Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda zbytečně utratila miliardy

  0:01aktualizováno  0:01
Ministerstvo obrany přiznalo, že armáda dlouhá léta utrácela bez většího užitku peníze ze státního rozpočtu. Prohospodařeny tak byly miliardy korun. Do desítek zbrojních projektů či rekonstrukce kasáren byly investovány miliardy, aby se pak ukázalo, že armáda potřebuje jen polovinu tanků a letadel, než si objednala.

A že také v příštím roce její vojáci opustí další kasárna, která však jiný úředník nechal nákladně rekonstruovat.

Vládní zmocněnec pro reformu ozbrojených sil Jaroslav Škopek například uvádí, že v roce 1993 při vyklízení nejmodernějšího letiště v Bechyni vojsko zbytečně utratilo několik set milionů, na něž přišla rekonstrukce letiště.

Bez rozmyslu se nakoupily počítačové systémy, které spolu nekomunikují - ty stály přes miliardu. O plýtvání svědčí i objednávka na 3500 nefunkčních padáků za další stovky milionů korun.

Nejnověji to dokazuje trenažér na bombardér Su-22, který letectvo loni za 130 milionů dokončilo. Zařízení je dodnes nefunkční, a navíc poslední bombardér Su-22 byl před čtrnácti dny vyřazen z výzbroje letectva. Inspekce ministra obrany proto vyšetřuje, zda prodělečné zakázky nesouvisí také s korupcí.

Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, jenž většinu starých hříchů armády zdědil, uznává, že se často chybně investovalo, ale současně si myslí, že česká armáda se v mnohém přece jenom zlepšila. "Nic není černobílé," říká generál.

Zmocněnec Jaroslav Škopek pak říká, že nyní byl dokončen detailní plán rozvoje ozbrojených sil, který by měl přispět k tomu, aby již armáda peníze zbůhdarma neutrácela. 

Armáda prohospodařila miliardy korun
Ministerstvo obrany přiznává desetileté bezkoncepční tápání v rozvoji vojska, při němž vylétly komínem miliardové částky. Konsternující zprávu vyvažuje vládní zmocněnec pro reformu ozbrojených sil Jaroslav Škopek detailním projektem střednědobého plánování, který prý už ministerským nákupčím ani generálům nedovolí rozhazovat miliardy za zbraně, jež armáda nepotřebuje, či investovat do objektů, odkud vojáci odcházejí.

"S plýtváním je konec," slibuje Škopek. A uznává, že pokud by průměrná rodina hospodařila s rozpočtem stejně jako vojsko, umřela by nejspíše hladem. Do vyčíslení nejtragičtějších přehmatů se mu však nechce. "Reformu vojska jsme netvořili kvůli obviňování našich předchůdců," vysvětluje.

V dokumentu o reformě ozbrojených sil nicméně Škopek uvádí, že v minulosti "bylo učiněno množství sporných rozhodnutí, která odčerpala a stále odčerpávají značnou část peněz z obranného rozpočtu".

Dokumentuje to na nákupu dvaasedmdesáti letounů L-159 (vojsko jich nyní potřebuje jen 36) a modernizaci 350 tanků T-72, jež byla nakonec zredukována na pouhé desítky. Jen šestatřicet nadbytečných letounů stálo daňové poplatníky dvacet miliard korun. K této částce se blíží i modernizace tanků.

"Splátky za letouny armádu doslova ničí. Ale počty letounů si neporučila jen armáda. Rozhodla o nich i vláda," dodává Škopek, jenž verdikt Klausova kabinetu označuje za chybný. Na letitém rozhazování miliard za nyní nepotřebné zbraně a kasárna se však podle zmocněnce nepodepsali jen politici, kteří armádě nikdy nesdělili, co od ní vlastně chtějí. I vojáci se dopustili mnoha chyb.

Například již tím, že politikům nenabízeli základní změny a jen čekali, že jim někdo řekne: Udělejte to takhle. "Už tím, že byli málo odvážní, se podíleli na prodlužování agonie vojska," říká zmocněnec. Tragické plýtvání armádním rozpočtem však pokračuje.

"Například v hodonínské posádce, o níž se již delší dobu ví, že ji armáda opustí, byla nedávno opravena štábní budova za 70 milionů korun. Jsem proto skeptický k ujištěním, že se v brzké době na nehospodárném chování armády něco změní," pochybuje předseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Petr Nečas (ODS).

Tvrdí nicméně, že pokud si ministerstvo obrany neudělá ze střednědobého plánu trhací kalendář a nebude ho - tak jako v případě nákupu stíhaček podle tlaku zbrojovky - měnit, mohl by resort ušetřit obrovské částky. "Škopkův plán by pak konečně mohl být pro armádu krokem vpřed," uznává Nečas.

Prostavěných 70 milionů v Hodoníně, odkud armáda odchází, Škopka viditelně frustruje. "Takových investic je víc. Co k tomu říct? Setrvačnost armádní byrokracie je strašlivá. Vědělo se o likvidaci kasáren, a přesto tam plynuly značné částky. Tohle plýtvání ovšem střednědobý plán neumožní. S perspektivou posádek se v něm totiž počítá na delší dobu," ujišťuje.

Kdo tedy nastavil ekonomický model vojska tak, že podle zmocněncových slov odpovídá - nehledě na členství Česka v NATO - jinému století, jiným úkolům a přežívají v něm stopy Varšavské smlouvy? Nejčastěji je skloňováno jméno bývalého náměstka obrany Miroslava Kalouska (KDU-ČSL). Ten však připomíná, že o to, co dnes prosazuje Škopek, se pokoušel už on v letech 1993 až 97. "Problém byl ale v tom, že koncepce čehokoliv byla v tehdejší vládě považována za sprosté slovo.

Také odpor generality ke zprůhlednění ekonomiky armády byl obrovský. A chyboval jsem i já, když jsem se ji nepokoušel přesvědči o nutnosti změn. Mylně jsem se domníval, že nový ekonomický model protlačím jako buldozer," svěřuje se Kalousek.

Česko je nicméně Bruselem oceňováno za elitní jednotky, které dává alianci k dispozici. Ať již jde o libereckou rotu chemické ochrany (je nyní v Kuvajtu), 6. polní nemocnici (odlétá do Afghánistánu) či chrudimský výsadkový prapor rychlé reakce. "Jde jen o pouhé ostrůvky, zbytek armády za nimi beznadějně zaostává," míní Škopek.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

PŘÍMÝ PŘENOS: Hasičské tanky tahají trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské vyprošťovací tanky tahají v Praze z Vltavy trosky zřícené trojské lávky. Dosud nasazená technika na to...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz