Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armádní špičky řeší, co s reformou

  11:57aktualizováno  11:57
Představitelé ministerstva obrany jednají s armádními špičkami o pokračování reformy vojska v příštím roce. Dnešního slavnostního zahájení na ministerstvu obrany se zúčastnil i prezident republiky Václav Klaus. Jednání potrvají do čtvrtku.

"Česká armáda prochází revoluční změnou a dokončit její reformu je prvořadý úkol," řekl prezident Klaus.

Ministr obrany Karel Kühnl uvedl, že v padesátimiliardovém rozpočtu je vždy nějaký prostor pro úspory a je možné pracovat i s menším množstvím peněz. "Výše rozpočtu se ale nesmí měnit z roku na rok. Je třeba dlouhodobě plánovat a k tomu je nutná stabilita resortu," upřesnil ministr.

To je případ příštího roku. Ale i přesto, že armáda dostane na rok 2005 ze státního rozpočtu o 850 miliónů korun méně, než ministerští úředníci očekávali, Kühnl míní, že plán reformy je možné uskutečnit. "Hospodaření resortu jde podle plánu a provoz armády a postup reforem je na příští rok finančně zajištěn," zdůraznil ministr.

Tento týden by měl parlament schválit plán činnosti armády na příští rok, jehož součástí je i schválení zahraničních misí armády na příští rok. "Podle návrhu nadále budou pokračovat zahraniční mise na Balkáně, v Afghánistánu a Iráku. Celková výše nákladů na tyto mise bude 1,3 miliardy korun," řekl ministr Kühnl.

Prezident se ve svém projevu dotknul i problematiky terorismu. Podle něj má mezinárodní terorismus dnes daleko nebezpečnější zbraně než kdykoli předtím. Prezident však jako hlavní nebezpečí uvedl vysoký akční rádius terorismu. "Spoléhat na naši vzdálenost by bylo omylem, který by se nám nemusel vyplatit," řekl. Proto je podle prezidenta nutné budovat vztahy s více zeměmi než jen s nejbližšími sousedy.

I když armáda musí být připravena na nečekané krize a vojenské operace, prezident Klaus i ministr Kühnl se shodli na tom, že základní snahou má být především konfliktu předcházet. "To by mělo být zabudované ve všech našich vojenských doktrínách a dokumentech," uvedl prezident.

Prezident i ministr obrany zdůraznili důležitou roli veřejnosti při transformaci ozbrojených sil. "Armáda nemůže fungovat bez podpory veřejnosti a politiků. Toho lze dosáhnout jen v případě, že občané budou mít pocit, že je to jejich armáda," řekl prezident.

Karel Kühnl připomněl, že podle výzkumů veřejného mínění důvěra společnosti v armádu stále roste, což podle něj nelze říci o všech institucích.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz