Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armádní zběh vynesl z Barmy důkazy o jaderném programu, osnuje ho s KLDR

  12:36aktualizováno  12:36
Z Barmy uprchl major Sai Thein Win, který pomáhal vojenské juntě s jaderným programem. Ze země vynesl rozsáhlou dokumentaci o pokusech s uranem a také důkazy o vývoji střel dlouhého doletu. Svůj nukleární sen Barma naplňuje ve spolupráci se Severní Koreou.

Major Sai Thein Win stojí na fotografii z prosince 2009 u zařízení, které je součástí jaderného výzkumu | foto: AP

Už dříve uprchlíci z barmské armády tvrdili, že jsou předáci junty posedlí výrobou jaderné bomby. Major Sai Thein Win ale poskytl zatím nejpádnější důkazy o tom, v jaké fázi se rodící jaderný program nachází.

Major Sai Thein Win byl zapojený do jaderného programu země. Fotografie z 6. ledna 2010Podle zprávy norské exilové skupiny Democratic Voice of Burma (DVB) uprchlík na vývoji jaderného programu přímo pracoval a před útěkem se zmocnil rozsáhlé písemné i fotografické dokumentace o pokusech s uranem a speciálním vybavení k budování jaderného reaktoru.

Sai Thein Win působil v Barmě jako inženýr obrany a později v Rusku získal odbornost raketového experta. Popsal, že měl v Barmě přístup k tajným jaderným zařízením a také k jadernému praporu severně od Mandalaye, jehož úkolem bylo sestavit vojenské zařízení na jaderné zbraně.

Barma chce získat zbraně, tvrdí expert OSN

Citlivé materiály, které se mu podařilo vynést ze země, prozkoumal i americký jaderný vědec a bývalý ředitel z Mezinárodní agentury pro atomovou energii Robert Kelley. Podle něj Barma "pravděpodobně těží uran a zkoumá jadernou technologii použitelnou výhradně pro zbraně".

Major Sai Thein Win stojí na fotografii z prosince 2009 u zařízení, které je součástí jaderného výzkumu

Major Sai Thein Win stojí na fotografii z prosince 2009 u zařízení, které je součástí jaderného výzkumu

Vojenská junta v minulosti tato obvinění vždy popírala, ale v poslední době narostlo podezření, že se do jaderného programu pustila. Přesto je podle odborníků agentura přesvědčena, že barmský režim je ještě velmi daleko od výroby jaderných zbraní.

TAJNÉ BUDOVY UPROSTŘED DŽUNGLE

Do této budovy převáží barmská junta citlivý materiál, který může používat pro svůj nukleární program. Leží nedaleko města Mandalay a je dobře rozpoznat i na mapách Googlu.   Satelitní mapy Googlu v posledních letech odhalily, že uprostřed barmské džungle vyrostly tajné komplexy. Podle odborníků jejich tvar i vybavení napovídá, že v nich junta vyvíjí jaderný program. Do země také často jezdí inženýři z KLDR. (více čtěte zde)

Zneklidňující je také zapojení KLDR do vývoje barmského jaderného programu. Minulý týden američtí odborníci, kteří monitorují dodržování sankcí proti KLDR kvůli jejím jaderným a raketovým testům, oznámili, že Severní Korea je zřejmě zapojená do zakázaných jaderných i balistických aktivit v Íránu, v Sýrii a právě v Barmě. (více o zprávě čtěte zde)

Kvůli spolupráci vzdal návštěvu Barmy i senátor USA

V souvislosti s obviněním, že barmská vláda spolupracuje na vývoji jaderné zbraně s komunistickou Severní Koreou, odložil v uplynulých dnech svou cestu do Barmy i americký senátor Jim Webb. DVB nicméně připomíná, že se barmští technici školili o jaderných a raketových technologiích také v Rusku.

Major Sai Thein Win (druhý zleva v přední řadě) v tajné jednotce, která hlídala jaderné provozy. Snímek pochází z letošního ledna

Major Sai Thein Win (druhý zleva v přední řadě) v tajné jednotce, která hlídala jaderné provozy. Snímek pochází z letošního ledna

Už dříve získaná dokumentace dokládala, že KLDR pomáhá Barmě s budováním podzemních zařízení a s vývojem raket o doletu až 3000 kilometrů. A dokumenty předané uprchlým majorem zahrnují množství součástek, jež využívají technologie pro jaderné zbraně.

TAJNÉ TUNELY POD BARMOU

Junta buduje s pomocí KLDR skrýše za miliony dolarů

DVB upřesnila, že její zpráva se opírá o pětiletý výzkum ukazující, že Severní Korea je zapojena do pomoci barmskému jadernému programu. "Celkový obraz je velmi přesvědčivý. Barma se snaží vybudovat části jaderného programu, zvláště jaderný reaktor pro program obohacování plutonia a uranu," uvádí se ve zprávě DVB.

JADERNÝ PROGRAM BARMY

- První zprávy o jaderných ambicích Barmy se objevily už v roce 2000, když země požádala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii o spolupráci při budování výzkumného reaktoru.
- V roce 2002 začala vyjednávat s Ruskem nákup malého desetimegawattového výzkumného reaktoru.
- Dohodu o jaderné spolupráci podepsaly obě země o pět let později. Práce na zařízení však oficiálně nikdy nezačaly.
- Rusko prý později spolupráci utlumilo a Barmánci se s žádostí o spolupráci obrátili na KLDR. Ta podle odborníků může vypadat tak, že Barma posílá do KLDR uran a na oplátku dostává jadernou technologii.
- KLDR už dokázala, že i s reaktorem na lehkou vodu umí jadernou zbraň vyrobit a podobnou technologii vyvezla například do Sýrie.
- Barma sice v roce 1992 podepsala Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Později ale odmítla o svých jaderných provozech podávat jakékoli informace.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...

V rakouské továrně na škrob unikl chlor, čtyřicet lidí bylo zraněno

Hasiči budou ve čtvrtek dopoledne na nádraží ve Volarech nacvičovat, jak si

Při úniku chloru v továrně na výrobu škrobu v severorakouské obci Aschach an der Donau bylo ve středu zraněno na...

Evropská komise se ohradila proti Tuskově kritice migračních kvót

Předseda Evropské rady Donald Tusk na návštěvě Rumunska, kde vyjádřil obavy nad...

Krátce před prosincovým summitem Evropské unie se předseda Evropské rady Donald Tusk dostal kvůli migračním kvótám do...Najdete na iDNES.cz