Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda USA se blíží k místu odvety

  16:43aktualizováno  16:43
Válečná odveta za útoky na USA se blíží. Spojené státy neponechávají nic náhodě. Do oblasti Blízkého východu a Indického oceánu zamířila špičková technika nejmodernější armády na světě. Do boje proti teroristům se zapojí různé součásti vojska - letecké a pozemní síly, vojenské loďstvo a námořní pěchota. Odvetný útok se totiž s největší pravděpodobností neobejde bez bombardování, odpalování raket a zásahů zvláštních jednotek.

V oblasti je očekáván kontingent 2200 příslušníků námořní pěchoty vycvičených pro zvláštní operace, jako je například evakuace velvyslanectví.

Šestadvacátá expediční jednotka námořní pěchoty dostala rozkaz vyplout na třech lodích, které budou součástí letecko-námořní skupiny 14 plavidel vedených letadlovou lodí Theodore Roosevelt.

Letadlové lodi
Roosevelt, na jehož palubě je 80 letadel, ve středu vyplul z Norfolku v americkém státě Virginia ke Středozemnímu moři, odkud má plout do Perského zálivu. Další americké lodě do oblasti směřují z Japonska.

Dvě další skupiny s letadlovými loděmi Enterprise a Carl Vinson jsou již v Indickém oceánu. Každá z nich má 24 stíhacích letounů F-14 "Tomcat“, určených především k ochraně vlastních námořních sil, a 36 útočných stíhacích bombardérů F/A-18 "Hornet“.

Každou letadlovou loď provází zhruba 18 podpůrných plavidel, mezi nimiž jsou torpédoborce a ponorky schopné odpalovat řízené střely s plochou dráhou letu Tomahawk.

Ze základny Jokosuka v Tokijském zálivu vyplula ráno americká letadlová loď Kitty Hawk. Ta má na palubě 5500 námořníků, letců a příslušníků námořní pěchoty.

Americké válečné lodi opouštějí Jokosuku už do soboty, kdy odtud vyplul křižník Cowpens, vybavený řízenými střelami. Po něm v pondělí následoval křižník Vincennes a torpédoborec Curtis Wilbur, oba rovněž s řízenými střelami. Ve čtvrtek z Jokosuky odplul torpédoborec Cushing.

Speciální jednotky
Rozkaz připravit se k nasazení dostaly ve čtvrtek i jednotky amerických pozemních sil, zvláště speciální jednotky.

Rozkazy obdrželo velení zvláštních operací pozemních sil a jeho 13 tisíc vojáků, včetně 75.pluku jednotek Rangers.

Letectvo
Mobilizováno bylo i letectvo: zásobovací letadla KC-135 a nákladní letadla C-17 podle vojenských zdrojů zajistí logistický letecký most. Rozkaz k odletu dostaly bombardéry B-1 na základnách v Ellsworth v Severní Dakotě a v Mountain Home v Idahu a stíhačky F-15 v Langley ve Virginii.

Podle představitelů amerického ministerstva obrany se přesuny týkají 100 až 130 vojenských letadel, včetně bitevních letounů F-16, letadel radarového průzkumu AWACS, bombardérů B-1 a B-52.

List Washington Post napsal, že letadla odletěla na americké základny v oblasti - v Kuvajtu, Saúdské Arábii, Ománu a na ostrově Diego Garcia -, ale také do Uzbekistánu a Tádžikistánu. Úřady v těchto dvou postsovětských republikách, sousedících s Afghánistánem, to ale popřely.

USA již mají v oblasti 20 tisíc vojáků
Od roku 1991, kdy USA vedly v Perském zálivu válku proti Iráku, má Washington v oblasti kolem 20.000 vojáků, z nichž polovina je na plavidlech amerického vojenského námořnictva.

V oblasti je rozmístěno zhruba 200 letadel, velké množství tanků a děl umožňující urychlené zformování pozemní brigády.

Nejvíce amerických vojáků - 4000 - je v Saúdské Arábii na základnách Chardž a Taif. Na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu je jich 1000, v Kataru 500, na základně Incirlik v Turecku 500 a v Kuvajtu je jich obvykle rozmístěno kolem 1500.

V Turecku, na Kypru, v Bahrajnu, Saúdské Arábii, Ománu a Kuvajtu jsou také britští vojáci a britská letadla. USA však sdělily, že s přímou účastí spojenců v připravované vojenské operaci nepočítají.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Američtí demokraté zažalovali Rusko, Trumpův štáb a WikiLeaks

Donald Trump oznamuje začátek války

Americká Demokratická strana podala žalobu na Rusko, na volební štáb Donalda Trumpa a na server WikiLeaks kvůli...

KLDR už si je zbraněmi zřejmě jistá, varují analytici po Kimově rozhodnutí

Start severokorejské rakety Hwasong-15 (29. listopadu 2017)

Ačkoli severokorejský vůdce oznámil, že KLDR zastavuje jaderné a raketové testy a uzavře jadernou střelnici na severu...

Najdete na iDNES.cz