Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armádní speciál přiveze do Česka k léčbě Libyjce zraněné ve válce

  12:51aktualizováno  12:51
Čeští lékaři zřejmě pomohou pěti Libyjcům zraněným v tamější občanské válce. V rámci humanitárního programu Medevac pro ně do země, v níž před několika týdny svrhli dlouholetého vládce plukovníka Kaddáfího, mělo odletět letadlo české armády.

Armádní letoun Airbus A319CJ | foto: Václav Nývlt

Program Medevac dosud sloužil k léčbě dětí z válkou či jinými krizemi postižených oblastí.

O zařazení Libyjců do programu požádal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Konkrétní zapojení České republiky v této podobě do humanitárních aktivit vůči Libyi je v zájmu budoucích dobrých vztahů s touto zemí i celým regionem v přímém sousedství Evropy," uvádí zpráva.

Přeprava bude stát 250 tisíc korun. Uhradí ji ministerstvo vnitra, které program Medevac spravuje.

Pacienti budou vybráni ve spolupráci českého zastupitelského úřadu v Libyi, zúčastněných nemocnic v Tripolisu a českého lékaře vyslaného do Libye Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze. Koordinační roli včetně smluvního zajištění léčby a pobytu pacientů v Česku bude plnit ministerstvo zdravotnictví, jemuž za to zaplatí ministerstvo vnitra.

Libyjci předložili seznam 30 raněných. Češi si ale vybrali sami

Libyjské velvyslanectví požádalo českou diplomacii o pomoc při doléčení zraněných už dříve, v českých nemocnicích chtělo umístit několik desítek těžce zraněných Libyjců. Údajně dokonce předalo ministerstvu zdravotnictví seznam 30 lidí s žádostí o urychlenou pomoc. Černínský palác ale chtěl, aby potřebné vybrali Češi, kritiku ze strany libyjského zastoupení odmítl.

Armádní Airbus A319CJ - V pilotní kabině

Česká diplomacie svoje zastoupení v Tripolisu znovu otevřela v polovině října po více než půl roce. Ministerstvo zahraničí při té příležitosti uvedlo, že v Libyi vybere nemocné děti, které by se mohly v Česku léčit.

Mluvčí ministerstva vnitra Petra Schneiderová tenkrát řekla, že se připravuje odjezd dalších dvou dětí z Libye do Česka. Tři děti z Libye prodělaly díky Medevacu v ČR operace a léčbu už v létě.

Pokračování programu Medevac schválila na jaře vláda s tím, že by se v Česku měly léčit děti z Kambodže s vrozenou srdeční vadou. Loni se tu úspěšně léčily dvě děti. Od roku 1993 v českých nemocnicích absolvovalo léčbu 128 pacientů, převážně dětí. Nejvíc pacientů, kteří byli v rámci programu Medevac v Česku léčeni, pocházelo z Iráku (42) a z Kosova (40).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz