Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armádu překvapil balkánský syndrom

  23:44aktualizováno  23:44
P r a h a - Nové případy leukemie mezi vojáky mezinárodních sil v Bosně a Kosovu zaskočily velení české armády. Až po včerejším zveřejnění zprávy o "balkánském syndromu" mezi italskými vojáky letci z kbelské základny sdělili, že před rokem - krátce po návratu z Bosny - zemřel na toto onemocnění pilot vrtulníku Michal Martiňák. "Měl se do Bosny vrátit, ale lékaři zjistili, že nemá v pořádku krevní obraz," potvrdil tehdejší Martiňákův nadřízený, velitel vrtulníkové letky Jaromír Dočekal. Před první misí přitom stejným testem prošel bez problémů.

Italský tisk informoval, že na leukemii zemřelo už šest mužů KFOR a třicet dalších má vážné problémy. Možnou příčinou může být znečištění oblasti zbytky střel NATO vyrobených z obohaceného uranu.

Náčelníka vojenské zdravotnické služby Jana Petráše celá záležitost překvapila.

"Nevěděli jsme o tom, ale pokud je vaše informace pravdivá, budeme jí věnovat maximální pozornost," řekl. O něco později brigádní generál dodal, že s okamžitou platností ustanovil tým expertů, který prošetří příčiny Martiňákovy smrti.

"Měli jste pravdu. Musíme zkoumat, co může vojákům na Balkáně škodit. Zda je to radioaktivita zbytků střel z ochuzeného uranu (jak o tom hovoří Italové), anebo zplodiny z různých chemikálií," vysvětlil Petráš.

Pilot Dočekal, jenž rovněž působil na Balkáně, Petrášovu iniciativu vítá: "Těžko říci, zda Michalův konec souvisí s jeho službou v Bosně, ale po zkušenostech se zdravotními problémy Čechoslováků, kteří bojovali v Zálivu, generálův krok oceňuji." Přestože Američané použili především v Kosovu podle generála Petráše asi deset tun podkaliberních protitankových střel, on osobně se domnívá, že tato munice neškodí radioaktivitou ("je bezvýznamná"), ale zplodinami, které se při hoření střel uvolňují. Patří k nim podle Petráše zejména těžké kovy kadmium, rtuť či olovo. Válka v Zálivu, Bosně či Kosovu nutí podle generála k novým pohledům na důsledky moderních konfliktů.

"Hovoříme o ekologické devastaci bojiště, kdy se do půdy, vody i rostlin dostávají velmi nebezpečné a dlouho působící těžké kovy.

A v mnoha případech to mohou být i stejně nebezpečné mutace těchto látek," řekl Petráš. Válka tak podle něho sice v Zálivu či Kosovu skončila, avšak na její důsledky doplácejí lidé mnohem více než v konfliktu zúčastnění vojáci.

Generál proto apeluje na veterány, kteří prošli Bosnou či Kosovem, aby z existenčních obav netajili zdravotní potíže. "Abychom v jejich zkoumání pokročili, neobejde se to bez otevřenosti vojáků, a zejména bez mezinárodní spolupráce," míní šéf armádní zdravotnické služby.

Vojenští představitelé NATO nicméně včera prohlásili, že vdechnutí částic ochuzeného uranu nepředstavuje hrozbu pro lidské zdraví. Expert aliance však připustil, že působení těžkých kovů uvolněných při hoření uraniových střel může při velké koncentraci způsobit zdravotní komplikace.

Předseda italské vlády Giuliano Amato požádal nicméně včera NATO o vysvětlení možných rizik spojených s použitím ochuzeného uranu. "NATO musí poskytnout veškeré informace o charakteristikách ochuzeného uranu," řekl Amato, "naše znepokojení je více než odůvodněné." Postoj aliance označil Jan Valo, velitel protichemické jednotky, která operovala v Zálivu, za demagogii: "Dal bych to těm 'expertům' NATO dýchnout, aby si uvědomili, jaké strašné svinstvo představuje například i obyčejný prach kontaminovaný těžkými kovy." Ten považuje střely z ochuzeného uranu za zbraně hromadného ničení.

"Jejich použití totiž neohrožuje jen bojující vojáky, ale především celé generace, jež už nemají s konfliktem nic společného," varuje Valo.

Prověřování zdravotního stavu svých vojáků, kteří sloužili v Kosovu, zahájily včera po Itálii, Belgii, Portugalsku, Španělsku a Německu i Finsko s Tureckem. Generál Petráš je přesvědčen, že české ministerstvo obrany se k těmto zemím připojí.

"Na Balkánu máme i my své lidi, nemůžeme ignorovat diskusi, která v nyní v alianci probíhá," míní Petráš.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Brutální útok na ochranku, další královské miminko a Rodenův úspěch u soudu

Skupina mladíků zmlátila dva pracovníky ochranky

Sledujte Zprávy iDNES.tv, mimo jiné vám ukážeme útok výrostků na ochranku obchodního centra, řekneme, že britská...

Šumavská stezka z Hamrů na Velký Ostrý je kvůli polomům uzavřena

Stezka z Hamrů na Velký Ostrý na Šumavě musela být kvůli popadaným stromům...

Kvůli popadaným smrkům musela být uzavřena naučná stezka z Hamrů na vrch Velký Ostrý na Šumavě. Těžaři by s...

Šprýmař navrhl vyznamenat Janu Nečasovou. Skandální, míní poslankyně

Jana Nečasová (15. listopadu 2017).

Sněmovní podvýbor bude ve čtvrtek kromě vážně míněných návrhů na státní vyznamenání posuzovat i jeden recesistický....

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz