Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lenka Hamšíková, MF DNES

Armádu trápí zloději v uniformách a extremisté. Pomáhat mají přednášky

  • 22
V české armádě je stále mnoho těch, kterým jen žold nestačí. Odhalených zločinů vojáků sice ubylo, podvodů a krádeží je však stále dost. Zločinci v uniformách jsou navíc podle Vojenské policie stále rafinovanější. Armáda se potýká i s extremismem, brání se mimo jiné i přednáškami.

Loni řešila Vojenská policie celkem 743 podezření na protiprávní jednání vojáků, což je srovnatelné s rokem 2009. Podle statistik, které má iDNES.cz k dispozici, výrazně ubylo prohřešků spojených přímo s armádou a vojenskou kázní, jako je třeba neuposlechnutí rozkazu. Zato krádeže a podvody jsou na vzestupu, tvoří víc než polovinu případů. 

Velký případ rozkrádání majetku nedávno odkryla MF DNES. V žatecké brigádě po dobu pěti let mizely části uniforem a výstroj za miliony. Přilepšoval si i skladník na misi v Afghánistánu, který armádě uzmul různé vrtáky a světla. Přestože ten způsobil škodu "jen" za devět tisíc korun, hrozí mu až dva roky vězení.

"Výrazně převyšují skutky majetkového charakteru nad vojenskou trestnou činností. Metody, kterými pachatelé postupují, jsou čím dál více kvalifikovanější," říká mluvčí Vojenské policie Jan Čermák. Podle něj se čím dál záludnějším pachatelům musí vojenští policisté přizpůsobovat. Že se to ne vždy daří, naznačují i čísla. Podle nich loni Vojenská policie navrhla kriminalistům obvinit 67 vojáků, v roce 2009 to přitom bylo téměř dvakrát tolik - 113 příslušníků vojska.

Nejvíce bylo případů podezření z podvodu, porušení povinnosti při správě cizího majetku a krádeží. Objevil se však i případ propagace extremistického hnutí. Pro představu, v armádě nyní působí 23 660 vojáků a přes osm tisíc civilních zaměstnanců.

Čtyři hodiny přednášek do roka

Armáda se potenciálním zlodějům či extremistům ve svých řadách brání různými preventivními programy. Ty mají na povel nadřízení jednotlivých útvarů. Podle Jany Zechmeisterové z ministerstva obrany se v armádě momentálně jeví jako největší problém kriminalita, alkohol mimo službu, drogy a extremismus, ale i dopravní nehody. Právě na tyto problémy se prevence zaměřuje.

"Rozkazem ministra obrany jsou stanoveny čtyři hodiny přednášek s touto tematikou ročně," popsala Zechmeisterová.

Proti extremismu se armáda snaží vyškolit důstojníky a vojenské policisty, aby sympatizanty s neonacisty snáze odhalili. Všichni uchazeči o vstup do armády také musí podepsat čestné prohlášení, že nepodporují nebo nesympatizují s extremistickým hnutím. 

"Součástí výběrového řízení uchazečů jsou kromě pohovoru s psychologem i psychotesty, jejichž účelem je vyloučení nevhodných uchazečů," doplnila Zechmeisterová. Armáda navíc chystá pro vojáky příručku o extremismu.


Video