Armáda válčí s generálem o statisíce korun

  17:00aktualizováno  17:00
Generál Rostislav Kotil, který byl až donedávna hlavním stratégem ministerstva obrany, "válčí" se svým bývalým chlebodárcem. Ministerstvo od něj soudně vymáhá skoro 300 tisíc korun jako náhradu škody za nepovedený kontrakt na dodání Studie o řízení obrany země v krizi, pod nějž se Kotil podepsal.

Rostislav Kotil na archivním snímku z roku 1996 | foto: Jiří Turek, Libor Teichmann,  MF DNES

Generál je nyní zvláštním bezpečnostním poradcem české mise při OSN v New Yorku a zpoza oceánu přihlíží, jak kvůli němu kontrola stíhá kontrolu a dopisují si právníci.

Na druhé straně barikády stojí jiný vlivný muž - Ivan Dvořák, Kotilův nástupce ve funkci šéfa Sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany. Dvořák tvrdí, že generál podepsal s firmou Z. L. D. neplatný kontrakt na dodání studie, za kterou resort zaplatil 1,4 milionu korun.

Ministerstvo se proto s firmou soudí o vrácení této částky kvůli bezdůvodnému obohacení. Od Kotila, který smlouvu podepsal, chtěli armádní právníci, aby splatil alespoň část škody.

Generál reagoval v telefonátu z New Yorku emotivně. "Odtud se mohu jen obtížně bránit a teď se navíc informace o choulostivém sporu dostaly i do vašich rukou. Pro mě je to jen další důkaz o hře, jejíž obětí se mám stát," řekl MF DNES.

Na svou obranu poslal Kotil osobní dopis ministryni obrany Vlastě Parkanové, v němž ji žádá, aby "zamezila intrikování svých právníků zmanipulovaných Dvořákem a někdejším náměstkem ministra Martinem Bělčíkem".

"Já že s nimi válčím? Uráží mne už jen to, že mě stavíte na roveň těchto gaunerů. Ale jejich pokusům o mou diskreditaci se musím bránit," říká generál rozhořčeně.

Nynější hlavní stratég ministerstva Ivan Dvořák odmítl spor s Kotilem komentovat s odkazem na blížící se soud s firmou Z. L. D. o vrácení 1,4 milionu korun. Na pokutě pro svého předchůdce však trvá. "Spiknutí? Nesmysl!" A téměř shodně reaguje náměstek Bělčík.

Zarážející je na vyostřující se potyčce i to, že šéf právní služby ministerstva Jan Rylich v jednom posudku označuje Kotila za viníka, v jiném své tvrzení zpochybňuje.

Zejména toto dvojaké stanovisko vedlo Inspekci ministryně obrany k návrhu, aby stát žalobu na Kotila stáhl. Vlivný úředník resortu však namítá, že jde o "zametací" hru generálových kamarádů v inspekci.

Firma peníze nevrátí
Náměstek ministryně Radek Šmerda mezitím ostře vytkl svým právníkům, že mění stanoviska podle toho, kdo je zrovna v čele resortu.
 
Ani firma Z. L. D. nehodlá vracet peníze, které inkasovala od ministerstva, a počká si na rozhodnutí soudu. Argumentuje tím, že armáda použila její studii k vypracování plánu na obranu země.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Politici kondolují rodině zemřelého vojáka, premiér chce lepší opatření

Premiér Andrej Babiš po jednání s europoslankyní Michaelou Šojdrovou

Čeští vojáci se v Afghánistánu stali znovu terčem útoku a ten pondělní jeden z nich nepřežil. Soustrast jeho rodině...

Nebojuji za zrušení sankcí, držíme linii, říká Vondráček po cestě do Ruska

Předseda Sněmovny Radek Vondráček vystoupil v Praze na šestnáctém sněmu Svazu...

Poslanci chtějí na půdě Sněmovny projednat cestu jejího předsedy Radka Vondráčka do Ruska. Vondráček řekl, že debatu...

Útok mířil na koalici, nikoliv na Čechy. Muž v afghánské uniformě byl zajat

V Afghánistánu padl 22. října 2018 po útoku afghánského vojáka...

Pondělní útok muže v afghánské uniformě necílil přímo na české jednotky, ale na koaliční vojáky, upřesnil náčelník...Najdete na iDNES.cz