Padesátka českých vojáků absolvovala v Přáslavicích třítýdenní kurz pod vedením...

Padesátka českých vojáků absolvovala v Přáslavicích třítýdenní kurz pod vedením pěti instruktorů americké akademie pro poddůstojníky. Vyvrcholil na Libavé bojovým cvičením, při kterém část vojáků brání vlajku a druhá se ji snaží ukořistit. | foto: Adam Kopecký, Armáda ČR

Zakázky na opravy armádních budov končily u jednoho muže. Soud řeší proč

  • 8
Opravy vojenských budov zadávali úředníci firmám, které ovládal jeden a ten samý muž. Podle vyšetřovatelů to nebyla náhoda. Z pletich při veřejné soutěži a dalších trestných činů je obžalováno 18 lidí, mimo jiné i bývalý ředitel Správy vojenského bytového fondu Roman Hošta. Případem se zabývá Městský soud v Praze.

Z osmnácti obžalovaných lidí se k pondělnímu jednání dostavilo jen osm. Mezi nimi i šedesátiletý Viktor Krejča, který jako jediný figuruje u všech skutků, které vyjmenovala obžaloba. Je jich sedmnáct.

Muž, který si podle obžaloby za zakázky z roku 2009 přišel nejméně na 11 milionů 267 tisíc korun, dorazil k soudu v džínách a zelené mikině. Hned na počátku zmínil, že má vystudované tři vysoké školy, mimo jiné i Vysokou školu Sboru národní bezpečnosti. Vinu odmítl, obžalobu má za vykonstruovanou. Důkazy proti němu prý vyrobili vyšetřovatelé na zakázku novinářů.

Krejču obžaloba viní, že se domlouval s vedoucími úředníky Správy vojenského bytového fondu (SVBF) Praha, aby zakázky na opravy ubytoven vojáků přihrávali jeho firmám. Respektive firmám, které dle obžaloby „fakticky ovládal“. Ve skutečnosti byly napsané na jeho syna, který je také obžalován, případně na jeho manželku či další lidi. „To se omlouvám, nevěděl jsem, že bavit se s členy rodiny znamená ovládat firmu,“ vytkl Krejča obžalobě.

Na manipulaci s armádními zakázkami upozornili novináři již před několika lety (více zde). O podivných čachrech s rozpočty a podezřelém navyšování cen zakázek tehdy promluvil člověk, který jedné z Krejčou ovládaných firem připravoval rozpočty (čtěte zde).

Mužem, který podle vyšetřovatelů Krejčovi pomáhal ze strany ministerstva, byl tehdejší ředitel SVBF Praha Roman Hošta. I on je mezi obžalovanými, stejně jako jeho náměstek Petr Dubravský. Při vypisování zakázek oslovovali údajně výhradně ty firmy, jejichž seznam jim dal Krejča. Byly to společnosti ovládané Krejčou a ve výjimečných případech i jiné firmy, se kterými se Krejča předem domluvil. Aspoň to tvrdí obžaloba.

Bývalý jednatel jedné z takových firem to ale odmítl a své podpisy na smlouvách, které by to potvrzovaly, označil za zfalšované.

Stavební práce stály miliony

Krejčovy firmy získanou zakázku dále předaly jako subdodavateli jiné společnosti, která pak požadované práce skutečně vykonala. Někdy si ji předtím ještě předaly mezi sebou.

Nejčastějšími zakázkami byly stavební úpravy a opravy na vojenských ubytovnách a bytech, například v Táboře, Chotusicích, Brně, Karlových Varech či Liberci. Jednou se také opravovaly komunikace v Ruzyni a ve Kbelích a v jednom případě měla Krejčova firma zajistit provoz recepce na ubytovnách. Ceny za jednotlivé zakázky sahaly od statisíce korun k milionovým částkám.

Předání zakázky jiné firmě, než která zmanipulované řízení vyhrála, vedlo k obžalobě z pletich při veřejné soutěži a u úředníků navíc z porušení povinnosti při správě cizího majetku. U Krejči to tím ale neskončilo.

Firmám, kterým předal získané zakázky, totiž podle obžaloby ještě navíc neplatil. Dostaly zaplaceno jen část faktur. „Zbývající finanční prostředky ve výši 11 266 888,50 Kč, které mu byly uhrazeny od VUSS (Vojenská ubytovací a stavební správa, pozn. red.), použil pro svou potřebu,“ konstatuje obžaloba.

Krejčovi v případě prokázání viny hrozí až deset let vězení, Hoštovi a Dubravskému osm let. Mezi obžalovanými jsou také další úředníci ze správy bytového fondu a zástupci firem, které si zakázky přehazovaly. Soud dosud nerozhodl, předsedkyně senátu Monika Křikavová počítá s tím, že jednání se protáhne do podzimu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video