Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda válčí s generálem o statisíce korun

  17:00aktualizováno  17:00
Generál Rostislav Kotil, který byl až donedávna hlavním stratégem ministerstva obrany, "válčí" se svým bývalým chlebodárcem. Ministerstvo od něj soudně vymáhá skoro 300 tisíc korun jako náhradu škody za nepovedený kontrakt na dodání Studie o řízení obrany země v krizi, pod nějž se Kotil podepsal.

Rostislav Kotil na archivním snímku z roku 1996 | foto: Jiří Turek, Libor Teichmann,  MF DNES

Generál je nyní zvláštním bezpečnostním poradcem české mise při OSN v New Yorku a zpoza oceánu přihlíží, jak kvůli němu kontrola stíhá kontrolu a dopisují si právníci.

Na druhé straně barikády stojí jiný vlivný muž - Ivan Dvořák, Kotilův nástupce ve funkci šéfa Sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany. Dvořák tvrdí, že generál podepsal s firmou Z. L. D. neplatný kontrakt na dodání studie, za kterou resort zaplatil 1,4 milionu korun.

Ministerstvo se proto s firmou soudí o vrácení této částky kvůli bezdůvodnému obohacení. Od Kotila, který smlouvu podepsal, chtěli armádní právníci, aby splatil alespoň část škody.

Generál reagoval v telefonátu z New Yorku emotivně. "Odtud se mohu jen obtížně bránit a teď se navíc informace o choulostivém sporu dostaly i do vašich rukou. Pro mě je to jen další důkaz o hře, jejíž obětí se mám stát," řekl MF DNES.

Na svou obranu poslal Kotil osobní dopis ministryni obrany Vlastě Parkanové, v němž ji žádá, aby "zamezila intrikování svých právníků zmanipulovaných Dvořákem a někdejším náměstkem ministra Martinem Bělčíkem".

"Já že s nimi válčím? Uráží mne už jen to, že mě stavíte na roveň těchto gaunerů. Ale jejich pokusům o mou diskreditaci se musím bránit," říká generál rozhořčeně.

Nynější hlavní stratég ministerstva Ivan Dvořák odmítl spor s Kotilem komentovat s odkazem na blížící se soud s firmou Z. L. D. o vrácení 1,4 milionu korun. Na pokutě pro svého předchůdce však trvá. "Spiknutí? Nesmysl!" A téměř shodně reaguje náměstek Bělčík.

Zarážející je na vyostřující se potyčce i to, že šéf právní služby ministerstva Jan Rylich v jednom posudku označuje Kotila za viníka, v jiném své tvrzení zpochybňuje.

Zejména toto dvojaké stanovisko vedlo Inspekci ministryně obrany k návrhu, aby stát žalobu na Kotila stáhl. Vlivný úředník resortu však namítá, že jde o "zametací" hru generálových kamarádů v inspekci.

Firma peníze nevrátí
Náměstek ministryně Radek Šmerda mezitím ostře vytkl svým právníkům, že mění stanoviska podle toho, kdo je zrovna v čele resortu.
 
Ani firma Z. L. D. nehodlá vracet peníze, které inkasovala od ministerstva, a počká si na rozhodnutí soudu. Argumentuje tím, že armáda použila její studii k vypracování plánu na obranu země.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Najdete na iDNES.cz