Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Arménie žádá o přidružené členství

  16:21aktualizováno  16:21
Jerevan - Arménie jako člen Partnerství pro mír oficiálně požádala Severoatlantickou alianci o udělení statusu přidruženého člena NATO. O nových vztazích Arménie s aliancí jednal v Jerevanu předseda Parlamentního shromáždění NATO Rafael Estrella. Ten potvrdil žádost arménských představitelů a vyzval zemi k reformě ozbrojených sil a urovnání napjatých vztahů se sousedním Tureckem.

Šéf Parlamentního shromáždění NATO se v čele delegace už ve středu setkal s arménským ministrem obrany Seržiem Sargisianem. Spolu diskutovali o nových možnostech spolupráce mezi Severoatlantickou aliancí a Arménií.

"Zájem o status přidruženého člena má i Ázerbajdžán. O udelění statusu pochopitelně musíme ještě diskutovat. Arménii čeká ještě dlouhá cesta, ale bylo by vhodné, aby se stala přidruženou zemí společně s Ázerbajdžánem," uvedl Estrella pro agenturu Caspian News Agency.

Sargisian informoval zástupce aliance o reformě arménských ozbrojených sil. Rafael Estrella se poté setkal s nejvyšším duchovním Armeniansem Karekinem II., se kterým hovořil o budoucnosti Arménie a vyhlídkách země při spolupráci se západoevropskými státy.

Estrella poznamenal, že by Arménie měla urychlit reformu armády. Zmínil se rovněž o napjatých vztazích s Tureckem. "Severoatlantická aliance je připravena zhostit se role prostředníka při jednáních mezi oběma zeměmi," dodal.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz