohle nás může al-Káida naučit," šokuje Kudar. Pro důvěru v nadnárodní teroristickou organizaci do ní dokonce vstoupil a nechává si růst bradku. Ne každý s ním ale souhlasí. "A co teď budeš dělat Abú Kudere? Začneš nám usekávat ruce jako to dělají Saúdové?" ptá se ho další z rebelů a dává najevo, že ne všichni Syřané si chtějí nechat "svoji" revoluci ukrást.

Náboženská a sektářská rétorika ovládá syrské povstání od počátku, jednotlivé brigády osvobozenecké armády například nesou sunnitská jména. Armáda rebelů ale dosud byla vedena přísně sekulárně. Její členové si však uvědomují, že právě díky náboženství se bojovníkům nejlépe dostane disciplína pod kůži.

Za lepší koordinací rebelů stojí dále i souvislá nenápadná finanční a materiální pomoc států Perského zálivu a čím dál větší počet dezertérů z řad vládní armády, dodává britský týdeník The Economist.

Čím déle ale bude boj s Asadovým režimem trvat, tím větší vliv islámských extremistů se dá v zemi tušit. Bylo by samozřejmě hodně zjednodušené tvrdit, že Asadův odchod zemi uklidní. Vůbec ne. Až padne rodinný klan z řad menšinových alavitů, dá se čekat, že většinoví sunnité dají dosud preferované menšině hodně najevo, kdo je nyní pánem. Nynější předání moci by ale prostě jen mohlo přinést Sýrii o trochu lepší výhledy v budoucnu. Už takhle jsou dost špatné.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25,  aktualizováno  11:35

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

ANO nemá představu o budoucnosti, odpověděl Fiala Babišovi ohledně důchodové reformy

24. dubna 2024  11:22

Šéf ANO Andrej Babiš na svém účtu na sociální síti X tento týden zveřejnil video, ve kterém...

Kdo pošle hlas do voleb z ciziny poštou, bude moci jít volit znovu a jinak

24. dubna 2024  10:57,  aktualizováno  11:20

Pravidla pro volby poštou ze zahraničí se ještě oproti původnímu vládnímu návrhu změní....

Senior přivezl granáty na služebnu v Prostějově autobusem, ukradl je na vojně

24. dubna 2024  11:17

Osmdesátiletý muž, který minulý týden přinesl na policejní služebnu v Prostějově v igelitové tašce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...