Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armádní lékař: V Pákistánu jsme zachránili nejeden život

  10:06aktualizováno  12:27
Lékař Marek Kocvrlich velel jednotce českých vojenských zdravotníků, která se po třech měsících vrátila z mise v zemětřesením postiženém Pákistánu. Na otázky čtenářů nyní odpovídal v exkluzivním on-line rozhovoru.

Polní nemocnice - V současnosti je nemocnice i přes rozsáhlé cvičení připravena okamžitě sbalit a vyrazit do Spojených států pomoci v oblastech postižených hurikánem Katrina. Polní nemocnici nabídla Američanům česká vláda. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

OTÁZKY A ODPOVĚDI NAJDETE ZDE

"Během našeho relativně krátkého pobytu český zdravotnický tým zachránil nejeden lidský život," uvedl v on-line rozhovoru Marek Kocvrlich.

Popsal přitom některé případy, kdy čeští armádní zdravotníci zasahovali u hromadné havárie místního autobusu nebo operovali v polních podmínkách dítě, které by bez pomoci zemřelo.

Kocvrlich se s jednotkou českých armádních lékařů a zdravotníků v úterý vrátil z mise v Pákistánu. Třicet vojáků působilo v oblasti v rámci mise NATO od loňského listopadu, kdy zemi zasáhlo silné zemětřesení. O život při něm přišlo na 80 tisíc lidí.

"Humanitární pomoc je v Pákistánu distribuována na dobré úrovni, podařilo se postavit stanové vesničky a zabezpečit provizorní ubytování téměř všem postiženým v oblasti Baghu," uvedl Kocvrlich na dotaz, zda zemětřesením postižení obyvatelé Pákistánu mají šanci přežít tamější tuhou zimu.

Potíže podle něj ale mohou mít obyvatelé, kteří bydlí v hůře dostupných oblastech Kašmíru.

Základním problémem je podle Kocvrlicha v Pákistánu dostupnost zdravotnické péče. Asi 50 procent obyvatel má omezený přístup - návštěva lékaře a léky se musí platit.

"A když si uvědomíte, že jsou oblasti, kde cesta k lékaři trvá zhruba 4 až 5 hodin," popsal situaci armádní lékař. On i jeho kolegové se v zemi setkali s celou řadou neléčených chronických nemocí.

Nějaké negativní projevy vůči českým vojáků v Pákistánu nezaznamenal. Místní byli podle něj nesmírně vlídní, zvláště pak v horských oblastech, kam vyjížděly mobilní zdravotnické týmy. "Navíc základnu jsme vždy opouštěli v doprovodu příslušníků pákistánské armády," konstatoval Kocvrlich.

V rámci alianční operace Winter Race působili čeští vojáci v nizozemské polní nemocnici ve městě Bagh, kde společně s nizozemskými kolegy ošetřili zhruba šest tisíc pacientů.

"Byla to příliš krátká mise na to, abychom mohli pomoci všem," řekl bezprostředně po příletu velitel jednotky Marek Kocvrlich.

Společně s vojáky přiletělo do Prahy dvacet Pákistánců, hlavně dětí. Budou se léčit v několika českých nemocnicích s různými diagnózami, které by v pákistánských podmínkách nebylo možné léčit. - více zde

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Závod v přežití Winter Survival poprvé vyzkoušejí policejní zásahovky

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Na start extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky se na konci ledna poprvé v historii postaví také...

Najdete na iDNES.cz