Egypt po puči zachvátilo násilí, při protestech zahynuly desítky lidí

  • 145
Páteční protesty v Egyptě přerostly v krveprolití. Podle poslední bilance zemřelo při střetech celkem 26 lidí, zraněných jsou stovky. Prozatímní prezident Mansúr rozpustil senát a jmenoval nového šéfa tajných služeb.

V pátek v Egyptě vyšli do ulic stoupenci i odpůrci bývalého prezidenta Muhammada Mursího. Egyptská politická scéna se totiž během několika uplynulých dnů převrátila naruby.

Už skoro tři dny drží moc v mnohamilionové severoafrické zemi v rukou armáda, která ve středu večer odstavila Mursího a zavřela ho do domácího vězení. Zadržela také desítky dalších členů vládnoucího islamistického Muslimského bratrstva (o odstavení Mursího více zde).

Armáda ve čtvrtek Egypťany ujistila, že mají právo na pokojné protesty a pokud budou chtít, mohou vyjít do ulic. Což se také stalo. Už od pátečního rána se v egyptských městech srocovali lidé, kterým vadí současná politická situace. Mnozí vnímají středeční krok armády jako vojenský převrat, nikoli ochranu národa před zjitřenou situací, která podle vojáků mohla přerůst v občanskou válku.

Revoluce v Egyptě: klíčové momenty

11. únor 2011 - Egyptský prezident Husní Mubarak rezignoval po dvou týdnech masivních pouličních protestů a násilností.

leden 2012 - Muslimské bratrstvo přidružené ke straně Svoboda a spravedlnost vyhrálo parlamentní volby s takřka polovinou všech hlasů.

červen 2012 - Mohammed Mursí se stal historicky prvním demokraticky zvoleným prezidentem Egypta

22. listopad 2012 - Mursí vydal kontroverzní dekret, který mu přisuzoval mnohonásobné rozšíření pravomocí - obří protesty ho donutily dekret odvolat.

3 červen 2013 - Armáda po několikadenních protestech proti Mursího vládě dočasně zmrazila ústavu a převzala moc v zemi.

Přispívají k tomu i kroky ve čtvrtek jmenovaného prozatímního prezidenta Adlího Mansúra. Dosud málo známý bývalý předseda nejvyššího egyptského soudu v pátek rozpustil horní komoru tamního parlamentu a jmenoval nového šéfa tajných služeb.

Už ve čtvrtek také slíbil uspořádat nové volby založené na "opravdové vůli lidu" (kdo je Mansúr, čtěte zde).

V pátek se v Káhiře střetli islamisté s bezpečnostními složkami poblíž domu, kde je držen Mursí. Vojáci podle agentury Reuters nejméně tři lidi zabili. Armáda popřela, že by použila zbraně. "Složky použily slepé náboje a slzný plyn," uvedl vojenský mluvčí.

Večer se příznivci svrženého prezidenta Muhammada Mursího střetli s jeho odpůrci a obětí začalo přibývat. Násilí v Egyptě si vyžádalo nejméně 26 mrtvých a řádově stovky zraněných. Uvedla to agentura AP s odvoláním na tamní ministerstvo zdravotnictví.

Podle očitých svědků na na mostu Šestého října nedaleko náměstí Tahrír panoval naprostý chaos a vzduchem létaly Molotovovy koktejly. Později se situace poněkud uklidnila.

Na místo pak dorazily armádní obrněnce, na kterých kromě vojáků seděli i civilisté. Situace se poté dále zklidnila, když stoupenci Muslimského bratrstva podporující Mursího ustoupili. Dalším ohniskem nepokojů byla Alexandrie, kde podle BBC zahynulo dvanáct lidí.

Islamisté, kterým vadí odvolání Mursího a jmenování Mansúra, podle místních médií zaútočili i na Sinaji a v Suezu proti stanovištím bezpečnostních sil. Jeden voják zahynul už v noci, dva policisté v pátek v podvečer. Vojsko údajně v těchto turisticky oblíbených oblastech vyhlásilo "mimořádný stav" Mluvčí armády to popřel, vojáci jsou však v pohotovosti, informuje agentura Reuters. Armáda v oblasti večer vyhlásila zákaz vycházení, ale později tuto informaci dementovala.

Zadržený lídr bratrstva vyzval armádu, aby nestřílela

KOMENTÁŘ

Revoluce, nebo puč?

Mluvčí islamistického Muslimského bratrstva Džihád
al-Haddád jasně oznámil, že členové jeho hnutí s novým režimem spolupracovat nebudou. Převzetí moci armádou označil za puč a vyzval k propuštění Mursího a dalších "bratrů".

V pátek nastalo překvapení, když se na demonstraci v Káhiře objevil šéf Muslimského bratrstva Mohammad Badí, uvedla agentura Reuters. Armáda přitom ve čtvrtek informovala, že byl zadržen. Badí na místě vyzval armádu, aby nestřílela do občanů vlastní země.

Před desítkami tisíc stoupenců demonstrujících v Káhiře šéf Muslimského bratrstva prohlásil, že je připraven dospět k dorozumění s armádou, pokud Mursí bude opět dosazen do prezidentského úřadu. Zároveň dodal, že "demonstrace mají větší sílu než tanky".

"Miliony nás setrvají v ulicích, dokud nedosáhneme vítězství pro našeho zvoleného prezidenta," prohlásil Badí poté, co islamistické hnutí dementovalo čtvrteční zprávy o jeho zatčení armádou. Na východním káhirském předměstí Nasr demonstrovaly na Mursího podporu desetitisíce islamistů.

Agentury rovněž hlásí, že egyptské úřady v noci na sobotu zatkly druhého muže Muslimského bratrstva Chajráta Šatira. Úřady na něj podle místních médií vydaly zatykač po středečním vojenském převratu. Šatir byl zatčen na káhirském předměstí Nasr.

Vítězná revoluce

Odstavení Mursího od moci následovalo po několika dnech mohutných protestních akcí proti Mursímu a bratrstvu. Demonstranti vinili vládní garnituru, že zanedbávala boj s ekonomickou krizí a místo toho většinu energie věnovala prosazování islamistických pravidel v poměrně liberální zemi.

Mursí podle nich zkrátka selhal. První demokraticky zvolený prezident Egypta mnohé naštval už loni na podzim, když vydal dekret, jenž posiloval jeho moc. "Mursí naneštěstí zneužil svého postavení a prohlásil se za něco na způsob faraona," řekl britské stanici BBC jeho opoziční rival a soupeř v loňských prezidentských volbách Muhammad Baradej.

Někdejší šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii také uvedl, že intervence armády byla "bolestivým opatřením", které však v tuto chvíli stojí na straně lidí a zřejmě mohlo i odvrátit občanskou válku. Od začátku protestů minulou neděli zemřelo v Egyptě na padesát lidí. A strach ze střetů stále panuje.

Dění v Egyptě sledují napjatě všechny okolní státy. Africká unie v pátek oznámila, že zemi pozastavila členství a zastavila všechny její aktivity v unii. "Bude to tak, dokud se země nevrátí ke ústavnímu pořádku," řekl tajemník mírové a bezpečnostní rady AU Admore Kambudži.

Změna režimu v Egyptě. Armáda zbavila Mursího moci

3. července 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video