Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda zahájila největší manévry v historii

  7:59aktualizováno  7:59
Do největšího českého armádního cvičení nazvaného Strong Campaigner 2006 se zapojí 4500 vojáků pozemních i vzdušných sil. Armáda chce na manévrech předvést, jak je schopna plnit úkoly vyplývající z členství v NATO.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Cvičení začíná ve vojenských výcvikových prostorech Hradiště u Karlových Varů a Boletice na Krumlovsku v pondělí a potrvá dva týdny.

Do cvičných operací simulujících zahraniční misi na vynucení míru se zapojí kromě vojáků i 1100 kusů techniky včetně letadel a vrtulníků.

"Je to největší cvičení příslušníků Armády České republiky od jejího vzniku," konstatoval mluvčí Společných sil Zdeněk Kroutil. Podle dostupných údajů se do běžných manévrů zapojovalo v minulých letech maximálně 200 až 500 vojáků.

Anglické názvy cvičení armáda podle Kroutila volí kvůli členství České republiky v NATO, kde je angličtina jedním ze dvou oficiálních jazyků.

Cvičení je poslední prověrkou připravenosti pro takzvané 4. brigádní úkolové uskupení, které má od příštího roku sloužit potřebám NATO. Koncem letošního roku chce dát armáda Alianci k dispozici první brigádní uskupení, které má být připraveno operovat kdekoliv ve světě. Jádro jednotky tvoří vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení.

SCÉNÁŘ CVIČENÍ STRONG CAMPAIGNER

Scénář cvičení vychází ze situace ve fiktivním státě ORANGELAND.

Do roku 2005 byl stát ORANGELAND pod diktaturou vlády jedné strany. Docházelo k násilí, potlačování lidských práv a demokracie. Vládu podporovaly teroristické strany. Na jaře 2005 byly na území zjištěny teroristické výcvikové tábory.

Zpravodajské orgány poskytly informace o předpokladu výroby chemických zbraní. Na základě poznatků o vývozu chemických zbraní z ORANGELENDu do krizových oblastí světa a teroristickému použití je od roku 2001 Rezolucí 899 RB OSN v této oblasti zakázáno vyrábět chemické zbraně.

Je velice pravděpodobné, že z ORANGELENDu pocházejí i chemické zbraně použité teroristy v roce 2004 v západní Evropě. Po zveřejnění těchto informací se vyhrotí mezinárodní situace. Stát odmítá vměšování se do svých záležitostí a nedovolí vstup mezinárodní inspekce na své území.

V červnu 2005 RB OSN na žádost států západní Evropy, s podporou USA, svou Rezolucí 1035 schválila řešení situace vojenským zásahem. O provedení operace požádala NATO. Do mise jsou vysláni i čeští vojáci.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Najdete na iDNES.cz