Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armádu trápí pohrdání důstojníků vojáky

aktualizováno 
Co chybí české armádě, která je od března 1999 součástí jednotek Severoatlantické aliance, nejvíce? Byl by to dlouhý výčet chyb vojáků, avšak i vážných přehmatů, za něž nesou naopak odpovědnost politici, kteří se vojskem léta nezabývali a odhodlali se k tomu až pod "tlakem" spojenců z NATO.

Jaroslav Škopek, jehož tým připravuje základní reformní plány českého vojska, je přesvědčen, že armáda ze všeho nejvíce postrádá úctu k lidem a respekt k jejich schopnostem bez ohledu na množství hvězdiček na uniformě.

"Jsme sice v NATO, ale v tomhle stále jednou nohou vězíme v již minuvších časech Varšavské smlouvy," říká Škopek. Nejvíce ho mrzí fakt, že pohrdání k důstojníků k vojákům je patrné nejen v útvarech, v nichž slouží vojáci v základní službě, ale také v profesionálních jednotkách.

"Důstojníci jednají s profesionálními poddůstojníky či praporčíky jako s méněcennými. A někdy se dokonce ani netají tím, že je považují jen za jakési lepší záklaďáky to je hrozná vlastnost," soudí Škopek. Nepodceňuje vybavení řadových profesionálních vojáků ani jejich výcvik, avšak pokud s nimi budou jednat důstojníci tak, jak mnohdy stále jednají (křik, případně tresty nejsou výjimkou), může armáda o úspěšné profesionalizaci jen snít.

Škopkův postoj je ovlivněn tristní vzpomínkou z dob, kdy jako operační důstojník jednal ještě před listopadem 1989 s tehdejším velitelem Západního vojenského okruhu Františkem Veselým. "Jde o jeden z mých nejhorších životních zážitků," vzpomíná Škopek.

"Ten člověk se mnou jednal jako s osobou, které se štítí, a já měl pocit, jako kdyby mne polil vědrem špíny." Profesionální armádu (Česko ji má mít od roku 2006) chápe jako sbor, kde se lidé cítí jako ve svém prostředí a kde se velitelé chovají k podřízeným s úctou a respektem.

"Je velmi důležité, aby i řadoví vojáci věděli, že nadřízení naslouchají jejich názorům a že mohou k životu své jednotky co říct," připomíná Škopek.

To je také zřejmě jeden z nešvarů, na který nyní doplácí i ministr Tvrdík. Když totiž nedávno nabídl několika nejlepším armádním velitelům významné funkce, odmítli to s odůvodněním, že s nepořádky v nejvyšších místech resortu obrany nechtějí mít nic společného a že jim ještě více vadí špatné profesní i mezilidské vztahy - ať již na ministerstvu obrany či generálním štábu.

"Hluboce mne zklamali. Jestli všichni, kteří za něco stojí, zůstanou bokem, protože se piplají jen s tím svým útvarem, tak ať raději odejdou. Já je potřebuji ve funkci, kde ovlivní stovky útvarů, a ne jen pouze jeden, v němž se jim líbí. Část problému umí vyřešit každý trouba. Mne trápí náprava systému," vysvětluje ministr. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz