Cvičná střelba s odstřelovací puškou Falcon v okolí základny Bagrám v

Cvičná střelba s odstřelovací puškou Falcon v okolí základny Bagrám v Afghánistánu | foto: 1. strážní rota

Češi dopadli povstalce, kteří útočili na základnu v Bagrámu

  • 53
Armáda vystřídala vojenskou jednotku, která chrání jednu z nejdůležitějších spojeneckých základen v Afghánistánu. Čerstvé síly se ale hned dostaly do bojů s povstalci, kteří na základnu Bagrám zaútočili.

V pořadí druhá strážní rota českých vojáků, jejíž jádro tvoří příslušníci 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce a z Chrudimi, převzala ochranu základny Bagrám v pátek. A ještě týž den, jen o pár hodin později, se čerstvé síly poprvé střetly s nepřáteli.

Základna Bagrám

"Americká" základna Bagrám patří mezi nejdůležitější spojenecké základny v Afghánistánu. Leží asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu v provincii Parván a je jednou z největších v zemi. Dominuje jí letiště s dvěma drahami, které umožňují přistání i těch největších letadel. Bagrám je naprosto klíčovým střediskem pro celou logistickou podporu mise ISAF a sídlí zde i jedno z velitelství. Donedávna poskytovalo útočiště až pro 40 tisíc zahraničních vojáků. Základna přináší pozitiva i negativa. Mezi kladné stránky patří dobré sociální zázemí, mezi ty záporné její ohromná rozloha.

Na jednu z čet při jejím výjezdu do prostoru, který měla střežit, zaútočili povstalci. Nešlo o nahodilé výstřely, ale o předem připravenou rozsáhlou akci, kterou čeští vojáci označují za takzvaný "komplexní útok".

Ty jsou považovány jako jedny z vůbec nejvážnějších hrozeb. Obvykle začínají výbuchem sebevražedných útočníků - pěších, nebo ve vozidlech - a pokračují koordinovanými vlnami útoků povstalců.

Podle mluvčího jednotky Tomáše Mlýnka se díky výcviku a připravenosti útok obešel bez jakéhokoliv zranění. "Pro mladé vojáky, kteří jsou na zahraniční misi poprvé, to byla zkouška ohněm, pro ty ostřílené a zkušenější to byl impuls ke zvýšené opatrnosti a k nepodceňování situace," uvedl.

Dvě čety českých vojáků se pak večer zapojily do operace, při které měly společně s afghánskou policií dopadnou povstalce, kteří základnu Bagrám napadali. Při obkličování budovy, kde se povstalci ukrývali, se čeští vojáci dostali znovu pod palbu. Bez zranění se jim podařilo spolu s afghánskými policisty útočníky zadržet.

"Byla to zajímavá životní zkušenost oproti tomu, co člověk zažije v republice. Určitě pracoval adrenalin a každý si uvědomil, že jde o zdraví a život," popsal události jeden z českých vojáků V. K.

První rota už je doma

Na 150 českých vojáků střeží strategickou základnu od loňského podzimu. První strážní rota, jejíž jádro tvořili vojáci ze 73. tankového praporu z Přáslavic, je po bezmála sedmiměsíční misi doma. Skupina posledních čtyřiceti vojáků v čele s velitelem Liborem Tesařem se vrátila do Česka v úterý.

Fotografie z mise

Čeští vojáci na patrole v okolí základny Bagrám v Afghánistánu
Čeští vojáci na patrole v okolí základny Bagrám v Afghánistánu
Čeští vojáci na patrole ve vozidlech MRAP v okolí základny Bagrám v Afghánistánu
Čeští vojáci na patrole v okolí základny Bagrám v Afghánistánu

"Denně jsme zabezpečovali čtyři patroly a drželi tým rychlé reakce pro celou bagrámskou bezpečnostní zónu. Mise tak byla pro vojáky opravdu dost náročná," konstatoval bezprostředně po příletu armádním speciálem.

Během uplynulých měsíců několikrát na základnu zaútočili povstalci. Ostřelovali ji raketami nebo útočili na hlídky ručními zbraněmi a RPG. Nebezpečí představovala také nastražená improvizovaná výbušná zařízení. "Incidentům jsme se nevyhnuli, ale byli jsme na ně připraveni. Nikdo z mých vojáků nebyl naštěstí zraněn," dodal Tesař.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu je podle něj mírně zhoršená. Především v souvislosti s plánovaným stažením zahraničních jednotek ze země koncem roku.

, natoaktual.cz

Video