Záchranáři pátrají ve vodě po mrtvých a po troskách letounu. | foto: Reuters

Arménský airbus pohřbil 113 lidí v Černém moři

  • 22
Arménské letadlo se 113 lidmi na palubě se zřítilo do Černého moře. Nehodu u pobřeží jižního Ruska podle tamních úřadů nikdo nepřežil. Airbus se za špatného počasí pokoušel přistát u letoviska Soči. Úřady vyloučily teroristický útok. Pátek bude v Rusku a Arménii smutečním dnem.

Airbus A-320 patřil arménským aeroliniím Armavia. Z arménské metropole Jerevanu mířil do ruského letoviska Soči.

Z obrazovek radarů letoun zmizel chvíli před přistáním na letišti v Adleru ve 2 hodiny a 15 minut místního času. Na místě bylo velmi špatné počasí, silný déšť a malá viditelnost.

Podle agentury ČTK posádka stroje nehlásila žádný nouzový stav, nikdo v oblasti katastrofy neslyšel žádný výbuch a neviděl ani záblesky. Úřady proto vyloučily, že by šlo o teroristický útok.

"Podle předběžných výsledků vyšetřování jsou všichni lidé, kteří letadlem cestovali, mrtví," řekl mluvčí ruského ministerstva pro mimořádné situace Viktor Bělcov. Záchranáři podle něj ve vodě našli zavazadla, záchranné vesty, části těl, kusy letounu a na hladině olejovou skvrnu.

Mnoho záchranných vest bylo nepoužitých. K nehodě zřejmě došlo tak neočekávaně, že si je cestující nestačili navléci. Do 11 hodin místního času (9:00 SELČ) záchranáři z vody vylovili 25 těl.

Podle arménské tiskové agentury Arka bylo na palubě celkem 113 cestujících, z toho osm členů posádky, šest dětí a 36 žen.

"Trosky letadla se našly šest kilometrů od pobřeží poblíž letiště Adler. Záchranné práce nadále pokračují," dodal Bělcov.

Druhý pokus o přistání skončil v moři
Arménské úřady tvrdí, že posádka nejprve nedostala povolení k přistání kvůli silnému dešti. Po chvíli se ale dispečeři na letišti v Adleru rozmysleli a přistání povolili.

První pokus o přistání se ale nevydařil a při druhém se stroj blížil k zemi ve velmi ostrém úhlu. Pak spadl do moře. Trup letadla je na mořském dně.

"Stroj byl ve výborném technickém stavu a celá posádka byla velmi kvalifikovaná," uvedl zástupce ředitele aerolinek Armavia Andrej Agadžanov.

"Záchranáři stále hledají černou skříňku," sdělil mluvčí ruského ministerstva. Hlavní části letadla se našly asi 400 metrů pod hladinou.

Oběťmi jsou Arméni a Rusové
Let z Jerevanu do ruské Soči trval jen něco přes hodinu. Cestující směřovali do oblíbeného turistického letoviska na břehu Černého moře a většina byla arménské národnosti. Na seznamu cestujících bylo i šestadvacet Rusů.

Na letišti v Jerevanu čekají na zprávy o neštěstí šokovaní příbuzní.

"Čekal jsem na telefon od své matky, že v pořádku dorazila. Ale nevolala, tak jsem zavolal já a dozvěděl se, že se stala nehoda," řekl 32letý Chapet Tadevosjan novinářům na jerevanském letišti. Jeho matka letěla do Soči navštívit svou sestru, kterou neviděla patnáct let.

Arménský prezident Robert Kočarjan podle agentury Arka vyjádřil soustrast rodinám obětí. "Ujišťuji vás, že vám úřady poskytnou veškerou nezbytnou pomoc," uvedl prezident.

Spolu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem vyhlásili pátek 5. května smutečním dnem v Arménii a v Rusku.

Za pád letadla může prý pilot

Příčinou květnového pádu letadla byla chyba pilota. Řekl to předseda vládní vyšetřovací komise a ruský ministr dopravy Igor Levitin. Předsedkyně Mezistátního leteckého výboru Taťjana Anodinová doplnila, že piloti při snižování výšky před přistáním ve složitých meteorologických podmínkách nedokázali udržet plnou kontrolu nad náklonem letadla a jeho polohou ve vzduchu. Vyšetřovatelé také zjistili, že v poslední etapě letu začala pracovat signalizace upozorňující na nebezpečné přiblížení k zemi. Snaha pilotů rychle nabrat výšku už ale byla neúspěšná.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video