Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armádní vrtulník se při cvičném letu zřítil

  22:16aktualizováno  22:16
Ú v a l y - Tříčlenná posádka vojenského vrtulníku W3-A Sokol polské výroby, který se během cvičného letu zřítil do polí mezi vesnicemi Škvorec a Zlatá u obce Úvaly v okrese Praha východ, skončila v nemocnici. Dva piloti a palubní technik jsou těžce zraněni - do Ústřední vojenské nemocnice v Praze Střešovicích je dopravily vrtulníky záchranné služby a sanitka. Na místě neštěstí je policie, hasiči a vojáci s těžkou technikou, kteří se snaží značně poškozený stroj naložit a odvést z místa havárie. Posádku z havarovaného vrtulníku vyprostili místní obyvatelé.

Vrtulník krátce po pádu kolem půl šesté zpozorovali z nedaleké silnice dva místní obyvatelé. " Z auta jsme viděli vrtulník, který se velmi nízko nad zemí snažil vzlétnout, pak se otočil a dopadl na "čumák"," vyprávějí Michal a Jaromír Nešutovi. "Vyběhli jsme jim pomoci a přivolali záchranku," dodali.

Jednoho ze zaklíněných pilotů museli odříznout z popruhů.

"Přiběhli jsme k vrtulníku, z kterého se kouřilo a ještě se točil rotor. Snažili jsme se stroj nadzvednout, abychom vyprostili sténajícího letce, což se nám po chvíli podařilo," popisuje pomoc pilotům Jaromír Nešuta. Ke stroji musel běžet polem asi pět set metrů. Policii a záchrannou službu mezitím zavolal jeho syn Michal.

Technická a vyprošťovací skupina minimalizuje podle Fajla ekologické škody, které způsobilo unikající palivo. V okamžiku havárie už sice motory vrtulníku nešly, avšak jeho vznícení nebylo vyloučeno. Zejména proto se hasiči snažili zpod vrtulníku odčerpat narůstající kaluž paliva.

Celý prostor je uzavřen. Trosky vrtulníku jsou rozesety do vzdálenosti až deseti metrů od místa pádu.

Dva vojenští piloti a palubní technik byli vrtulníky a sanitkou převezeni do Ústřední vojenské nemocnice v Praze - Střešovicích a nejsou prý v ohrožení života. Podle mluvčího velitele vzdušných sil Petra Fajla se vrtulník zřítil ze zatím neznámých příčin v 17:21 při cvičném letu.

"Byla aktivována Stálá komise bezpečnosti letů Generálního štábu Armády České republiky, skupina technické a vyprošťovací pomoci vzdušných sil," řekl Fajl. Velitel vzdušných sil Ladislav Klíma se podle něj přesunul na leteckou základnu ve Kbelích a poté na místo nehody.

Loni přišli při třech haváriích vojenských letadel o život čtyři piloti; poslední tragickou havárií bylo v říjnu zřícení dvou stíhaček MiG-21 na Havlíčkobrodsku, při níž zahynuli oba piloti.

Český armádní vrtulník se naposledy zřítil v listopadu 1998 u Slatinic na Olomoucku; v bitevníku Mi-24 zahynuli čtyři elitní piloti. O měsíc dříve havaroval v Bosně český armádní vrtulník Mi-17, který patřil k mezinárodním silám SFOR; na jeho palubě
zahynula celá tříčlenná posádka. Na počátku roku 1998, který bývá označován za nejtragičtější v českém vojenském letectvu za posledních deset let, bylo při havárii stejného typu vrtulníku SFOR v Bosanské Krupě zraněno 20 českých a jeden britský voják.

Přehled leteckých havárií vrtulníků na území České republiky

7. července 1988 - V prostoru Sečské přehrady , okres Chrudim,  havaroval vojenský vrtulník. Jeho posádka se zachránila.
22. dubna 1992 - Vrtulník letecké služby Federálního policejního sboru se zřítil v obci Habrůvka v okrese Blansko. Pilot vrtulníku byl vážně zraněn.
17. července 1992 - Při nouzovém přistání se vznítil vojenský vrtulník 31. smíšené letky v Bechyni. Posádka vyvázla bez zranění.
18. listopadu 1992 - Bitevní vrtulník Mi-24 havaroval u obce Strašice u Plzně. Nehoda si vyžádala tři lidské životy.
5. srpna 1993 - Z výšky asi 200 metrů se zřítil vrtulník MI 2-2743 ministerstva vnitra. Dopadl přibližně kilometr od bývalého svazarmovského letiště u Slaného. Oba členové posádky utrpěli lehká zranění.
5. května 1994 - Vrtulník americké výroby Robinson R-22 havaroval u Mladé Boleslavi, odkud startoval z letiště Na Hejtmánce. Pilot i druhý člen posadky zahynuli.
8. října 1996 - Malá dvoumístná helikoptéra havarovala v husté mlze krátce po startu z letiště v Krnově na Bruntálsku. Pilot, který ve vrtulníku letěl sám, zahynul.
2. července 1997 - Po nárazu do drátů elektrického vedení u Velkého Meziříčí na Žďársku se zřítil soukromý vrtulník značky Robinson. Pilot nehodu nepřežil.
30. září 1997 - Vrtulník se čtyřčlennou osádkou se zřítil do údolí Bílého Labe v Krkonoších. Tři lidé na jeho palubě zahynuli.
16. května 1998 - Život pacientky si vyžádala havárie vrtulníku ostravské záchranné služby, který ženu přepravoval z Bruntálu do Ostravy. Lékař, zdravotník a pilot utrpěli vážné zranění.
10. listopadu 1998 - Bojový vrtulník Mi-24, který letěl z letecké základny Kbely do vrtulníkové základny v Přerově, se zřítil u Slatinic na Olomoucku. Havárii nepřežil nikdo z čtyřčlenné posádky.

Autor:
čtk, ids

Armádní vrtulník W3-A Sokol se při cvičném letu zřítil mezi Škvorcem a Zlatou v okrese Praha východ. Tříčlenná posádka byla těžce zraněna. (12. února 2001)

Armádní vrtulník W3-A Sokol se při cvičném letu zřítil mezi Škvorcem a Zlatou v okrese Praha východ. Tříčlenná posádka byla těžce zraněna. (12. února 2001)

Armádní vrtulník W3-A Sokol se při cvičném letu zřítil mezi Škvorcem a Zlatou v okrese Praha východ. Tříčlenná posádka byla těžce zraněna. (12. února 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Nový ředitel GIBS vzejde z výběrového řízení, řekl Babiš při interpelacích

Premiér Andrej Babiš při vystoupení na schůzi Sněmovny svolané 9. března v...

Při čtvrtečních sněmovních interpelacích se kromě zahájení provozu elektronických vězeňských náramků či údajného...

Ve svatovítské katedrále odhalili na Beranovu počest sochu sv. Vojtěcha

Slavnostní odhalení sousoší sv. Vojtěcha v katedrále sv. Víta. (19. dubna 2018)

V katedrále sv. Víta ve čtvrtek slavnostně odhalili a požehnali sochu sv. Vojtěcha. Ceremonie se uskutečnila přesně v...

Hamáček: Zvolení šéfa komise pro kontrolu GIBS komplikuje jednání o vládě

Předseda ČSSD Jan Hamáček přijel na Pražský hrad seznámit prezidenta Miloše...

Šéf ČSSD Jan Hamáček představil prezidentovi Miloši Zemanovi nabídku, kterou dostal pro rozdělení křesel v případné...

Najdete na iDNES.cz