Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Armáda začala stavět radar u Slavkova

  • 12
Armáda začala stavět páteřní radar NATO poblíž Slavkova u Brna. Stavba se rozběhla po téměř čtyřech letech sporů. Zařízení za půl miliardy korun má být spuštěno do provozu v roce 2008.

Armáda už předala pozemky firmě, která na místě zařízení vybuduje. "V roce 2007 by pak mělo být zařízení osazeno radarovými technologiemi. Do provozu bude páteřní radar uveden v roce 2008," konstatoval pro natoaktual.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Se stavbou radaru u Slavkova chtěla armáda začít původně už na podzim roku 2003. Další podobné zařízení staví u Nepolis. Jako první měl být dokončen radar u Slavkova, kvůli sporům však armáda začala pracovat na zařízení u Nepolis.

Třídimenzionální radary mají být strategickými zařízeními pro ochranu vzdušného prostoru České republiky a zároveň součástí páteřní radarové sítě Severoatlantické aliance.

Ta na technologie ze společných fondů uvolnila skoro půl miliardy korun. Nové radary mají být 28 metrů vysoké a v jejich horní části budou koule o průměru 18 metrů.

Radar by měl stát zhruba 800 metrů od památníku Mohyla míru, který připomíná oběti Bitvy tří císařů v roce 1805. Zařízení by přitom mělo nahradit tři zastaralé sovětské vysílače, které stojí v okolí.

Odpůrci věří, že stavbu zastaví
Spor o výstavbu radaru na Prateckém kopci poblíž památného slavkovského bojiště trval čtyři roky. Armáda sice třikrát získala územní rozhodnutí ke stavbě, odpůrci stavby se proti němu ale vždy odvolali.

Odpůrcům vadí stavba na Prateckém kopci hned z několika důvodů. Tvrdí, že radar bude podstatně vyšší než současné sovětské antény, které na místě stojí, a proto bude vidět desítky kilometrů daleko. Lidé se obávají i zhoršení životního prostředí. Navíc podle nich stavba naruší pietní místo.

Pole u Slavkova se 3. prosince 1805 stalo při bitvě tří císařů hrobem pro 40 tisíc vojáků. V bitvě u Slavkova se utkala armáda císaře Napoleona s vojáky rakouského císaře a ruského cara.

Starostové některých okolních obcí tvrdí, že radar měla armáda postavit jinde. Ministerstvo obrany ale oponuje, že výhodnější místo pro provoz prostě v Česku není.

Právní zástupce Hostěrádek-Rešova Jaroslav Brož je podle ČTK přesvědčen, že stavbě vojenského zařízení lze ještě zabránit. "Záleží na tom, kdy soudy v Brně a Vyškově nařídí v těchto věcech řízení. Zatím nebyl žádný termín jednání určen," citovala advokáta agentura ČTK.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue