Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armádě hrozí vylidnění

  0:01aktualizováno  0:01
České armádě hrozí, že ještě před profesionalizací zůstane bez vojáků základní služby. Mladíci, kteří sice jsou schopni vojenské služby, se jí zřejmě budou snažit hromadně vyhýbat. Podle návrhu reformy ozbrojených sil, který ve středu posvětil vládní kabinet, by už v roce 2007 zemi měli chránit pouze profesionálové. Největší problémy zřejmě nastanou v posledních letech transformace. Potvrzují to alespoň zkušenosti ze zahraničí.

"Experti z Nizozemska a Belgie, kde už mají reformu za sebou, nás před možným nedostatkem vojáků základní služby varovali. Například v Belgii proto museli přechod uspíšit," uvedla Drahomíra Nová z Centra pro přípravu reformy ozbrojených sil ministerstva obrany.

Ve Francii dokonce odmítl nastoupit do povinné služby celý poslední ročník mladíků. Návrh profesionalizace však proti vylidnění vojska žádný recept nemá.

"Existují různá krizová řešení. Musíme ale vycházet stále z toho, že vojenská základní služba je povinná. Již dnes se sice lidé dokážou odvodu vyhnout, já ale věřím, že dostatek vojáků základní služby seženeme," řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Není tedy jisté, zda se odvedencům vyplatí nástup oddalovat. Podle současných zákonů by si museli vojenskou povinnost splnit i v časech profesionální armády. 

Vojsko se bude vylidňovat
Po zprávě, že od konce roku 2006 skončí pro mladé muže vojenská povinnost, protože vojsko bude plně profesionalizováno, mohou začít armádě chybět vojáci základní služby.

Experti sice očekávají, že tento problém bude vrcholit těsně před datem úplného zprofesionalizování vojska, ale už nyní s napětím sledují, zda se odvedenci budou snažit nástup k útvarům oddalovat. Možnosti jsou dvě: mladí muži budou déle studovat, anebo přesvědčí lékaře, že momentálně nemohou do armády ze zdravotních důvodů nastoupit.

Na toto nebezpečí upozorňuje i návrh profesionalizace armády, který ve středu schválila vláda. "O tomto problému se zmiňujeme, ale o možnostech řešení ne," připouští Drahomíra Nová z Centra pro přípravu reformy ministerstva obrany.

Detaily přechodu k profesionální armádě se upřesní až po jednáních, jež o reformě povedou politické strany a jež mohou samotný projekt pozměnit.

Vylidnění vojska je reálné i ze zkušeností západoevropských zemí, které mají přechod k profesionalizaci za sebou. "Problémy nebudou v prvotní etapě, ale hlavně na konci." přiznává ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

"Ve Francii poslední ročník vojáků základní služby odmítl nastoupit do vojenské činné služby. Nazvali se vyděděnci. Byl to vlastně jeden z problémů, který přivedl francouzské velení k tomu, aby ukončili reformu o rok dříve," připomíná Tvrdík, podle něhož bude armáda poslední vojáky základní služby lákat na "různé zvýhodněné režimy".

Drahomíra Nová z Tvrdíkova ministerstva však upozorňuje, že teoreticky si budou odvedenci muset odbýt základní službu i po roce 2006. To v případě, že zůstane v platnosti současný zákon.

"Jinak by se museli zpovídat z porušení zákona," říká Nová. Vládní zmocněnec pro profesionalizaci armády Jaroslav Škopek má ovšem reálnější pohled: "Pokud odvedenci vojnu nestihnou do roku 2006, těžko to po nich bude někdo požadovat následně. Nemělo by to smysl."

Podobný problém bude muset řešit i ministerstvo práce a sociálních věcí, které má na starosti civilní službu. Na tu kvůli nedostatku vhodných míst čekají zájemci i několik let. "O tom, jak to bude vypadat v závěrečných letech před profesionalizací, se zatím nemluvilo. K tomu bude potřeba politické rozhodnutí," říká Petr Ševčík z tohoto ministerstva.

"Jak by k tomu přišli ti, kteří si odklad nedokázali vyběhat a službu si museli odbýt?" ptá se však Josef Lomička, jenž se civilní službou zabývá na pražském magistrátu. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

ČSSD hlasuje o spolupráci s Babišem, na cestě k vládě jsou tři překážky

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání předsednictva strany, kterému oznámil...

Sociální demokracie má v následujících čtyřech týdnech o pozornost postaráno. 17 683 členů ČSSD rozhoduje v referendu o...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

VIDEO: Kolony, zpoždění MHD. Olomouc pocítila uzavření vytíženého mostu

Ranní kolony v Olomouci v první den uzavírky frekventovaného mostu u restaurace...

Pondělní cesta do práce trvala mnoha lidem v Olomouci déle, než jsou zvyklí. Čas ztráceli za volantem v kolonách či ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz