Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda válčí s generálem o statisíce korun

  17:00aktualizováno  17:00
Generál Rostislav Kotil, který byl až donedávna hlavním stratégem ministerstva obrany, "válčí" se svým bývalým chlebodárcem. Ministerstvo od něj soudně vymáhá skoro 300 tisíc korun jako náhradu škody za nepovedený kontrakt na dodání Studie o řízení obrany země v krizi, pod nějž se Kotil podepsal.

Rostislav Kotil na archivním snímku z roku 1996 | foto: Jiří Turek, Libor Teichmann,  MF DNES

Generál je nyní zvláštním bezpečnostním poradcem české mise při OSN v New Yorku a zpoza oceánu přihlíží, jak kvůli němu kontrola stíhá kontrolu a dopisují si právníci.

Na druhé straně barikády stojí jiný vlivný muž - Ivan Dvořák, Kotilův nástupce ve funkci šéfa Sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany. Dvořák tvrdí, že generál podepsal s firmou Z. L. D. neplatný kontrakt na dodání studie, za kterou resort zaplatil 1,4 milionu korun.

Ministerstvo se proto s firmou soudí o vrácení této částky kvůli bezdůvodnému obohacení. Od Kotila, který smlouvu podepsal, chtěli armádní právníci, aby splatil alespoň část škody.

Generál reagoval v telefonátu z New Yorku emotivně. "Odtud se mohu jen obtížně bránit a teď se navíc informace o choulostivém sporu dostaly i do vašich rukou. Pro mě je to jen další důkaz o hře, jejíž obětí se mám stát," řekl MF DNES.

Na svou obranu poslal Kotil osobní dopis ministryni obrany Vlastě Parkanové, v němž ji žádá, aby "zamezila intrikování svých právníků zmanipulovaných Dvořákem a někdejším náměstkem ministra Martinem Bělčíkem".

"Já že s nimi válčím? Uráží mne už jen to, že mě stavíte na roveň těchto gaunerů. Ale jejich pokusům o mou diskreditaci se musím bránit," říká generál rozhořčeně.

Nynější hlavní stratég ministerstva Ivan Dvořák odmítl spor s Kotilem komentovat s odkazem na blížící se soud s firmou Z. L. D. o vrácení 1,4 milionu korun. Na pokutě pro svého předchůdce však trvá. "Spiknutí? Nesmysl!" A téměř shodně reaguje náměstek Bělčík.

Zarážející je na vyostřující se potyčce i to, že šéf právní služby ministerstva Jan Rylich v jednom posudku označuje Kotila za viníka, v jiném své tvrzení zpochybňuje.

Zejména toto dvojaké stanovisko vedlo Inspekci ministryně obrany k návrhu, aby stát žalobu na Kotila stáhl. Vlivný úředník resortu však namítá, že jde o "zametací" hru generálových kamarádů v inspekci.

Firma peníze nevrátí
Náměstek ministryně Radek Šmerda mezitím ostře vytkl svým právníkům, že mění stanoviska podle toho, kdo je zrovna v čele resortu.
 
Ani firma Z. L. D. nehodlá vracet peníze, které inkasovala od ministerstva, a počká si na rozhodnutí soudu. Argumentuje tím, že armáda použila její studii k vypracování plánu na obranu země.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Čtyři chlapci z thajské jeskyně jsou venku, záchranáři doplňují kyslík

V thajské jeskyni pokračují záchranné akce. (8. července 2018)

Z thajské jeskyně se zatím podařilo zachránit čtyři chlapce, upřesnil v neděli odpoledne vedoucí thajského záchranného...Záchranáři začali zachraňovat chlapce z jeskyně, rozdělili je do skupin

Záchranáři dorazili k zatopené jeskyni na severu Thajska (8. července 2018).

Záchranáři v Thajsku v neděli zahájili riskantní operaci, jejímž cílem je dostat dvanáct chlapců a jejich fotbalového...

Osmý thajský fotbalista je venku, na záchranu čekají čtyři chlapci a trenér

Do záchrany chlapců se zapojili i australští potápěči (3. července 2018)

V pondělí odpoledne vyvedli záchranáři z jeskyně čtyři další chlapce. Na pomoc dál čekají čtyři malí fotbalisté a...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Další z rubriky

Krásný Tony komolil slova. Přítomnost armády SSSR však Novotný odmítal

Prezident ČSSR Antonín Novotný

Na adresu málokterého československého prezidenta se ve své době sneslo tolik kritiky a posměchu jako na Antonína...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

ANO změnilo kandidátku. Stuchlík ji povede místo Nachera, trojkou je Pilný

Petr Stuchlík, Fincentrum

Kandidátem ANO na pražského primátora bude místo poslance Patrika Nachera byznysmen Petr Stuchlík, zakladatel...Najdete na iDNES.cz